Dobór okien a możliwości konstrukcyjne poddasza

Warto zwrócić uwagę na liczbę, rozmiar oraz wysokość montażu okien dachowych. Ważne jest także odpowiednie ich rozmieszczenie. Więcej mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni. Aby zapewnić sobie dobry widok na zewnątrz należy dopasować wielkość okna i wysokość jego montażu do kąta nachylenia dachu. Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°, ale im mniejszy jest spadek dachu tym dłuższe powinno być okno. Jeśli zależy nam na swobodnym widoku na zewnątrz zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90 cm nad podłogą. Aby zwiększyć powierzchnię przeszkleń w pomieszczeniu, okna dachowe warto montować w zestawach obok siebie w pionie lub poziomie, a także łączyć z oknami kolankowymi. Jeśli poddasze nie posiada ścianki kolankowej, dobrym pomysłem są dolne elementy doświetlające montowane pod tym samym kątem, co okna dachowe.

Ciekawym rozwiązaniem jest też balkon dachowy VELUX CABRIO®, którego dolna cześć jest zintegrowana z barierką balkonu, a górna to okno uchylno-obrotowe. Balkon możemy również uzyskać instalując w połaci dachu okno balkonowe (GEL). Jest to zestaw elementów okiennych, który składa się z pionowego okna balkonowego połączonego z oknem do poddaszy. Oba produkty nadają wyjątkowego wyglądu budynkowi i pozwalają cieszyć się mieszkańcom tarasem na poddaszu.

Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu?
Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu?

Dolne i górne otwieranie – funkcjonalne rozwiązania

Wysokość montażu okna dachowego powinna wpływać na sposób jego otwierania, który wybierzemy. Najpopularniejsze są okna dachowe z osią obrotu umieszczoną w środku, co umożliwia swobodne otwieranie i ustawienie otwartego skrzydła w dowolnej pozycji. Okna obrotowe można podzielić na te z uchwytem w górnej części skrzydła lub z klamką na dole (typ B). Górne otwieranie idealnie sprawdzi się w sytuacji, kiedy okno zostało zamontowane dość nisko i ścianka kolankowa wynosi od 80 do 130 cm. Przy takim rozwiązaniu miejsce pod oknem można zaaranżować w dowolny sposób. Klamka na dole sprawdzi się przy wysokiej ściance kolankowej, gdy dolna krawędź okna znajduje się 130-150 cm od podłogi. W przypadku oferty VELUX, producenta okien dachowych, takie rozwiązania dostępne są w tej samej cenie, więc klient może wybrać sposób otwierania biorąc pod uwagę wyłącznie zaplanowaną wysokość montażu oraz swoje preferencje. Inwestorzy mogą także zdecydować się na okna dachowe o podwójnym systemie otwierania. Modele uchylno-obrotowe, zwane też klapowymi, dzięki osi obrotu umieszczonej w górnej części ościeżnicy pozwalają swobodnie wyglądać na zewnątrz. Warto zwrócić uwagę na kąt otwarcia skrzydła – na rynku dostępne są okna z opcją uchylenia aż do 45°, oraz możliwość jego zatrzymania w dowolnej pozycji.

Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu?
Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu?

Dostępne są także okna sterowane elektrycznie lub solarnie, którymi możemy sterować za pomocą klawiatury naściennej. To idealne rozwiązanie, gdy okna zainstalowane są w trudno dostępnych miejscach. Dla większego komfortu okna elektryczne można wyposażyć w inteligentny system kontroli klimatu VELUX ACTIVE, który umożliwia zdalne sterowanie oknami i roletami za pomocą aplikacji w telefonie niezależnie od miejsca, w którym jesteśmy. System bazując na danych z czujników jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia oraz lokalnych stacji pogodowych, potrafi także samodzielnie zamykać i otwierać okna i rolety.

Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu?
Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu?

Jakie okna wybrać zależnie od rodzaju pomieszczenia?

Okna powinny być dostosowane do naszych preferencji estetycznych, ale też przeznaczenia pomieszczenia. Wybierając okna dachowe warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka odporność produktów na wilgoć np. w łazience i kuchni dobrym rozwiązaniem będzie drewno pokryte ciśnieniowo odpornym na wilgoć poliuretanem w kolorze białym. Inaczej niż w oknach z PCV, poliuretanowa powierzchnia okna jest jednolita, naroża profili są gładkie i bez połączeń, co sprawia, że nie gromadzi się na nich wilgoć, kurz czy brud. Dzięki takiemu rozwiązaniu drewno pod wpływem wilgoci nie wypacza się i nie butwieje. Okna są więc bardzo łatwe do utrzymania w czystości - nie wymagają konserwacji przez wiele lat użytkowania, wystarczy zwykłe mycie. W pomieszczeniach takich, jak np. sypialnie, pokoje dziecięce, gabinety możemy zdecydować na okna drewniane wykonane z klejonego i impregnowanego drewna sosnowego pokrytego bezbarwnym lakierem. Ich kolor naturalnego drewna idealnie komponuje się z przytulnymi wnętrzami na poddaszu, a także z minimalistyczną stylistyką. Zależenie od typu pomieszczenia, które planujesz na swoim poddaszu, możesz znaleźć więcej wskazówek i inspiracji w poradnikach dedykowanych poszczególnym funkcjom wnętrz: https://www.velux.pl/poradnik/inspirujacy-dom

Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu?
Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu?

Urządzając poddasze warto pamiętać także o jego właściwej wentylacji i sprawdzić, czy okna posiadają wydajną wentylację. Zarówno podczas odpoczynku, jak i podczas wykonywania codziennych czynności domowych, jest to szczególne ważna cecha. Wbudowana wentylacja to wygodne rozwiązanie, które dostarcza do wnętrza świeże powietrze, nawet gdy okna są zamknięte. Wentylacja ma też wbudowany łatwy w czyszczeniu i wymienny filtr powietrza, który zapobiega przedostawaniu się do domu kurzu i owadów.

Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu?
Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu?

Komfort oszczędzania

Dzięki rozwojowi rynku stolarki okiennej możemy wybierać rozwiązania o wysokiej termoizolacyjności, które jednocześnie zapewniają wysoki stopień pozyskania energii słonecznej i gwarantują korzystny bilans energetyczny. Jeśli zależy nam na energooszczędnych rozwiązaniach powinniśmy wybierać trzyszybowe okna dachowe (https://www.velux.pl/produkty/okna-dachowe/energooszczedne-okna-trzyszybowe), wykonane w konstrukcji ThermoTechnologyTM. Takie okna mają bardzo dobry współczynnik przenikalności cieplnej i już teraz spełniają wymagania zawarte w przepisach, które wchodzą w życie w 2021 roku. Wyposażone są one w specjalny pakiet trzyszybowy i dodatkową uszczelkę, która chroni przed chłodem i stratami ciepła, a także zapewnia wyższą dźwiękochłonność. Na komfort i energooszczędność trzyszybowych okien dachowym ma także wpływ konstrukcja szyby, która zapewnia wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia.

Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu?
Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu?

Światło pod kontrolą

Wnętrza pod skosami często wykorzystujemy jako pokoje dzieci i miejsca do pracy. Bywa, że pomieszczenia te są wielofunkcyjne, w których chcemy cieszyć się dużą ilością światła dziennego, ale też umożliwić spokojną drzemkę swojemu dziecku lub niezakłóconą pracę przy komputerze, wolnym od odblasków i odbić światła. Rolety zaciemniające lub podwójnie-plisowane gwarantują nam kontrolę nad dopływającym światłem dziennym niezależnie od pory dnia. To szczególnie ważne w czasie, kiedy pracujemy w domu lub kiedy nasze dzieci potrzebują drzemki. Pamiętajmy jednak, że jeśli zależy nam na komforcie termicznym na poddaszu powinniśmy dodatkowo zadbać o osłonę zewnętrzną – roletę lub markizę – która zatrzyma promienie słoneczne zanim dotrą do szyby, tym samym chroniąc wnętrze przed nagrzewaniem.

Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu?
Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu?

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej