Uciążliwy sąsiad to nie tylko uporczywy hałas

Najczęściej mieszkając w bloku, mamy bardzo duże ryzyko, że nasz mir domowy zostanie zakłócony przez uporczywego sąsiada. Najczęściej jest to uporczywy hałas generowany przez ów lokatorów. Hałasujący sąsiedzi głośno imprezują do późna w nocy lub nawet do godzin rannych. Często słychać krzyki lub głośną muzykę. Jednak upierdliwy sąsiad to również jego zachowania mające bezpośredni wpływ na nasz spokój.

Uciążliwymi sąsiadami nazwiemy również lokatorów, którzy przez swój sposób życia wydzielają fetor lub też doprowadzają do szkód w naszym mieniu. Najpopularniejszym przykładem jest zalewanie mieszkania przez sąsiadów z góry. Ale może to również być szkoda wywołana ekspansywnym remontem mieszkania, który może powodować na przykład uszkodzenia naszych drzwi lub duże zakurzenie w naszym mieszkaniu.

Co zrobić, gdy żyjemy w bloku z uciążliwymi sąsiadami? Często sytuacja wydaje się bardzo trudna. Jednak zanim skorzystamy z możliwości, jakie daje nam prawo, warto spróbować walczyć o mir domowy w sposób najbardziej ugodowy. Dlatego zawsze w pierwszej kolejności problem należy zgłosić bezpośrednio do twórców zagłuszeń. Być może nie zdają sobie sprawy z tego, że są na tyle hałasujący, iż utrudniają funkcjonowanie innym. Nie każdy uporczywy hałas wynika ze złej woli sąsiada. Czasami jest to sytuacja chwilowa, którą szybko starają się naprawić. Dopiero, jeżeli osobista mediacja nie przyniesie oczekiwanego skutku, warto zgłosić ten problem do odpowiednich służb lub instytucji.

Prawo a uciążliwi sąsiedzi

Zanim jeszcze będziemy chcieli coś zrobić, aby upierdliwy sąsiad przestał hałasować, dobrze jest dowiedzieć się, co mówi dokładnie prawo na temat tego, gdy nasz mir domowy jest nieustannie zakłócany. Wtedy będziemy wiedzieli, że nasze działania nie wykraczają poza przepisy prawne. Ponadto będziemy wiedzieli, które dokładnie działania mają uporczywy i nieznośny charakter.

Dokumentem prawnym regulującym wspólne funkcjonowanie lokatorów w bloku mieszkalnym lub w innym sąsiedztwie, jest Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny:

“Art. 144. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.”

Ponadto można odnieść się również do Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego:

“Art.13.1. Jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.”

Uciążliwi sąsiedzi mogą ponieść karę za zakłócanie miru domowego, a szczególnie zakłócanie ciszy nocnej. To jakie konsekwencje poniosą hałasujący sąsiedzi reguluje również m.in. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń:

“Art. 51. ust.1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.” Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o zakłócaniu ciszy nocnej.

Porady prawne - gdzie zgłosić problem?

Należy ująć, że żadne przepisy prawne nie uściślają, co dokładnie oznacza zakłócanie ciszy nocnej. Dlatego każda wspólnota mieszkaniowa jest zobowiązana do uregulowania kwestii zachowania porządku i miru w regulaminie wewnętrznym. Najczęściej jednak cisza nocna zwyczajowo obejmuje godziny od 22:00 do 6:00 rano. Jeżeli mamy problem z uciążliwymi sąsiadami i nie pomogły osobiste mediacje, możemy zgłosić wykroczenie na policję. Najczęściej policja spisuje dane lokatorów i wypisuje upomnienie. Jednak nagminne łamanie prawa może skutkować wypisaniem mandatu.

Warto zwrócić się o profesjonalne porady prawne, w jaki sposób możemy walczyć z uciążliwymi sąsiadami. Pomoże on sporządzić pozew cywilny, który zostanie złożony do sądu. Uciążliwi sąsiedzi dostają wezwanie na rozprawę, która rozstrzyga po której stronie stoi racja. Jeżeli nieznośny sąsiad rzeczywiście ponosi winę za swoje czyny, to wtedy otrzyma za to odpowiednią karę. W przypadku, gdy uciążliwy sąsiad wyjątkowo utrudnia nam codzienne życie, to możemy walczyć o jego eksmisję.

Jeżeli wiemy, że porady prawne potwierdzają, że jest sposób na to aby zrobić porządek z trudnymi lokatorami, to warto korzystać z takich rozwiązań. Dobrze jest pomyśleć również o dogodnym ubezpieczeniu domu. Przydaje się ono, kiedy upierdliwy lokator wyrządzi nam materialną szkodę. Oczywiście odszkodowanie nie jest wypłacane, gdy sąsiad jest w jakikolwiek sposób hałasujący. Jednak w sytuacji, kiedy nieznośny lokator zdemoluje nam drzwi, zaleje mieszkanie lub spowoduje inną szkodę, wtedy będziemy mogli liczyć na odszkodowanie.

Jak widać, upierdliwy sąsiad nie może czuć się bezkarnie. Gdy nasza cierpliwość się skończy, należy jak najszybciej udać się po profesjonalne porady prawne. Wtedy będziemy wiedzieli, co dokładnie możemy zrobić. Jak już wcześniej wspomniano, niekoniecznie musimy sięgać po najcięższe środki, ale wcześniej uciążliwy sąsiad może być upomniany przez nas lub już przez policję. Dopiero wtedy, gdy nasze działania nie przyniosą rezultatów, możemy założyć sprawę w sądzie. Nieznośny i uciążliwy sąsiad powinien ponieść konsekwencje swoich działań. Nawet jeżeli miałoby się to wiązać z eksmisją ze swojego obecnego miejsca zamieszkania lub poniesieniem bardzo wysokiej kary grzywny.

ikona podziel się Przekaż dalej