Ubezpieczenie domu lub mieszkania

1. Ubezpieczenie nieruchomości a cesja

2. Jak ustalić sumę ubezpieczenia?

3. Czy warto korzystać z rozszerzonej ochrony?

Kupując ubezpieczenie dla nieruchomości objętej kredytem hipotecznym, powinno się zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim na cesję polisy, sumę ubezpieczenia i rodzaj ochrony oferowanej w ramach wybranej oferty. Sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie do kredytu hipotecznego, by nie przepłacić i zyskać odpowiedni zakres ochrony.

Ubezpieczenie nieruchomości a cesja

Banki wymagają, by wszystkie nieruchomości objęte kredytem hipotecznych były ubezpieczone. Brak ubezpieczenia uniemożliwia zawarcie umowy kredytowej - jeżeli kredytobiorca nie wykupi polisy, wypłata kredytu zostanie wstrzymana. Co ważne, banki proponują własne ubezpieczenia nieruchomości, jednak ich cena jest o wiele wyższa niż składka na polisy wykupowane na własną rękę. Ze względu na to, że bank wymaga dokonania cesji ubezpieczenia, kredytobiorcy na ogół decydują się na znalezienie możliwie najtańszej oferty na https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator.

Nieruchomość stanowi zabezpieczenie dla spłaty kredytu, dlatego jej ubezpieczenie jest niezbędne. Cesja ubezpieczenia oznacza, że bank otrzyma świadczenie, jeżeli dojdzie do zniszczenia nieruchomości. W ten sposób kredytodawca zabezpiecza się na wypadek pożaru nieruchomości lub jej całkowitego zniszczenia w inny sposób (np. na skutek wybuchu gazu, zawalenia się budynku).

Jak ustalić sumę ubezpieczenia?

Suma ubezpieczenia oznacza wysokość maksymalnej kwoty odszkodowania. Jednocześnie jest to zwykle wartość ubezpieczanej nieruchomości. Jeżeli ubezpiecza się mieszkanie lub dom pod kredyt, powinno się wykupić polisę o sumie równej wartości zaciągniętego kredytu. Przykładowo, gdy kupiło się na kredyt dom i zaciągnęło się w tym celu 300 tysięcy złotych, co najmniej tyle powinna wynosić suma ubezpieczenia. Niższa kwota jest niedopuszczalna, gdyż nie zaakceptuje jej bank udzielający kredyty. Wykupienie polisy na wyższą sumę jest natomiast nieopłacalne ze względu na cesję ubezpieczenia na bank.

Co ważne, niemożliwe jest podwójne ubezpieczenie nieruchomości. Jest to związane z zakazem wykupowania kilku ubezpieczeń majątkowych dla jednej nieruchomości, samochodu itp. Wydawanie pieniędzy na zakup kolejnego ubezpieczenia jest zatem zbyteczne, gdyż w ten sposób niczego się nie zyskuje.

Czy warto korzystać z rozszerzonej ochrony?

Banki wymagają, by ubezpieczyć kredytowaną nieruchomość od ognia i uszkodzenia murów. Szersza ochrona jest niewymagana, co skłania kredytobiorców do wykupowania polis o wąskim zakresie ochrony. Czy to dobre rozwiązanie? Na ogół tak. Ubezpieczenie nieruchomości od zalania, kradzieży bądź zniszczenia przez wiatr wydaje się być korzystne, lecz z powodu cesji polisy na bank, okazuje się, że świadczenie trafia nie do poszkodowanego kredytobiorcy, lecz do podmiotu, który udzielił mu kredytu.

Jeżeli chce się skorzystać z dodatkowej ochrony, opłacalne jest zdecydowanie się na polisę, w ramach której pokrywane są koszty usług fachowców. Dzięki ochronie w tym zakresie, można skorzystać z pomocy hydraulika, elektryka lub szklarza, jeżeli dojdzie do awarii instalacji w ubezpieczonym mieszkaniu lub domu.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny