Co zaliczamy do odpadów remontowo-budowlanych?

Podczas typowego remontu, budowy lub rozbiórki powstaje sporo odpadów różnego typu. Wiele z nich ma ponadprzeciętnie duże gabaryty, znaczny ciężar lub nietypowy kształt. Niektóre z nich są kwalifikowane jako odpady niebezpieczne, zagrażające zdrowiu i środowisku.

Odpady po remoncie mieszkania lub podobnej inwestycji, to najczęściej:

  • Gruz pochodzący z rozbijania ścian i posadzek. To rozkruszone kafelki, resztki betonu, cegły, kamienia, ceramiki budowlanej (np. dachówki), a także inne uszkodzone lub niepotrzebne elementy konstrukcyjne.
  • Zużyte elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, grzewczej, a także armatura – stare baterie łazienkowe, zlewozmywaki czy toalety.
  • Śmieci gabarytowe – takie jak ramy okienne, drzwi, okna, meble i inne duże elementy bez elektroniki.
  • Odpady związane z wykończeniem wnętrz – zużyte tapety, farby, lakiery, rozpuszczalniki (ważne jest odpowiednie ich zutylizowanie ze względu na szkodliwe substancje). Zniszczone lub niepotrzebne wykładziny podłogowe, panele.
  • Materiały izolacyjne – stare izolacje termiczne, m.in. wełna mineralna, styropian.
  • Odpady niebezpieczne – w tej grupie znajdziemy wiele materiałów izolacyjnych (m.in. azbest i wspomnianą wełną mineralną), a także niektóre środki chemiczne – farby, lakiery i inne.
  • Różnego rodzaju resztki i mieszanki powyższych materiałów, które często powstają w trakcie remontów, takie jak płyty gipsowo-kartonowe.

Dlaczego odpady budowlane wymagają specjalnego traktowania?

Jak już powiedzieliśmy, odpady po budowie lub remoncie nie mogą być traktowane jak zwykłe odpady komunalne. Ich niewłaściwa utylizacja może prowadzić do zanieczyszczenia środowiska i jest naruszeniem przepisów o gospodarowaniu odpadami.

Umieszczenie ich w pojemniku komunalnym jest zagrożone karą finansową, a jeśli odpady istotnie zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzi czy zwierząt, należy się liczyć nawet z odpowiedzialnością karną.

Jak szybko i skutecznie pozbyć się odpadów po budowie lub remoncie?
Jak szybko i skutecznie pozbyć się odpadów po budowie lub remoncie?

Specjalna ścieżka utylizacji jest konieczna, ponieważ linie w sortowniach nie są przystosowane do pracy z odpadami ciężkimi, o dużych gabarytach, a często także niebezpiecznymi. Takie śmieci mogą uszkodzić maszyny sortujące lub zagrażać pracownikom. Nie będzie również można przeprowadzić prawidłowego recyklingu takich odpadów, a ich utylizacja może być utrudniona, co negatywnie wpływa na środowisko.

Jak najwygodniej pozbyć się odpadów? Zamów kontener od lokalnej firmy

Najwygodniejszą opcją jest zamówienie kontenera od lokalnej firmy. Kontener zostanie dostarczony pod wskazany adres i odebrany po zapełnieniu. Samo zamówienie pojemnika jest bardzo proste. Można to zrobić w kilka chwil – telefonicznie, niektóre firmy oferują także możliwość zamówienia online, przy użyciu formularza kontaktowego. Takie usługi oferuje na przykład firma EKO-LOGIS, oferująca pojemniki w wielu różnych pojemnościach – od 2,5 do nawet 36 m³. Wygodnym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera na odpady zmieszane, w którym można umieścić wszystkie typowe odpady powstałe w trakcie prac remontowo-budowlanych.

Przeczytaj więcej bezpośrednio na stronie: https://eko-logis.com.pl/

Dlaczego warto wynająć kontener?

  • Zgodność z prawem – korzystając z usług profesjonalnej firmy zajmującej się odpadami budowlanymi, masz pewność, że odpady poremontowe zostaną utylizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. To ważne dla ochrony środowiska i uniknięcia ewentualnych sankcji prawnych.
  • Komfort i wygoda – firma dostarcza kontener pod wskazany adres i odbiera go po jego zapełnieniu. Nie musisz martwić się o transport odpadów do punktu utylizacji. To duża oszczędność czasu i energii.

Dostosowanie do potrzeb – możesz wybrać kontener o odpowiedniej wielkości, dostosowany do ilości i rodzaju odpadów, które chcesz usunąć. Firmy oferują różnorodne opcje, od małych pojemników po duże kontenery.

ikona podziel się Przekaż dalej