Garderoba

Nie w każdym domu czy mieszkaniu istnieje możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia na zorganizowanie garderoby. Wtedy warto przemyśleć, jak urządzić wnętrze dużej szafy, aby była jak najbardziej funkcjonalna. Dobrym rozwiązaniem jest też wydzielenie części sypialni czy wykorzystania otwartej wnęki. Bardzo często wykorzystuje się nieużywane poddasze na urządzenie garderoby. Uwaga! Trzeba przemyśleć czy posiada się wystarczającą ilość miejsca na zorganizowane oddzielnej garderoby. Jeśli przestrzeń nie jest większa, niż zamontowanie dużej szafy z przesuwnymi drzwiami, nie ma sensu. Nie zmieści się w niej ani więcej rzeczy, ani nie ma możliwości swobodnego poruszania się w niej. Na osobną garderobę powinno się przeznaczyć przynajmniej 3,5 metra2.

O dobrze zaprojektowanej garderobie decyduje ilość drążków, półek i szuflad, a to zależne jest czy garderoba jest robiono dla wszystkich domowników czy tylko dla rodziców. Wtedy dobrze jest przemyśleć jej położenie. Czy powinna być w miejscu ogólnodostępnym, gdzieś przy korytarzu, czy zaraz przy sypialni lub łazience. Zanim zacznie się urządzać garderobę, należy zastanowić się, jakie ubrania i akcesoria będzie się w niej przechowywać. W ten sposób łatwiej ustalić ilość potrzebnych półek, szuflad czy koszów, jak dużo miejsca trzeba przeznaczyć na przechowywanie butów.

Zaleca się stosowanie więcej krótszych drążków, niż jednego długiego. Zbyt długi drążek będzie wyginał się pod ciężarem ubrań. Trzeba też pamiętać, że w przypadku sukienek i płaszczy powinien być zamontowany na wysokości około 2 metrów, a w przypadku koszul 95 cm. Osobne przegrody pozwolą też na łatwiejsze utrzymanie porządku jak i posegregowanie ubrań. Rzeczy, z których korzysta się sezonowo, czy sporadycznie, najlepiej umieścić wysoko pod sufitem.

Coraz częściej korzysta się z tak zwanej garderoby otwartej, przy takim rozwiązaniu należy pamiętać o pokrowcach na ubrania, ponieważ są one wtedy narażone na kurz.

Przy odpowiednim wyposażeniu wewnętrznym garderob i szaf, uda się tam pomieścić wszystko od ubrań poprzez biżuterię, po koce i pościel, zachowując przy tym porządek.

Artykuł przygotowali specjaliści z oladi.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny