Krzewy ozdobne bukszpanu – charakterystyka i odmiany

Bukszpan jest krzewem lub drzewem zaliczanym do rodziny bukszpanowatych. Jego największą zaletą jest to, iż nie gubi liści przez cały rok. W związku z tym mamy do czynienia z rośliną zimozieloną. Największa liczba gatunków rośnie w Afryce Południowej oraz Ameryce Środkowej. Jednak krzewy możemy spotkać w środowisku naturalnym również na terenie Azji i Europy. W Polsce uprawiane są dwa gatunki bukszpanu: bukszpan wieczniezielony oraz bukszpan drobnolistny. Krzewy są rośliną łatwo dostępną, a cena bukszpanu jest naprawdę nieduża.

Bukszpan wieczniezielony jest rośliną dorastającą do 3 m wysokości, dzięki czemu krzewy ozdobne świetnie sprawdzą się w ogrodzie do obsadzenia żywopłotu. Zaletą tego gatunku jest wysoka odporność na mróz. Do najpopularniejszych odmian zalicza się bukszpan Elegans, Aurea Pendula, Aurea, czy też Marginata. Drugim gatunkiem bukszpanu spotykanym w Polsce, jest bukszpan drobnolistny. W porównaniu do poprzedniego gatunku bukszpan drobnolistny raczej jest wybierany do obsadzania pojedynczych form lub niskich żywopłotów. Ponieważ jego maksymalna wysokość wynosi 1,5 metra. Krzewy ozdobne wyróżniają się drobnymi listkami, które również zachowują się na zimę, jednak zmieniają one barwę z zielonej na brązowozieloną.

Bukszpanowy żywopłot w ogrodzie – wymagania, jaka gleba do sadzenia

Bukszpanowy żywopłot poradzi sobie praktycznie w każdych warunkach. Warto wiedzieć, jak sadzić i jaka gleba okaże się najlepsza. Okazuje się, że krzewy ozdobne przyjmą się również na dość wyjałowionej glebie z dala od promieni słonecznych. Na piękne sadzonki możemy oczywiście liczyć w stanowiskach słonecznych i półcienistych, a także na żyznym gruncie. Chociaż większej różnicy pomiędzy rozwojem krzewów w zależności od warunków uprawowych, nie będzie można zauważyć.

Warto zadbać o to, by krzewy na żywopłot były regularnie podlewane. Ziemia jednak nie może być mokra i ciężka, ponieważ wtedy roślina nie rozwija się zbyt dobrze. Dodatkowo ziemia o odczynie zasadowym będzie najlepszym podłożem dla bukszpanu. Zbyt kwaśny odczyn przyczyni się do żółknięcia liści. Dobrze jest zatem planując sadzenie bukszpanu w ogrodzie sprawdzić wcześniej odczyn gleby. Istnieje możliwość wapniowania, dzięki czemu ziemia pozbędzie się kwaśnego pH. Sprawdź także ten artykuł o planowaniu gęstego żywopłotu.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Jak sadzić żywopłot z bukszpanu?

Wiedząc już, jaka gleba będzie najlepiej sprzyjać bukszpanowym sadzonkom, warto dowiedzieć się również, jak sadzić krzewy, by móc się doczekać pięknego i bujnego żywopłotu. Sadzenie roślin może odbywać się od marca aż do późnej jesieni. Jeżeli jednak dysponujemy sadzonkami z gołym systemem korzeniowym, to warto krzewy na żywopłot umieścić w gruncie późniejszą wiosną. Wtedy będziemy mieli pewność, że krzewy odpowiednio się zaaklimatyzują i zdążą uodpornić na zimę.

Gęstość sadzenia powinna być rozplanowana w dwóch rzędach. Wtedy będziemy mogli cieszyć się dobrze zakrzewionym żywopłotem. W przypadku obsadzania wysokiego żywopłotu, rozstaw roślin powinien wynosić od 15 do 20 cm. Pamiętajmy, żeby w takiej sytuacji wybierać krzewy na żywopłot z gatunku bukszpanu wieczniezielonego. Jeżeli zależy nam na niższym żywopłocie, to z powodzeniem sprawdzi się bukszpan drobnolistny. Gęstość sadzenia tego gatunku również powinna odbywać się w dwóch rzędach, natomiast rozstaw niech wyniesie od 10 do maksymalnie 12 cm.

Ciekawa aranżacja z żywopłotem bukszpanowym w ogrodzie, a także jak sadzić żywopłot z bukszpanu
Jak sadzić żywopłot z bukszpanu, czyli żywopłot bukszpanowy w ogrodzie

Wskazana gęstość sadzenia oraz rozstaw krzewów nie jest bez znaczenia. Gęste sadzenie bukszpanu pozwoli na szybsze połączenie się sadzonek. Dzięki temu żywopłot mocno się zagęści tworząc piękną, zieloną ścianę. Wiedząc, jak sadzić bukszpanowy żywopłot, nie powinniśmy obawiać się przycinania pędów zaraz po umieszczeniu sadzonek w gruncie. Gałązki możemy przyciąć do 2/3 długości. Chociaż cięcie wydaje się dość drastyczne, to jednak bukszpanowy żywopłot szybko rosnący, bardzo szybko odbija, tworząc jeszcze gęstszą formę.

Krzewy na żywopłot – pielęgnacja

Ziemia nie powinna być sucha, ale również mokra. Dlatego żywopłot z bukszpanu w przypadku suszy powinien być podlewany maksymalnie co kilka dni. Wśród zabiegów pielęgnacyjnych warto wymienić również nawożenie rośliny, które odbywa się wczesną wiosną. W zależności od tego, jaka gleba znajduje się pod sadzonkami, dobieramy odpowiedni nawóz. Jednak najczęściej sprawdzi się specjalny preparat przeznaczony do bukszpanów.

Żywopłot z bukszpanu musi być regularnie przycinany. To właśnie odpowiedni rozstaw, gęstość sadzenia i przycinanie pędów, w głównej mierze przekładają się na wygląd żywopłotu. Przycinanie pędów należy zaplanować wiosną, najlepiej na przełomie kwietnia i maja, a także w sierpniu lub na początku września. Za każdym razem przycinamy od ¼ do 1/3 długości pędów. Sadzenie bukszpanów jest świetnym rozwiązaniem dla ogrodników, którzy chcą nie tylko przycinać, ale również formować żywopłot. Tym bardziej że w ogrodzie możemy spotkać również pojedyncze formy w kształcie kul, sześcianów, czy też stożków.

Cena bukszpanu nie jest zbyt wysoka. Jednak założenie żywopłotu z tego gatunku krzewów może okazać się sporym kosztem. Patrząc na niewielkie sadzonki zauważymy, że cena bukszpanu zaczyna się już od 2-3 zł. Jednak większe krzewy będą kosztować nas już kilkanaście złotych. Mając na uwadze, jak sadzić żywopłot z bukszpanu, przeliczamy wszystkie koszty dwukrotnie, ponieważ zasadzamy krzewy w dwóch rzędach. Zatem ostateczna cena bukszpanu na cały żywopłot wokół posesji może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności na jaką wysokość sadzonek się zdecydujemy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny