Domowy system audio

Każdy meloman doskonale wie, jak ważna jest jakość dźwięku. Nawet najlepsze systemy, jak np. Yamaha audio (zobacz tu), nie będą spełniały twoich oczekiwań, jeśli właściwie nie rozplanujesz swojego systemu audio. Musisz bowiem wiedzieć, że na jakość dźwięku ogromny wpływ ma akustyka pomieszczeń. Przekonaj się więc na co zwrócić uwagę i jakimi zasadami kierować się podczas rozmieszczania głośników. Dzięki nim będziesz mógł się cieszyć znakomitym dźwiękiem, a twoje ulubione utwory będą brzmieć jak na koncercie na żywo.

Symetria

Jest to najważniejsza zasada, jaka powinna ci przyświecać podczas ustawiania kolumn w pomieszczeniu. Powinny one być położone symetrycznie względem siebie, tzn., że obie kolumny główne należy umieścić w takiej samej odległości i w takim samym położeniu względem miejsca, w którym będziesz siedział podczas słuchania muzyki. Dodatkowo zasada symetrii odnosi się także do aranżacji wnętrza – najbliższe otoczenie kolumn powinno być podobne, dzięki czemu dźwięk będzie rozchodził się równomiernie. Naturalnie nie oznacza to, że musisz odwzorować układ mebli i elementów wystroju – po prostu miej na uwadze, że sprzęty znajdujące się w pobliżu kolumn powinny mieć zbliżoną wielkość.

Jak rozmieścić kolumny w domowym systemie audio?

Ustawienie idealne

Najlepszym ustawieniem kolumn oraz miejsca odsłuchowego jest rozmieszczenie ich na planie trójkąta równobocznego. W takim układzie dźwięk będzie docierał do twoich uszu równomiernie i w efekcie unikniesz zakłóceń. Takie idealne ustawienie niestety czasem trudno osiągnąć, na co wpływają chociażby warunki architektoniczne pomieszczenia, jednak warto dążyć właśnie do tego rozplanowania.

Zdecydowanie należy jednak unikać umieszczania kolumn w narożnikach pomieszczenia. Zbiegające się tam dwie ściany zaburzą naturalny kierunek rozchodzenia się fal dźwiękowych i przyspieszą ich odbijanie się.

Jak rozmieścić kolumny w domowym systemie audio?

Wystrój pomieszczenia ma znaczenie

Na jakość dźwięku wpływ ma nie tylko rozmieszczenie kolumn, ale też wystrój pomieszczenia. Z pewnością przypominasz sobie, gdy pierwszy raz wszedłeś do swojego mieszkania i było ono jeszcze zupełnie puste lub gdy przeprowadzałeś remont i wyniosłeś wszystkie sprzęty – każdy odgłos odbijał się od ścian i powodował wrażenie echa. Dlatego właśnie aranżując swój pokój odsłuchowy, wybierz materiały i meble, które będą pochłaniać dźwięki, a nie je odbijać. Zdecyduj się zatem na firany i zasłony, dywan, a na ścianach zawieś plakaty czy obrazy. Aranżacyjne triki znacznie poprawią jakość dźwięku w pomieszczeniu.

Jak widzisz zaplanowanie dobrze działającego systemu audio nie jest trudne. Przestrzegając powyższych zasad i właściwie aranżując pokój odsłuchowy, zapewnisz sobie doskonałą rozrywkę podczas słuchania płyt ulubionych wykonawców.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 60,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny