Mieszkania z rynku wtórnego do remontu

Nieruchomości do remontu jest dużo, co widać już w samych ogłoszeniach na takich serwisach jak sprzedajemy.pl, dlatego znalezienie mieszkania czy domu w dogodnej lokalizacji, o określonej powierzchni nie powinno być trudne. Trzeba jednak uważać, oceniając ich stan. Dlaczego?

Mieszkanie do remontu to duża oszczędność, czasami można kupić je nawet o połowę taniej. A jeśli masz do tego dryg i remont przeprowadzasz samodzielnie, jest to świetna okazja. Pod warunkiem, że w momencie zakupu dokładnie wiesz, na co się piszesz i możesz sobie przeprowadzić wstępną wycenę wszystkich prac.

Często może zdarzyć się jednak, że sprzedający, nieświadomie lub z pełną premedytacją, zataja pewne informacje. Problemy z instalacją elektryczną, hydrauliką, nieustanne zalewanie piwnicy nie są tanie w naprawie, wymianie. Co sprawdzić, zanim podpiszesz umowę?

Ocena stanu budynku/mieszkania

Niezależnie od tego, czy kupujesz dom jednorodzinny, czy mieszkanie, należy przeprowadzić dokładne oględziny, na podstawie których ocenisz faktyczny stan nieruchomości. I tutaj mamy złą wiadomość, ponieważ o ile nie masz doświadczenia na budowie/w firmie remontowej, to prawdopodobnie nie będziesz w stanie ocenić kondycji lokalu samodzielnie.

Dobrze jest się na taką wizytę wybrać z fachowcem, który wie, jakie są oznaki uszkodzonych fundamentów, wypaczonych podłóg, a także niesprawnej instalacji.

W przypadku domów jednorodzinnych należy zacząć od fundamentów, a także od konstrukcji całego budynku. Jak wspominaliśmy przed chwilą, fundamenty nie mogą być uszkodzone, czy płytko posadowione. Jeśli teren, na którym znajduje się budynek, jest często zalewany, będzie to widać po murach. Sama konstrukcja domu nie powinna być też naruszona. Jak to sprawdzić? Po pęknięciach, które najczęściej pojawiają się na ścianach, a także nadprożach.

Następnie zwróć uwagę na dach – czy nie przecieka, nie ma na nim żadnych pęknięć. O ile budynek nie jest podłączony do kanalizacji miejskiej, trzeba również ocenić drożność i szczelność instalacji lub szamba.

Zarówno w przypadku domu, jak i mieszkania, podstawowe elementy do sprawdzenia to podłogi, wentylacja, instalacja wodna oraz elektryczna. O niesprawnej wentylacji świadczą m.in. zaparowane okna, a także powstały na ścianach, suficie grzyb. Jeśli chodzi o instalację gazową, ważna jest jej szczelność oraz termin następnego odbioru.

Na koniec dowiedz się, czy budynek jest ocieplony. Straty ciepła to większe koszty ogrzewania.

Czy opłaca się kupić mieszkanie do remontu?

Na to pytanie odpowiedź nie jest jednoznaczna. Są mieszkania, w których tak naprawdę wystarczą kosmetyczne zmiany, mogą więc być sporą oszczędnością. Gdy jednak do tego dojdzie wymiana przestarzałej instalacji elektrycznej, wymiana podłogi, czy konieczność otynkowania ścian, koszty się zwiększają. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaka jest cena nieruchomości i jaki będzie wstępny koszt remontu. Dlatego tak ważne jest, aby właściwie ocenić stan mieszkania, domu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej