Zakup nieruchomości bezpośrednio od właściciela


Przy zakupie nieruchomości można sporo zaoszczędzić, gdy wybierze się mieszkanie lub dom bezpośrednio od właściciela. Właściciel oferuje niższą cenę sprzedaży, gdyż nie nalicza opłat pobieranych przez biura nieruchomosci. Pośrednik zatrzymuje dla siebie nawet kilka tysięcy złotych, co przekłada się na dodatkowe koszty dla kupującego. Kupujący poniesie je także w sytuacji, gdy biuro podkreśla, że nie pobiera prowizji. W rzeczywistości jest ona wliczona już w cenę sprzedaży.


Darmowe ogłoszenia nieruchomości(sprawdź tutaj:https://sprzedawacz.pl/nieruchomosci/) bezpośrednio od właścicieli pozwalają uniknąć prowizji dla pośrednika oraz ułatwiają podjęcie szybkich negocjacji ceny. Dzięki temu obniża się cenę zwykle o 10-15%, co przekłada się na kwotę rzędu kilkunastu bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych.


Wybór mieszkania do remontu


Sporo zaoszczędzi się, jeśli wybierze się mieszkanie do remontu. Zakup lokalu w złym stanie technicznym może wydawać się mało rozsądny, jednak nieruchomość wymagającą dodatkowych nakładów finansowych nabędzie się o 30-40% taniej niż podobne mieszkania w tym samym mieści. Najtańsze są lokale, w których konieczne jest przeprowadzenie remontu kapitalnego. Jeśli ma się nieco wolnego czasu i zacięcie do majsterkowania, samodzielnie wykonana się większość prac. 


W przypadku mieszkań do remontu powinno się zachować zdrowy rozsądek. Jeżeli prac do wykonania jest zbyt dużo lub ich zakres przekracza umiejętości posiadane przez kupującego, lepiej wybrać nieco droższą nieruchomość. Oszczędności mogą bowiem okazać się jedynie pozorne, gdy okaże się, że nie ma się możliwości wykonania remontu bez zaciągania pożyczki lub długiego oszczędzania.


Samodzielny remont mieszkania


Samodzielny remont mieszkania jest o połowę tańszy niż zlecenie prac wykończeniowych profesjonalnej ekipie. Dzięki temu pierwsze mieszkanie można kupić, nawet gdy ma się ograniczony budżet. Firmy remontowe za wykonanie kapitalnego remontu mieszkania pobierają nawet 30-40 tysięcy złotych. Do tej sumy trzeba doliczyć koszt materiałów.


Jeśli zamierza się przeprowadzić remont mieszkania bez pomocy profesjonalistów, powinno się przygotować niezbędne sprzęty. Przeglądającdarmowe ogłoszenia, natrafi się na tanie wiertarki, wkrętarki, a także akcesoria do układania glazury. Dodatkowo można natrafić na oferty darmowych resztek klejów, gipsów lub farb, które pozostały ogłoszeniodawcy po remoncie. Dzięki temu zaoszczędzi się kolejne kilkaset złotych.


Zakup używanych mebli i sprzętów


Do pierwszego mieszkania warto wybraćmeble używane. Większość z nich można użytkować jeszcze przez długie lata. Kanapy, stoły, krzesła lub łóżka z drugiej ręki kupi się już za kilka procent ceny w sklepie. Przykładowo, elegancką komodę z drewna nabędzie się za 200-300 złotych, podczas gdy w sklepie taki mebel kosztuje ponad 1000 zł. Jeśli komoda jest uszkodzona, ma zdarty lakier lub farbę, można ją samodzielnie odnowić. Wystarczy sięgnąć po lakiery i bejce dostępne w sklepach budowlanych, a następnie odświeżyć za ich pomocą mebel. W ten sposób da mu się nowe życie za symboliczną sumę. 


Jeśli chce się jak najtaniej urządzić pierwsze mieszkanie, można też zdecydować się na używany sprzęt AGD i RTV. W przypadku lodówki lub kuchenki dobrze jest wybrać nowy sprzęt na gwarancji, jednak urządzenia takie jak robot kuchenny czy ekspres do kawy bez przeszkód mogą pochodzić z drugiej ręki. Podobnie jest w przypadku sprzętu RTV. Jeżeli nie ma się wygórowanych wymagań, można postawić natelewizory używane, komputery bądź radia. W ten sposób oszczędzi się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych i jednocześnie uniknie się korzystania z zakupów ratalnych.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły