Rozmnażanie pelargonii z sadzonki – pobieranie odnóżki

Prawidłowo przezimowana pelargonia wypuści odnóżki, które można pobrać do rozsadzenia. Najprościej zatem zrobić rozmnażanie ze swoich zeszłorocznych egzemplarzy lub poprosić o szczepki osoby, które mają pelargonie. Sadzonki pobiera się od połowy lutego do połowy marca. Cały proces trwa zaledwie kilka tygodniu, po mniej więcej 8 rośliny zaczynają kwitnąć. Sadzonki można pobierać jesienią, ale jest prawdopodobieństwo, że do maja, kiedy można wystawić je na balkon, roślina nie będzie już atrakcyjna.

Jak pobierać sadzonki? Na wiosnę przycina się je ostrym nożem na poziomie 5-10 cm. Chociaż używa się tutaj słowa odnóżki, nie chodzi wcale o odrosty od korzenia, ale o przyrosty wierzchołkowe. Należy je uciąć w miejscu, gdzie są jasnozielone, jeszcze niezdrewniałe, ponieważ takie najszybciej się ukorzeniają.

Z nowych pędów należy usunąć zbędne liście, czyli te dolne, które mogą niepotrzebnie osłabiać roślinę. Należy jednak zostawić kilka górnych listków, ponieważ roślina musi prowadzić fotosyntezę.

Rozmnażanie pelargonii przez sadzonki

Rozmnażanie pelargonii przez sadzonki można przeprowadzić na dwa sposoby – ukorzeniając je w wodzie lub w podłożu. W tym pierwszym wypadku należy umieścić sadzonki w wodzie, a kiedy wypuszczą korzenie, wsadzić je do doniczek. Raczej nie powinny być to wielodoniczki rozsadowe – pelargonie bardzo szybko tworzą system korzeniowy i może być im po prostu za ciasno. O wiele lepiej sprawdzają się pojedyncze, nieco większe doniczki ze specjalnymi otworami na dole. Ukorzenianie pelargonii tym sposobem trwa około 2-3 tygodni.

Jedynie nieco dłużej trwa wytwarzanie sadzonek metodą w podłożu. Należy przygotować torf i piasek, chociaż niektórzy ogrodnicy polecają zastosowanie zwykłej ziemi do kwiatów doniczkowych. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że takie podłoże zawiera startową, początkową dawkę składników odżywczych. Ukorzenianie pelargonii w gruncie jest także szybkie, ale należy pamiętać o podlewaniu rośliny. Sadzonki na wiosnę już powinny być duże, w tym sezonie już kwitną.

Szczepki powinny być postawione w doniczkach w jasnym i ciepłym miejscu. Należy zadbać o ich regularne podlewanie, ponieważ w zbyt wysuszonej glebie rośliny nie stworzą nowego systemu korzeniowego. Sadzonkowanie przebiega sprawnie, po mniej więcej 3 tygodniach roślinę należy przesadzić z rozsadnika do doniczek. Jak sprawdzić, czy pelargonia jest ukorzeniona? Wystarczy pociągnąć delikatnie za sadzonkę – jeśli stawia opór, oznacza to, że nadaje się do sadzenia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat zimowania pelargonii.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Jak rozmnożyć pelargonie z liścia?

Znacznie dłuższym sposobem jest rozmnożenie pelargonii z liścia. W tym celu wykorzystuje się liście pobrane specjalne lub zdrowe elementy obciętych gałązek. Liście można zostawić w wodzie do ukorzenienia, ale najczęściej w ten sposób wolniej się przyjmują i rozsadzanie pelargonii do skrzynek może być trudniejsze. Najlepiej listek umieścić w mieszaninę torfu z piaskiem.

Sadzonki pelargonii w doniczce, a także rozmnażanie i porady, jak rozmnożyć pelargonie
Sadzonki pelargonii, a także rozmnażanie pelargonii i porady, jak rozmnożyć pelargonie

Listki umieszcza się w podłożu tak, by prawie w całości ogonki znajdowały się w podłożu. Następnie należy dobrze ugnieść ziemię i ewentualnie nieco dosypać. Nie można zapomnieć o obfitym podlewaniu, dzięki któremu roślina szybciej wytworzy korzenie. Młode roślinki powinny mieć zapewnione ciepło. Rozmnażanie z liścia udaje się w temperaturze 20 stopni Celsjusza i w odpowiedniej wilgotności. Najlepiej sadzonki rozmnażają się w małych szklarenkach lub w tunelach foliowych. Nie zapomnij jednak o ich wietrzeniu! Inaczej mogą rozwijać się patogeny grzybowe, a wtedy cały wysiłek na nic! Rozmnażanie z liścia jest trochę trudniejsze, ale obserwowanie nowowyrastającej rośliny to prawdziwa satysfakcja.

Pielęgnacja i rozsadzanie pelargonii po sadzonkowaniu

Sadzonkowanie pelargonii mija po przesadzeniu ich na stałe miejsce. Wystarczy zwykła ziemia ogrodnicza, ale na dno warto wyłożyć chociaż niewielką warstwę drenażu, na przykład drobnych kamyków.

Jak zajmować się małymi sadzonkami? Nie trzeba robić z nimi nic szczególnego. W okolicach 15 maja wystawia się je na balkon lub taras. Od tego czasu należy traktować je jak zwykłe dorosłe egzemplarze – potrzebują niewielkich ilości nawozu wieloskładnikowego co kilka tygodni i wody. W upalne dni należy podlewać je nawet codziennie. Można je zimować w chłodnym miejscu lub przeznaczyć na rozmnażanie. Z nowych roślin w kolejnym sezonie znowu można pobrać kolejne szczepki. Nowe rośliny idealnie powtarzają cechy odmianowe rośliny matecznej.

ikona podziel się Przekaż dalej