Drzwi prawe i drzwi lewe - jak odróżnić?

Nie wiesz, po czym poznać, czy drzwi są prawe lub lewe? Istnieje kilka naprawdę prostych i sprawdzonych sposobów na to, by się o tym przekonać.

Pierwszym sposobem jest stanięcie przodem do drzwi otwieranych do siebie. Jeżeli klamka znajduje się po lewej stronie, a zawiasy po prawej, to masz do czynienia z drzwiami prawymi. I odwrotnie. Drzwi otwierane w Twoim kierunku, które mają klamkę po prawej stronie, a zawiasy po lewej - to drzwi są lewe.

Stojąc naprzeciw drzwi, które są otwierane na zewnątrz, czyli w przeciwnym kierunku od nas - patrząc na zawiasy, określimy:

  • drzwi prawe - mając zawiasy po stronie lewej
  • drzwi lewe - mając zawiasy po stronie prawej

Drugim sposobem jest sprawdzenie, czy kierunek drzwi odbywa zgodnie z ruchem zegara, czy przeciwnie. Drzwi otwierane do wewnątrz, czyli w naszym kierunku, zgodnie z ruchem wskazówek zegara są drzwiami lewymi. Natomiast poruszające się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, są drzwiami prawymi.

W przypadku braku pewności co do tego, z jakimi drzwiami masz do czynienia, zawsze możesz dopytać o wszelkie szczegóły sprzedawcę. Pamiętaj, by nie mylić podziału drzwi prawych i lewych z podziałem na drzwi zewnętrzne oraz otwierane do wewnątrz. Ponieważ oznaczają one zupełnie coś innego. Pierwsze z nich są zależne od strony, po której zostały umiejscowione zawiasy. Natomiast drzwi otwierane na zewnątrz lub do wewnątrz oznaczają po prostu ich kierunek otwierania.

Drzwi prawe, czy lewe - które są lepsze?

Wybór drzwi prawych lub lewych nie jest bez znaczenia. Aranżując swoje mieszkanie, należy dokładnie zastanowić się, które z nich okażą się bardziej praktyczne. Mając przed sobą zakup konkretnego modelu, warto wziąć pod uwagę między innymi:

  • Funkcjonalność mieszkania - kierunek drzwi może wpłynąć na zwiększenie lub zmniejszenie funkcjonalności mieszkania. Podstawowym błędem jest montowanie drzwi, które w trakcie otwierania zajmują zbyt wiele miejsca lub kolidują z blisko stojącymi meblami. Jeżeli przy otwartych drzwiach nie będziemy mogli dostać się do szafy, meblościanki lub innego mebla, lepiej jest się zastanowić nad zmianą kierunku otwierania.
  • Włączniki światła - kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest umiejscowienie włączników światła względem kierunku otwieranych drzwi. Musisz zamknąć drzwi, by móc włączyć lub wyłączyć oświetlenie? Już wiesz, że układ jest przynajmniej mało praktyczny.
  • Oszczędność miejsca - zastanawiając się, w którą stronę powinny otwierać się drzwi wewnętrzne, zwróć uwagę na wielkość pomieszczeń, które są nimi oddzielone. Małe pomieszczenia powinny mieć drzwi, które są otwierane na zewnątrz. W ten sposób nie marnujesz cennej przestrzeni tym bardziej że i tak jest już ona dość mocno ograniczona.
  • Poręczność - jesteś osobą praworęczną? Wygodniejsze dla Ciebie będą drzwi lewe. Analogicznie drzwi prawe okażą się poręczniejsze przy otwieraniu dla osób leworęcznych.
  • Wzajemna blokada - w Twoim mieszkaniu znajduje się wąski korytarz, z którego możesz przedostać się do pozostałych pomieszczeń. Drzwi otwierane w tym samym czasie w sąsiednich pokojach nie mogą się wzajemnie blokować. Inaczej dwie osoby, które chcą jednocześnie wyjść ze swojego pokoju, mogą spowodować małą kolizję.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Drzwi wewnętrzne oraz drzwi zewnętrzne - kupując drzwi zewnętrzne oraz wewnętrzne także istotny jest sposób otwierania się tych drzwi. Mowa jest o drzwiach wejściowych oraz montowanych wewnątrz pomieszczeń. Najczęściej drzwi wejściowe otwierane są do zewnątrz, by nie zajmować cennego miejsca w domu lub w mieszkaniu. To czy zdecydujesz się na drzwi prawe lub lewe, zależy między innymi od Twoich osobistych upodobań. Jednak większą uwagę należy zwrócić w przypadku drzwi montowanych na klatkach schodowych w blokach lub innych budynkach wielorodzinnych. Wtedy otwieranie drzwi nie powinno kolidować z drzwiami sąsiedniego mieszkania.

Jak zapobiec błędom?

Montaż drzwi w mieszkaniu będącym w stanie deweloperskim jest trudnym zadaniem. Łatwo tutaj o popełnienie wielu różnych błędów. W celu ich uniknięcia najlepiej jest dokładnie wszystko sobie naszkicować i zaplanować. Projekty domów oraz mieszkań zawierają w sobie propozycje układów drzwi. Jednak to wcale nie musi oznaczać, że się zgodzisz na takie propozycje. W każdej chwili możesz nanieść własne poprawki. Dobrze jest dokonać tego po dokładnym rozplanowaniu włączników, mebli, sąsiednich drzwi, a także określeniu czy chcemy, by drzwi otwierały się do środka konkretnego pomieszczenia, czy na zewnątrz. Planując, w którą stronę powinny się otwierać drzwi, unikniesz nietrafionego zakupu. Zdecydowanie gorszą konsekwencją, jest montaż drzwi bez większego zastanowienia. Wtedy może okazać się, że do wyboru masz albo zmianę drzwi prawych, na drzwi lewe lub przeniesienie przeszkody, na jaką napotykają podczas otwierania. Czy jednak wyobrażasz sobie na przykład zmianę miejsca włącznika od światła?

Wybór ościeżnicy do drzwi

Sam wybór drzwi nie prowadzi nas do upragnionego celu. Należy pamiętać jeszcze o dopasowaniu ościeżnicy. Tutaj nie można kierować się tylko kierunkiem otwierania drzwi, a także umiejscowieniem zawiasów.

Ościeżnica musi być dopasowana do rodzaju i grubości ściany, a także samych drzwi. Najczęściej wybieramy pomiędzy ościeżnicami stałymi, a regulowanymi. Różnią się one między sobą, nie tylko ceną, ale także sposobem montażu. Te drugie, chociaż są droższe, jednocześnie nie wywołują większych problemów w czasie montażu. Nowoczesnym rozwiązaniem, po które sięgają coraz częściej inwestorzy, to ościeżnica bezprzylgowa. Ościeżnica powoduje, że zawiasy muszą być ukryte w drzwiach, natomiast sama ościeżnica tworzy ze skrzydłem jedną elegancką płaszczyznę.

Tu przeczytasz, jak zamontować drzwi wewnętrzne z ościeżnicą.

ikona podziel się Przekaż dalej