Ściany pokryte gipsową gładzią to obecnie standard w wykończeniach. Ich powierzchnia nie jest chropowata, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych tynków, więc prezentują się o wiele lepiej. Położenie i odpowiednie wykończenie gładzi wymaga jednak więcej pracy, wprawy oraz odpowiednich narzędzi. 

Wykończenia ścian wykonuje się obecnie za pomocą wszelkiego rodzaju gładzi gipsowych i gipsu szpachlowego. Nałożona na ścianę warstwa po wyschnięciu wymaga jeszcze wyrównania i oszlifowania. W ten sposób uzyskuje się efekt idealnie gładkiej ściany. Ma to wiele zalet, gdyż farba wygląda na takiej powierzchni znacznie lepiej. Możliwe jest również naprawdę precyzyjne przyklejenie tapety lub naklejek dekoracyjnych. 

Ręczne szlifowanie gładzi 

To czynność precyzyjna i pracochłonna. Prawidłowe szlifowanie gładzi gipsowej wymaga wprawy i odrobiny technicznej wiedzy. 

Zacząć musisz od wyboru odpowiednich narzędzi. Do ręcznego szlifowania gładzi potrzebne są: 

  • paca z uchwytem – im większa, tym szybciej wykonasz pracę, jednak nie zapewnia tak dużej precyzji;
  • papier ścierny lub siatka ścierna.

Nie bez znaczenia jest też gradacja papieru ściernego lub siatki. Szlifowanie gładzi zaczyna się od papieru o gramaturze 120–160. Po wstępnym szlifowaniu powinno się zmienić na papier ścierny o gramaturze 200–220 w celu nadania powierzchni pożądanej gładkości. Ręczne szlifowanie gładzi można wykonywać na sucho lub na mokro, jednak ta druga metoda przeznaczona jest dla profesjonalistów. 

Ręczne szlifowanie gipsu ma pewną wadę – powstają przy tym ogromne ilości pyłu. Do tej czynności konieczna jest maska, która zapobiega dostawaniu się do dróg oddechowych drobinek gipsu. Metoda ręczna jest bardzo pracochłonna, więc sprawdza się tak naprawdę tylko na małych powierzchniach. Niezbędne do tej pracy narzędzia i maski ochronne możesz znaleźć np. na stronie https://www.grupatopex.com/.

Szlifierka do gładzi gipsowych – żyrafa

Na dużych powierzchniach najlepiej sprawdzi się szlifierka elektryczna, którą profesjonaliści nazywają żyrafą. To urządzenie mechaniczne, więc pracę wykonasz szybciej i precyzyjniej. Żyrafę również musisz wyposażyć w krążki ścierne o odpowiedniej gramaturze. Szlifierka do tynków gipsowych ma tę zaletę, że możesz ustawić konkretną prędkość jej pracy, w zależności od szlifowanego podłoża. Z pewnością dzięki wykorzystaniu żyrafy ściana będzie równomiernie wyszlifowana na całej powierzchni – takiej skali dokładności nie da się osiągnąć ręcznie. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że szlifowanie odbywa się bezpyłowo, bo do szlifierki podłącza się odkurzacz przemysłowy, który zasysa cały pył. W ten sposób oszczędzasz czas – pomieszczenie nie będzie wymagało tak dokładnego mycia, jak po szlifowaniu ręcznym.

artykuł zewnętrzny

ikona podziel się Przekaż dalej