Sadzonki tui

Żywotniki, które potocznie nazywane są tujami, to drzewa i krzewy zaliczające się do rodziny cyprysowatych. Ich ojczyzną są przede wszystkim Japonia i Chiny. Aczkolwiek dwa gatunki pochodzą nawet z Ameryki Północnej. W zależności od odmiany rosną kolumnowo lub tworzą kulisty pokrój. Charakteryzują się szpilkowatymi liśćmi, które z czasem zaczynają być łuskowate.  Pędy porastają również małe szyszki o maksymalnej długości 2 cm.

W Polsce uprawiane są żywotniki zachodnie oraz olbrzymie. Do najpopularniejszych odmian zalicza się m.in. tuja braband oraz szmaragd. Oprócz nich wymienimy Yellow Ribbon i Holmstrupii, które również charakteryzują się kolumnowym pokrojem. Natomiast o pokroju kulistym rośnie odmiana Danica lub Globosa. Popularne odmiany wyróżniają się szybkim przyrostem rocznym. Jednak wśród wszystkich żywotników wymienia się także wolno rosnące krzewy. Wtedy ich pielęgnacja związana z przycinaniem różni się od pielęgnacji tui szmaragdowych lub brabant.

Jak sadzić tuje?

Zarówno sadzenie tuji szmaragdowych, jak i również barbant czy też innych odmian żywotnika zachodniego, wygląda identycznie. Zanim umieścimy sadzonki tuji do gruntu, trzeba wcześniej zadbać o właściwe stanowisko. Sadzenie tui szmaragdowych oraz innych odmian powinno odbywać się na nasłonecznionych miejscach lub ewentualnie półcienistych. Należy unikać cienistych stanowisk, a także sąsiedztwa wysokich drzew, które mogą dawać przez większość dnia zacienienie. Podłoże powinno być żyzne o umiarkowanym poziomie wilgotności. Ważne jest, aby gleba była o kwaśnym odczynie.

Zastanawiając się jak sadzić tuje, warto zacząć od dobrego wyboru sadzonek. Tuja brabant, czy też szmaragdowa, powinna być kupiona w sprawdzonym miejscu. Niestety chcąc zaoszczędzić kupując najtańsze sadzonki, możemy nie doczekać się prawidłowego wzrostu krzewów. Podłoże pod iglaki powinno być pozbawione jakichkolwiek chwastów, korzeni, a także kamieni. Kolejnym krokiem jest ustawienie sadzonki tuji w donicy na miejscu, w którym chcemy ja umieścić. Odmierzamy dwa razy większa średnicę dołka oraz 2-3-krotną wysokość donicy.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Większość osób w tym miejscu po prostu przeprowadza sadzenie tuji szmaragdowych. Jeżeli jednak chcemy wiedzieć, jak sadzić tuje by na pewno się dobrze zakorzeniły, dobrze jest w tę czynność włożyć nieco więcej wysiłku. Na dno wykopanego dołka wysypmy przepuszczalną i żyzną ziemię. Na tę warstwę kładziemy obornik, który może występować w postaci granulatu. Jeżeli sadzenie tui szmaragdowych planujemy na słabszym podłożu, dobrze jest je zasilić odpowiednim nawozem.

Iglaki umieszczamy w gruncie na takiej wysokości, by były posadzone podobnie jak wcześniej w donicy. Następnie przysypujemy żywotniki ziemią oraz podlewamy. Gdy podłoże osiądzie, ponownie dosypujemy ziemi, tak by wyrównać poziom i sadzonki obficie podlewamy. Dobrze jest samą powierzchnię pod iglakami podsypać korą. Dzięki niej nie tylko dodatkowo zakwasimy glebę, ale również zatrzymamy wilgoć i nie pozwolimy rozprzestrzeniać się chwastom. Wiedząc już jak sadzić tuje, nie będziemy mieli problemu z tym, by z nich utworzyć solitery lub żywopłoty. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Co ile sadzić tuje na żywopłot?

Sadzenie tui szmaragdowych na żywopłot jest najpopularniejszym rozwiązaniem w naszych ogrodach. Nie bez znaczenia jest odpowiedź na pytanie, co ile sadzić tuje. Okazuje się, że zbyt gęste lub zbyt rzadkie posadzenie iglaków może przynieść zbyt dużo negatywnych skutków.  Jeżeli za rzadko zasadzimy iglaki na żywopłot, to nie będziemy mogli cieszyć się zbyt gęstą, zieloną barierą. Natomiast zbyt gęste obsadzenie, może przyczynić się do pojawienia się chorób grzybowych. Dlatego odpowiadając na pytanie: co ile sadzić tuje, powinniśmy pilnować 60-80 centymetrowych odstępów.

Warto również mieć na uwadze, w jakiej odległości sadzić tuje od ogrodzenia. Tutaj zaleca się przynajmniej metr odległości, by pomiędzy tujami a ogrodzeniem znalazła się jeszcze wolna przestrzeń. Trzymając się powyższej zasady, która nam mówi, co ile sadzić tuje, będzie nam łatwiej je później pielęgnować. Iglaki musimy systematycznie nawadniać, przycinać, a także zasilać wykorzystując specjalny nawóz do tui.

Tuje posadzone w ogrodzie przydomowym, a także informacje, kiedy sadzić tuje i jak sadzić tuje
Sadzenie tui w ogrodzie, czyli porady i informacje, jak i kiedy sadzić tuje

Kiedy sadzić tuje?

Informacje dotyczące tego, jak sadzić tuje mogą wydawać się nieco skomplikowane. Jednak rozkładając wszystkie czynności na czynniki pierwsze okaże się, że to nie jest takie trudne. Należy pamiętać, że nie warto interesować się za bardzo jak przesadzać tuje, ponieważ zarówno tuja braband oraz szmaragd, bardzo źle znoszą zmianę miejsca. Dlatego planując, co ile sadzić tuje na żywopłot, od razu powinniśmy myśleć wyłącznie o docelowym stanowisku.

Pozostaje jeszcze zainteresować się tym, kiedy sadzić tuje. Sadzonki tuji najlepiej jest sadzić wiosną lub jesienią. Tuja braband lub szmaragd najlepiej przyjmie się w gruncie, jeżeli umieścimy ją w podłożu na przełomie marca i kwietnia lub września i października. Musimy jednak uważać, kiedy sadzić tuje w okresie jesiennym, by nie wybrać zbyt późnego terminu. Młode iglaki przeznaczone na żywopłot mogą nie dotrzymać do wiosny, jeżeli nie zdążą się dobrze ukorzenić przed nadejściem mrozów. Decydując się na żywotniki sprzedawane w donicy, termin sadzenia staje się bardziej elastyczny. Kiedy sadzić tuje w uprawie kubełkowej? Możesz tę czynność zaplanować w całym okresie wegetacyjnym iglaków.Kiedy stosować nawóz do tui?

Przed posadzeniem warto zastosować nawóz do tui, który będzie dopasowany do pory sadzenia. Jeżeli sadzimy tuje wiosną, to nawóz do tui może, a nawet powinien być bogaty w fosfor. Natomiast jesienią należy zdecydować się na nawozy niskofosforanowe. Jest to wyjątkowo ważne, by nie przedłużać wegetacji żywotników przed okresem zimowym. Oprócz tego nawóz do tui możemy zastosować również w czerwcu, czyli w momencie, kiedy żywotniki przejdą drugie przycinanie. Pamiętajmy, aby najpóźniej zasilać tuje w sierpniu.

Sadzenie tui w ogrodzie wiąże się również z obowiązkiem ich przycinania. Jeżeli nie wiesz, jak przycinać tuje, to warto zastosować się do najprostszej zasady. Pierwsze cięcie wykonujemy wczesną wiosną, najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Wtedy pędy przycinamy aż od 1/3 lub nawet ½ długości. W tym czasie także usuwamy stare i zniszczone gałęzie. Ostatnie przycinanie warto zaplanować na przełomie września i października. Jednak w tym terminie przycinamy zaledwie 1-2 cm długości pędów. Jesienne cięcie ma na celu lepsze zakrzewienie żywotników na wiosnę. W tracie całego sezonu przycinanie tui możemy zaplanować również na czerwiec lub lipiec. Wtedy również przycinamy znaczną długość pędów. Letnie przycinanie nie może odbywać się zbyt późno, by młode pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny