Przejdź na energię odnawialną

Rosnące ceny prądu nie będą nas interesować, jeśli po prostu nie będziemy od nich uzależnieni. Fotowoltaika dla domu co prawda nie jest tania, ale kosztować nas będzie jedynie sama instalacja i jej założenie. Później przez co najmniej kilkanaście lat będziemy mogli cieszyć się oszczędzaniem na prądzie bez konieczności dokonywania żadnych kolejnych inwestycji. Instalacja fotowoltaiczna za pomocą umieszczonych w wysoko położonym i dobrze nasłonecznionym miejscu paneli fotowoltaicznych generuje prąd z energii słonecznej, do której to dostęp mamy przecież wszyscy i nic on nas nie kosztuje.

Nie musimy się także obawiać, że co prawda w lato zaspokoimy bez problemu swoje potrzeby energetyczne, ale już w zimę będziemy zdani na łaskę firm energetycznych. Jeśli bowiem uda nam się w lato wygenerować nadwyżki (a jest to bardzo prawdopodobne), zostaną one dla nas przechowane właśnie przez firmy energetyczne, po czym w mniej słoneczne miesiące będziemy mogli nieodpłatne większość z nich odzyskać.

Oszczędzaj prąd

Wydawać by się to mogło oczywiste, ale ilu z nas zawsze zgasza światło, kiedy wychodzi z pomieszczenia? Warto o tym pamiętać. Na wyciąganiu z gniazdka nieużywanych urządzeń dużo prawdopodobnie nie oszczędzimy, ale na wymianie żarówek na energooszczędne już tak. Ponadto kupując jakikolwiek sprzęt elektroniczny (lodówkę, pralkę, telewizor) warto zwrócić uwagę, czy jest on energooszczędny i/lub ma tryb oszczędzania energii. Jeśli taki tryb istnieje, powinniśmy od razu go włączyć.

Rosnące ceny prądu są faktem, z którym musimy się pogodzić. Na szczęście istnieją jednak możliwości, dzięki którym będziemy w stanie uniezależnić się od firm energetycznych lub chociaż nieco obniżyć otrzymywane od nich rachunki. Fotowoltaika jest to oczywiście rozwiązanie jedynie dla osób, które mają możliwość zainstalowania takich paneli na przykład na dachu. Nie jest to opcja, z której skorzystają chociażby mieszkańcy bloków. Wtedy pozostają jedynie tradycyjne metody oszczędzania prądu.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny