Jak układać kostkę brukową? Jaki krawężnik do kostki brukowej wybrać?
Z kostki brukowej możemy układać chodniki, ścieżki czy podjazdy przy posesji domowej. Przedstawiamy metody na układanie kostki brukowej krok po kroku oraz najlepsze obrzeża i krawężniki, jakie można wybrać do jej zabezpieczenia.
Układanie kostki brukowej krok po kroku
Układanie kostki brukowej krok po kroku, powinno wyglądać następująco:
- Grubość materiału – przed przystąpieniem do prac warto zdecydować się na odpowiednią grubość kostki, np. kostka 4 cm sprawdzi się do wykonania ozdobnych opasek wokół budynku, kostka 6 cm – ścieżek, na których jest przewidziany ruch pieszy, a 8 cm – na nawierzchnie podjazdów, ulic i parkingów.
- Wykonanie koryta o odpowiedniej głębokości – przed ułożeniem kostki należy wykonać odpowiedniej grubości zagłębienie w nawierzchni – w przypadku ścieżki ogrodowej może to być około 20 cm, a w przypadku podjazdu nawet pół metra.
- Zagęszczenie i wyprofilowanie dna wykopu – dzięki temu woda spod kostki będzie odpowiednio odprowadzana.
- Wzmocnienie podłoża – najpierw należy usunąć humus, po czym rozdrobnić grunt i wymieszać z wodą oraz cementem. Przed ich ostatecznym związaniem, należy zagęścić powierzchnię.
- Wykończenie kostki – bardzo ważne jest również wykończenie kostki. Przez to powierzchnia będzie bardziej wytrzymała i stabilna. Odpowiednie wykończenia wydzielają także ścieżkę czy podjazd od trawnika. Jak wykończyć kostkę brukową (czytaj na semmelrock.pl) oraz jak wykończyć boki tarasu z kostki? Można to zrobić za pomocą krawężników lub obrzeży do kostki brukowej, które wyznaczą granicę, tworząc „ramy” dla kostki.
- Na przygotowanej powierzchni układamy kostkę w jak najmniejszych odstępach.
- Wibrowanie lub dociśnięcie kostki – ułożoną kostkę należy zawibrować gumową nakładką lub docisnąć w dowolny sposób. Dzięki temu wzmocnimy trwałość kostki i uchronimy powierzchnię przed nierównościami.
Jakie obrzeża do kostki brukowej?
Bardzo ważnym elementem tworzenia nawierzchni z kostki brukowej jest zastosowanie obrzeży. Jakie obrzeża do kostki brukowej warto wybrać? Ich dobór zależy od funkcji, którą mają pełnić w ogrodzie lub przy posesji, a także od ogólnej stylistyki otoczenia. Najbardziej trwałe i solidne są obrzeża betonowe. Są odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, deszcz czy zniszczenia mechaniczne. Co więcej, posiadają także różne wzory i kolory, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do estetyki nawierzchni. Inne obrzeża, które można zastosować, to także:
- obrzeża plastikowe – najczęściej są tańsze, jednak nie aż tak wytrzymałe, jak obrzeża betonowe;
- obrzeża z metalu – są równie trwałe, ale ich estetyka nie pasuje do każdego projektu;
- obrzeża drewniane – pasują do stylistyki rustykalnej czy skandynawskiej, ale należy je regularnie impregnować;
- obrzeża granitowe – charakteryzują się dużymi walorami estetycznymi i są odporne na czynniki zewnętrzne, ale mogą być droższe;
- palisady – to specjalny rodzaj obrzeży, który najlepiej sprawdza się do tworzenia rabat kwiatowych lub wyznaczania schodów.
Głównym celem układania obrzeży jest wyznaczenie poszczególnych stref w ogrodzie oraz zabezpieczanie kostki brukowej przed rozchodzeniem się. Dzięki temu trawnik oraz ścieżki są bardziej uporządkowane i estetyczne. Układając poszczególne elementy warto przeanalizować, ile kostka wyżej od obrzeża powinna być umieszczona. Po ułożeniu obrzeży powinno się je obsypać z obu stron mieszanką cementowo-piaskową, tak, aby się nie przesuwały. Po ułożeniu obrzeży warto wypełnić koryto kolejną warstwą kruszywa na poziomie około 10 do 20 cm (w zależności od grubości kostki) od górnej powierzchni obrzeża. Dzięki temu obrzeża będą zapewniały odpowiednie odprowadzanie wody. Podczas ustalania wysokości obrzeży należy wziąć poprawkę około 1 cm, ponieważ obrzeża powinny być poniżej powierzchni kostki. Jak układać kostkę brukową bez obrzeży? Zasady są takie same, jak w przypadku klasycznego układania kostki, ale należy pamiętać, aby na końcu zabezpieczyć zewnętrzną stronę opaski betonem.
Jaki krawężnik do kostki brukowej?
Krawężniki, podobnie jak obrzeża, pełnią zarówno funkcję wizualną, jak i stabilizującą kostkę i zapobiegającą jej rozsuwaniu. Jaki krawężnik do kostki brukowej warto użyć? Mogą to , np. krawężniki betonowe, które są najbardziej wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne, a także przybierają różne wzory i kolory, które można dopasować do estetyki otoczenia. Jak zabetonować krawężnik? Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie gotowych krawężników betonowych. Oszczędzi to wiele czasu! Rolę krawężników mogą pełnić również ozdobne obrzeża, palisady czy korytka ściekowe.
Jak prawidłowo układać krawężniki? Należy pamiętać, aby zamontować je jeszcze przed ułożeniem kostki brukowej albo jeszcze nawet zanim zostanie położona podsypka pod krawężniki. Krawężniki muszą być umieszczone na bardzo stabilnym podłożu, dlatego koniecznie jest jego uprzednie przygotowanie. Może to być, np. podbudowa z kruszywa albo fundament z betonu o oporze 10 cm. Montując poszczególne materiały należy zachować około 5 mm pustkę. Fugi, które będą wypełnioną sztywną zaprawą cementową, mogą doprowadzić do niechcianych pęknięć. Kolejna ważna kwestia to krawężnik do kostki brukowej wymiary – należy odpowiednio dopasować jego wielkość do kostki. Może to być, np. krawężnik 15×100×30 cm,15×100×50 cm, 12×100×25 cm czy 15×100×25 cm. Należy mieć na uwadze, że optymalny rozmiar fundamentu pod kostkę równa się grubości krawężnika, plus 10 cm z każdej strony.
artykuł sponsorowany