Rozmnażanie hortensji ogrodowej – z sadzonek , ze szczepki czy z liścia?

Jak rozmnażać hortensję z sadzonek zielonych?

Najpopularniejszym sposobem jest korzystanie z sadzonek. Jest on najskuteczniejszy i według wielu uznawany również za najprostszy. Podobnie można postąpić przy rozmnażaniu hortensji krzaczastej czy hortensji bukietowej. Ukorzenienie hortensji rozmnożonej z sadzonek zielonych zwykle trwa cały rok. Związane jest to z tym, że najlepiej pobrać sadzonki w czerwcu, a zasadzić je w ogrodzie dopiero kolejna wiosną. Zimne miesiące niekorzystnie wpływają na rozwój hortensji z sadzonki.

Rozmnażanie hortensji ogrodowej z sadzonki zielonej polega na delikatnym docięciu kilkunastocentymetrowych pędów zwykle pod drugą parą liści. Są to krótkie części rośliny, które znacząco nie wpłyną na wygląd całego krzewu, ale pozwolą na wyhodowanie podobnego już w kolejnym sezonie. Całą czynność należy wykonać czystym sekatorem i bezpośrednio po tym przenieść sadzonkę tymczasowo do szklanki z wodą.

Inne sposoby rozmnażania hortensji

Poza tradycyjną opcją rozmnażania z sadzonki zielonej można także wykonać tą czynność z sadzonek zdrewniałych. Jest to dłuższy proces i bardziej skomplikowany. Rzadko jednak przeprowadza się w ten sposób rozmnażanie hortensji ogrodowej. Hortensja anabella czy hortensja drzewiasta to odmiany, która będą się najlepiej rozmnażać z sadzonek zdrewniałych.  Sadzonki te są całkowicie pozbawione liści i mają twarde pędy.

Można natomiast przeprowadzić ukorzenienie hortensji ogrodowej z sadzonek półzdrewniałych. Potrzebują one dużej ilości wody, ponieważ liście na bieżąco odparowuje ją. Warto wykorzystać folię, która będzie chronić przed nadmierną utratą wody. Sadzonki półzdrewniałe potrzebują dużo czasu, aby wypuścić korzenie. Często trwa to nawet do dwóch lat.

Kobieta podczas sadzenia hortensji w ogrodzie oraz rozmnażanie hortensji ogrodowej, jak rozmnożać hortensję
Porady, jak rozmnożać hortensję w ogrodzie, czyli rozmnażanie hortensji ogrodowej krok po kroku

Popularną alternatywą dla sadzonek są szczepki. Pobiera się je z krzewu hortensji wiosną i ścina pod skosem. Szczepka, jak sama nazwa jej wskazuje, będzie doczepiana do nowego pędu. Na wybranym pniu należy wykonać klin pasujący do szczepki. Całość należy połączyć przy pomocy specjalnej maści ogrodowej przeznaczonej do szczepienia kwiatów. Ostatnią opcją rozmnażania hortensji jest jej ukorzenienie z liści. Jest to jednak mało popularny sposób.

Jak rozmnażać hortensję? O czym należy wiedzieć?

Ukorzenianie hortensji – co jest ważne?

Biorąc pod uwagę najczęstszą metodę rozmnażania hortensji ogrodowej, czyli wykorzystanie sadzonek zielonych, można podać przykładowy plan ukorzeniania rośliny. Na początek należy przygotować odpowiedniej wielkości doniczkę. Powinna być ona wyłożona mieszanina piaski, perlitu i kwaśnego torfu. Następnie można zabrać się do wyboru właściwych pędów i podcięcia ich. Najlepsze będą młode i zielone pędy.

Należy usunąć liście za wyjątkiem pierwszej pary na górze. Duża ilość wody może wyparować z liścia, dlatego dobrze jest zostawić jedynie niewielkie listki. Doniczka do przesadzania hortensji powinna mieć otwory na dnie. Jeśli ich nie posiada, to należy wykonać je specjalnym narzędziem. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie ukorzeniacza pod postacią żelu i nałożenie go na dolne części sadzonek.

Ostatnim etapem ukorzeniania hortensji z liścia czy z sadzonki jest umieszczenie roślinki na głębokości 3-4 cm o regularne jej podlewanie. Aby poziom wilgotności w doniczce utrzymywał się na odpowiednim poziomie, wystarczy przykryć ją przezroczystą folią. Całość należy umieścić w ciepłym i półcienistym miejscu. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych nawozach do hortensji.

Rozmnażanie hortensji ogrodowej – porady praktyczne

Przesadzanie ukorzenionej hortensji na jej docelowe miejsce może odbyć się dopiero w kolejnym roku. Przez cały ten czas oczekiwania sadzonki rozwijają się w rozsadnikach lub doniczkach. Po roku dopiero stają się odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wymagają specjalnej pielęgnacji dopasowanej do ich potrzeb.

Rozmnażanie hortensji ogrodowej wymaga zastosowania odpowiedniego podłoża, które będzie bogate w cenne składniki mineralne. Najlepszym wyborem będzie mieszanina piasku, torfu i ziemi do kwiatów. Gleba musi być przepuszczalna, ale także wilgotna. Alternatywą będzie wykorzystanie ziemi przeznaczonej dla roślin wrzosowych czy dla gatunków azalii. W sklepach można również znaleźć specjalne tzw. ziemie startowe dla sadzonek. Są one tak zaprojektowane, aby dostarczać wszystkich potrzebnych składników mineralnych młodym sadzonkom.

Dla prawidłowego przebiegu ukorzeniania powinno zapewnić się półcień. Natomiast dla rozwoju sadzonki lepsze będzie bardziej nasłonecznione miejsce. Młode roślinki preferują także wysokie temperatury 22 – 24 stopnie Celsjusza. Jak już wcześniej zostało wspomniane, gleba powinna być z dużą zawartością wody. Wysoka wilgotność wspomaga zapewnia optymalny rozwój sadzonek. Nawożenie młodej hortensji przed umieszczeniem jej w ogrodzie nie jest konieczne.

ikona podziel się Przekaż dalej