Oświetlenie kuchni

Otwarta przestrzeń

Niezależnie od metrażu Twojego mieszkanie, otwarta przestrzeń w kuchni to zawsze dobry pomysł. Jeśli Twoja kuchnia jest mała, musisz po prostu wyburzyć w niej ścianę. Dzięki otwartej przestrzeni pomieszczenie będzie bardziej przestronne i pełne światła. Jeśli przeszkadzają Ci zapachy rozprzestrzeniające się po całym mieszkaniu podczas gotowania, koniecznie musisz zainstalować w nowoczesny wydajny wyciąg. Pamiętaj też, że otwarta kuchnia jest bardziej wymagająca. Jej styl nie może odbiegać od aranżacji reszty mieszkania. Zamknięta kuchnia natomiast daje Ci większą swobodę. Jako osobne wnętrze może mieć dowolny charakter, niezależnie od wyglądu salonu. Jednak nie może ona całkowicie odbiegać od przyjętych założeń aranżacyjnych. Szczególnie jeśli Kuchnia pełni zarazem funkcję jadalni lub jest połączona z salonem za pomocą przeszklonych drzwi.

Gra świateł

Nie mniej istotne jest równomierne oświetlenie kuchni. Tutaj również wiele zależy od metrażu pomieszczenia. W przypadku małej przestrzeni idealnie sprawdzą się oczka sufitowe, które nie zajmują dużo miejsca i dają jasne światło. Jeśli zdecydujesz się na kuchnię połączoną z jadalnią nad stołem zamontuj kuchenne lampy wiszące. Nadają one nastrojowego charakteru wnętrzu i świetnie wpisują się też w panujące obecnie trendy. Kolejnym rozwiązaniem, które wspaniale sprawdzi się w każdej kuchni są nowoczesne lampy nad blat o opływowym kształcie. Z powodzeniem możesz je też powiesić nad wyspą kuchenną. Jeśli szukasz więcej inspiracji znajdziesz je tutaj linetstudio.pl. Nie zapomnij też o punktach świetlnych nad strefami roboczymi, czyli na blatem. Mogą to być między innymi lampy LED o ciepłej barwie i wysokim współczynniku oddawania barw, dzięki czemu potrawy zachowują naturalny wygląd. Pod szafkami górnymi zainstaluj płaskie oświetlenie z miniaturowymi żarówkami LED. Okapy kuchenne również mają wbudowane lampki, które oświetlają zarówno kuchenkę, jak i blat. Zazwyczaj są to żarówki halogenowe. Pamiętaj, że nic nie zastąpi naturalnego światła. Dlatego też urządzając kuchnię miej to na uwadze.

Spiżarnia

Jeśli kochasz domowe przetwory lub samodzielnie prowadzisz produkcję weków, bez wątpienia spiżarnia będzie Ci niezbędna. Jednak, jeśli nie dysponujesz oddzielnym pomieszczeniem na żywność, spiżarnię możesz urządzić w swojej kuchni. Jeśli Twoje mieszkanie lub dom na duży metraż, wygospodarowanie małej wnęki lub komórki, którą łatwo można ukryć za drzwiami przesuwnymi, nie jest wielkim wyzwaniem. Schody zaczynają w przypadku małych wnętrz. W niewielkich kuchniach spiżarniany kącik można zaaranżować w formie wyciągu. Obecnie na rynku są dostępne również wygodne systemy przechowywania. Nie musi to oznaczać ciasnoty i braku komfortu. Wysoka szafa cargo umieszczona obok lodówki to dobry pomysł na stworzenie małej spiżarni. Taka szafa, wyposażona w przesuwne drzwi, pozwala na szybkie odnalezienie produktów, a funkcjonalna konstrukcja pomaga w utrzymaniu porządku. Takie rozwiązanie pozwoli nawet zaoszczędzić trochę miejsca w kuchni.

Ergonomia to podstawa

Dobrze urządzona kuchnia to kuchnia, w której wszystko masz pod ręką i nie potykasz się, co krok o jakiś mebel. W funkcjonalnej przestrzeni nie musisz szukać przyborów kuchennych, przypraw, naczyń, czy innych produktów. Ważne, aby Twoje meble również wzorowo spełniały swoją zadanie. Przy wyborze blatu kuchennego kieruj się nie tylko trendami, ale też ergonomią. Postaw na blat laminowany, z konglomeratu, kompozytu lub kamienny. Zachlapania nie są na nich tak widoczne i szybko się je ściera. Gładkie fronty pokryte laminatem lub fornirem łatwiej utrzymać w czystości niż te z litego drewna. Podobnie jest z podłogą. Pierwsze skojarzenie to stare, dobre płytki ceramiczne, z których łatwo zmyć zabrudzenia. Konkurencją dla kafelki są powłoki polimerowe imitujące beton, kamienne posadzki czy podłogi drewniane z szerokich desek. Jeśli za oknem masz łatwy widok, zlew zamontuj właśnie w tym miejscu. Piekarnik zainstaluj na wysokości klatki piersiowej, w ten sposób nie będziesz się schylać, sięgając do upieczonych potraw. Jeśli dużo czasu spędzasz w kuchni, zainwestuj w kuchenkę z dodatkowymi palnikami. Warto też mieć wysokie krzesło, na którym siedząc, wygodnie się pracuje przy blacie. To odciążenie dla zmęczonego kręgosłupa i nóg. Równie ważne jest odpowiednie światło - zadaniowe jasne nad blatem i stołem oraz nastrojowe zamontowane w witrynach i pod półkami.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny