Rozmnażanie róż z pędów

Rozmnażanie róż z pędów, które niedawno zostały wypuszczone, stanowią doskonałą alternatywę na jesienne sadzonkowanie. W tym celu należy pobrać młode i dorodne sadzonki róż z ogrodu. Długi pęd dzielimy na mniejsze sadzonki róż, które między węzłami będą miały długość od 5 do 10 cm. Ważne jest, aby każda sadzonka pozyskana z pędów była z jednym liściem. Jeżeli zauważymy, że liście są już wyschnięte lub zwinięte, to powinniśmy taką sadzonkę odrzucić.

Następnie pojawia się pytanie, jak ukorzenić różę? Kolejnym krokiem jest maczanie dwóch końcówek w środku grzybobójczym, tak aby nie doszło do zainfekowania sadzonki róż. Decydując się na rozmnażanie róż wielokwiatowych, musimy mieć na uwadze, że są one bardzo wrażliwe na różne patogeny grzybowe. Ponadto jest bardzo dobry ukorzeniacz, dzięki któremu sadzonkowanie z pędów na pewno będzie efektywniejsze. Rozmnażanie róż wielokwiatowych następnie powinno polegać na umieszczeniu przygotowanych sadzonek w podłożu przygotowanym z piasku. Nie należy zapominać o regularnym zraszaniu, ponieważ w innym przypadku sadzonki róż wielokwiatowych szybko zwiędną.

Jak rozmnożyć różę pnącą?

Już wiemy, że na rozmnażanie róż nie musimy czekać aż do jesieni. Jednak pojawia się inne pytanie, jak rozmnożyć różę pnącą, a także jaki wybrać ukorzeniacz do sadzonek. Okazuje się, że na pytanie, jak rozmnożyć różę pnącą, odpowiedzieliśmy sobie między innymi przed chwilą. Sadzonkowanie z pędów, jest jednym ze sposobów. Innym rozwiązaniem na rozmnażanie róż, jest zbieranie ich nasion. Niestety cały proces trwa dość długo i nie mamy gwarancji powodzenia. Zdecydowanie łatwiej jest nauczyć się tego, jak ukorzenić różę, niż uzyskać sadzonki róż wielokwiatowych lub pnących z pozyskanych nasion.

Jeżeli jednak chcemy spróbować tej metody, to musimy koniecznie zerwać owoce róży. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku dzika róża. Dobrze jest pozyskać nasiona z sadzonek, które rosną z daleka od dróg publicznych. Dzika róża bardzo często rośnie na skraju lasów oraz pól. Nasiona musimy osuszyć, a także odłożyć na kilka tygodni do chłodnego miejsca. Nie musimy ich sezonować, wystarczy je posiać do pojemników znajdujących się w pomieszczeniach. Teraz nie pozostanie nam nic innego, jak tylko uzbroić się w cierpliwość. Młode siewki powinny pojawić się w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy.

Róże pnące możemy rozmnożyć również przez okłady. Jest to metoda, która nie wymaga od nas zbyt dużego wysiłku. Ponieważ pnącze możemy umieścić w podłożu, ale w taki sposób aby wierzchnia jego część wystawała ponad powierzchnię ziemi. W kolejnym sezonie powinny pojawić się już korzenie, a sadzonka będzie mogła być oddzielona od sadzonki macierzystej. W tym przypadku żaden ukorzeniacz nie będzie potrzebny. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różach.

Rozmnażanie róż przez podział, a także jak rozmnażać róże, czyli sposób na rozsadzanie róż
Jak rozmnażać róże krok po kroku, czyli rozsadzanie róż, ukorzenianie sadzonek oraz jak zrobić nowe sadzonki

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Mając na myśli, to jak ukorzenić różę, bardzo często chcemy sięgnąć po specjalny ukorzeniacz. Trzeba jednak wiedzieć, po jaki dokładnie preparat możemy sięgnąć. Ich zadaniem jest pobudzenie wzrostu korzeni u roślin, dzięki czemu proces ten przebiega nie tylko pomyślnie, ale również odbywa się on w znacznie krótszym czasie. Wymienia się kilka grup ukorzeniaczy, stąd też początkujący ogrodnicy nie wiedzą po jaki preparat najlepiej sięgnąć. W przypadku róż sprawdzi się ukorzeniacz z grupy A. Doskonale sprawdzi się on przy rozmnażaniu sadzonek z pędów, które są zielne oraz półzdrewniałe. Już wcześniej dowiedzieliśmy się, jak ukorzenić różę. Jest to bardzo łatwy proces, nie wymagający zbyt dużego nakładu pracy.

Rozsada róż okrywowych

Jeżeli jesteśmy właścicielami przepięknych róż okrywowych, to rzeczywiście możemy cieszyć się bardzo długim okresem ich kwitnienia. Zatem nic dziwnego, że interesuje nas rozsada róż okrywowych w domowych warunkach. Co ciekawe, akurat w przypadku tej odmiany, dobrze jest spróbować rozmnażania krzewu z nasion. Tak samo jak dzika róża, również przeprowadzamy zbiory nasion, które później muszą być przechłodzone. Następnie postępujemy zgodnie z podanymi wcześniej wskazówkami.

Rozsada róż okrywowych w ten sposób niestety nie zawsze się udaje. Natomiast jeżeli już uda nam się pozyskać sadzonki, to musimy być przygotowani na to, iż kwiaty będą mogły się różnić nieco od tych, które wyrastają na macierzystym krzewie. W takim razie najlepiej jest aby jednak rozsada róż okrywowych odbywała się z gotowych sadzonek. Mamy wtedy zdecydowanie większe szanse powodzenia w uprawie tego pięknego krzewu.

Pozostałe sposoby na rozmnażanie róż

Okazuje się, że powyższe metody rozmnażania róż nie są jedynymi. Takim rzadko spotykanym sposobem w domowych warunkach, jest szczepienie na pniu. Jednak zawsze możemy spróbować tej metody. Dzika róża zazwyczaj wybierana jest jako podkładka, czyli pień, na którym będzie wyrastał nowy krzew. Ważne jest, aby szczepienie na pniu odbywało się w środku lata. W tym celu przygotowujemy pęd wybranego krzewu różanego.

Pęd przygotowujemy poprzez pozbycie się wszelkich liści. Ponadto musimy odciąć kawałek kory, tak aby móc połączyć pęd wraz z podkładką. Natomiast w utworzonym pniu musimy również naciąć korę, tak aby połączyć ze sobą zarówno podkładkę, jak i również pęd, który zamierzamy rozkrzewić. Pamiętajmy również o tym, aby wcześniej również wykonać specjalne wiązanie połączonych ze sobą części roślin. Wtedy szczepienie na pniu ma zdecydowanie większą szansę na powodzenie.

Szczepienie na pniu raczej jest metodą, po którą zdecydowanie częściej sięgają profesjonaliści. Jedną z dość nietypowych metod, jest rozmnażanie róż w ziemniaku. Sposób określany jest jako tani oraz ekologiczny. Rozmnażanie róż w ziemniaku wydaje się być banalnie proste. Do tego celu potrzebujemy oczywiście ziemniaka, a także cynamonu. Proces określany jako rozmnażanie róż w ziemniaku powinien przebiegać wiosną. Młode sadzonki umieszczamy we wcześniej przygotowanych otworach ziemniaków. Wcześniej końcówki pędów obsypujemy cynamonem, który wykazuje się właściwościami antybakteryjnymi. Rozmnażanie róż w ziemniaku powinno pomóc wytworzyć roślinie korzenie w ciągu kilku miesięcy. Niestety skuteczność tej metody jest bardzo niska.

ikona podziel się Przekaż dalej