Jak tanio wyremontować mieszkanie? Sprawdzone sposoby

Remont mieszkania wiąże się z koniecznością poniesienia dość wysokich kosztów. Okazuje się jednak, iż odpowiednie przygotowania mogą zminimalizować wydatki i sprawić, że remont będzie prostą oraz przyjemną inwestycją. Zatem jeśli zależy nam na tanim i efektywnym remoncie, powinniśmy dokonać dokładnej analizy wydatków, a także sporządzić szczegółowy plan. Dobry plan może zminimalizować koszty o kilkanaście, a czasem nawet o kilkadziesiąt procent.

Dokładny kosztorys remontu każdego pomieszczenia sporządzisz w kilka minut korzystając z bezpłatnych kalkulatorów budowlanych.

Ocena: 4,6/5 (głosów 11)

Jak tanio wyremontować mieszkanie?

Dobry plan prac remontowych

Plan prac remontowych powinniśmy rozpocząć na długo przed rozpoczęciem jakichkolwiek innych działań. Uwzględnijmy w nim dokładny zakres prac, określmy jakich materiałów chcemy użyć oraz jak będą wyglądały poszczególne etapy prac remontowych. Pomogą nam w tym dedykowane kalkulatory budowlane dla każdego z remontowanych pomieszczeń. Im plan pracy będzie bardziej szczegółowy, tym mniejsze będzie ryzyko dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów.

W planie remontu koniecznie określmy, które prace możemy wykonać samodzielnie, a do których wezwiemy wykwalifikowaną ekipę. Dobrym pomysłem będzie także sporządzenie listy zakupów obejmujących meble oraz dodatkowe elementy wyposażenia. Jeśli chcemy zmniejszyć koszty, zastanówmy się, czy niektóre meble można byłoby odnowić. W ofertach handlowych możemy znaleźć tanie i eleganckie okleiny, które są w stanie odrestaurować nawet dość zniszczone półki oraz szafki. Czasem jest to bardzo dobry sposób na zminimalizowanie kosztów remontowych.

Samodzielne prace remontowe, a wyspecjalizowana ekipa

Określenie zakresu samodzielnie wykonywanych prac jest dość istotne. Dzień pracy fachowca może kosztować nawet kilkaset złotych. Dlatego samodzielne zaangażowanie się w działania remontowe będzie bardzo dobrym sposobem na obniżenie kosztów całej inwestycji.

Praktycznie każdy będzie potrafił pomalować pokój (oszczędność około 7,50 – 10 zł za m2, ułożyć panele podłogowe (około 20 zł/m2) czy zamontować nowe oświetlenie. Takie działania z pewnością pozostawią w naszej kieszeni większą ilość gotówki.

Jeśli jednak nie potrafimy lub nie chcemy wykonywać jakiś pracy samodzielnie, poświęćmy trochę czasu na odnalezienie dobrych i tanich fachowców. Nie poleca się wyszukiwania na zasadzie ”pierwszy lepszy”. Nadmierny pośpiech jest tu całkowicie niewskazany. Jeśli nie wybierzemy odpowiedniej ekipy, wówczas jakość wykonania remontu lub jego koszt, mogą nas negatywnie zaskoczyć.

Jeśli zależy nam na czasie i chcemy, aby wszystkie prace remontowe zostały wykonane przez ekipy fachowców, wówczas powinniśmy się liczyć z dość odczuwalnym podniesieniem kosztów. Różnice cenowe mogą się tu wahać od 15% do nawet 30 %.

Realna ocena kosztów

Do planu prac remontowych powinniśmy dołączyć realną ocenę kosztów. Jeśli określiliśmy już, które prace wykonamy samodzielnie, dokonaliśmy wstępnych ustaleń z fachowcami, wówczas możemy zająć się kosztami materiałów remontowych. Dobrze byłoby odwiedzić przynajmniej kilka składów budowlanych, a także większych hurtowni. Różnice cenowe mogą być dość duże, zatem jest to bardzo dobry sposób na ograniczenie kosztów remontu.

Po wstępnej ocenie kosztów materiałów remontowych powinniśmy określić wstępny, całościowy kosztorys. Z całą pewnością nie sprawdzi się on w stu procentach, jednak będzie bardzo pomocny w orientacyjnym oszacowaniu kosztów.  Do całkowitych kosztów dodajmy 10% ekstra – to kwota, która będzie naszym zabezpieczaniem w przypadku nieprzewidzianych wydatków.

Określenie źródła finansowania remontu

Słoik pełen dolarów, finansowanie mieszkania to często trudny orzech do zgryzienia, źródła finansowania remontu mogą się zawierać w kredycie hipotecznym lub kredycie gotówkowym - source: FLICKR.com_by_Tax_CreditsNajbardziej komfortowa byłaby sytuacja, gdybyśmy mogli całkowicie sfinansować remont ze środków własnych. Dzięki temu nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów w postaci odsetek czy opłat manipulacyjnych naliczanych przez banki.

Jeśli nie zgromadziliśmy niezbędnej kwoty, powinniśmy na spokojne zapoznać się z ofertami pożyczkowymi i kredytowymi. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są: kredyt gotówkowy oraz kredyt hipoteczny. Jeśli nie spieszymy się z remontem, a zależy nam na ograniczeniu kosztów, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. Jest on niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy, jednak wymaga o wiele więcej załatwień i oczekiwania.

Osoby, którym zależy na jak najszybszym remoncie mogą otrzymać szybki kredyt gotówkowy bądź pożyczkę ekspresową. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest wysoko oprocentowane i z całą pewnością nie wpłynie pozytywnie na ograniczenie kosztów remontu.

Odliczenia podatku VAT

Skutecznym sposobem na obniżenie kosztu remontu jest odliczenie podatku VAT za niektóre materiały budowlane. Warto zapoznać się z listą produktów, od których można odliczyć ów podatek. Takie działanie może wygenerować dość duże oszczędności – to przecież 8% lub 23% pełnej ceny produktu. Pamiętajmy by na bieżąco gromadzić wszystkie faktury i rachunki, które będą stanowiły podstawę do późniejszych odliczeń.

Podsumowanie

Jednym z najlepszych sposobów na tanie i efektowne wyremontowanie mieszkania jest stworzenie kosztorysu za pomocą kalkulatorów dostępnych na tej stronie internetowej. Dzięki nim określisz, jaka kwota będzie Ci potrzebna na konkretny metraż i standard wykończenia.

Im lepiej przygotujesz się do całej inwestycji, tym łatwiej będzie wygenerować oszczędności. Nadmierny pośpiech może doprowadzić do znacznego podwyższenia kosztów, zatem nasz remont powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany.

Jeśli masz dostatecznie dużo czasu, wykonaj niektóre prace samodzielnie. Jeżeli nie, w kalkulatorach budowlanych kliknij w opcję wybierz fachowca. Znajdziesz tam osoby polecane przez nasz serwis.

, aktualizacja 26 listopada 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij