Jak urządzić małą łazienkę? Porady dla łazienek w bloku

Jak urządzić małą łazienkę w bloku? To pytanie spędza sen z powiek niejednemu świeżo upieczonemu właścicielowi mieszkania. Przyprawia natomiast o ból głowy szczęśliwych posiadaczy małych łazienek, którzy muszą wygospodarować w niej miejsce również na akcesoria dla dzieci. Jak zaprojektować łazienkę aby dobrze spełniała swoje funkcje, a równocześnie była miejscem estetycznym? Podpowiadamy jakie rozwiązania najlepiej zastosować i jak tanio urządzić łazienkę o niewielkich rozmiarach.

Koszty remontu łazienki obliczysz łatwo na kalkulatorze remontowym łazienki. Natomiast konkretne oferty od firm otrzymasz po wypełnieniu tego formularza.

Mała łazienka - oto kilka sposobów, jak ją wspaniale urządzić

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

Przed problemem zawartym w tytule co roku staje co najmniej kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Jak zaprojektować łazienkę w mikro rozmiarze? Czy 4 m2 lub 6 m2 jest możliwe do takiego urządzenia, aby mała łazienka była równocześnie funkcjonalna, estetyczna, schludna, nowoczesna i przyjemna? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Należy jednak zabrać się do tego przedsięwzięcia z wyczuciem i nastawieniem na minimalizm. Na licznych stronach internetowych dostępne są wizualizacje łazienek o małej powierzchni. Zdjęcia i grafiki mogą stać się dla nas inspiracją w poszukiwaniu dobrych rozwiązań.

Przede wszystkim rzecz której chcemy uniknąć urządzając małą łazienkę to wygląd “klitki”. Należy poprzez odpowiednie meble łazienkowe i dobranie elementów dodatkowych optycznie ją powiększyć. Do tego celu posłuży odpowiednia armatura łazienkowa, kabina prysznicowa, ale również odpowiednie wykończenie ścian i zoptymalizowanie sprzętów - tak aby zajmowały jak najmniej cennego miejsca. Przy małej powierzchni w łatwy sposób może dojść do zagracenia łazienki. Kosmetyki i niezbędne akcesoria łazienkowe powinny mieć swoje stałe miejsce i być schowane.

Można wykorzystać półki lub szafki podwieszane, ale także wiszącą umywalkę. Zasadniczo w przypadku łazienki o powierzchni 4 m2 lub 6 m2 powinno się zrezygnować z wanny. Istnieje szeroki wybór narożnych pryszniców z brodzikami, które doskonale wpasują się w estetykę małego wnętrza.

Kolosalne znaczenie ma także odpowiednio dobrane wykończenie łazienki. Dobór koloru farby ściennej, aranżacja kafelek lub płytek ceramicznych na podłogę, czy nawet wykorzystanie dużych fotografii i fototapet.

Odpowiedź na pytanie jak tanio urządzić łazienkę, a także jak urządzić małą łazienkę udzielimy sobie sami po rozważeniu wszystkich możliwych rozwiązań, wybierając najbardziej dostosowane do naszych potrzeb.

Jak urządzić małą łazienkę? Porady dla łazienek w bloku 2

Jak zrobić łazienkę w bloku - ściany i podłoga

Urządzenie małej łazienki w bloku to nie lada wyzwanie. Jednak nawet 4 m2 lub 6 m2 można tak wykorzystać aby znalazło się tam wszystko co potrzeba, a jednocześnie łazienka nie wyglądała na zagraconą. Jak zrobić łazienkę w bloku? Ściany i podłoga mają niebagatelne znacznie.

Optyczne powiększenie małej łazienki rozpoczniemy od odpowiedniej dekoracji ścian. Niezależnie czy jest to mała łazienka w bloku, czy też na poddaszu warto pomalować ją na śnieżną biel z akcentami szarości. Duże lustra bez ram, również będą miały wpływ na optyczne powiększenie wnętrza. Na specjalistycznych stronach internetowych możemy znaleźć także wizualizacje łazienek, w których na jednej ze ścian została umieszczona fototapeta. Wizualizacje łazienek mogą wydatnie pomóc w doborze optymalnych rozwiązań. Dodatkowo wizualizacje łazienek mogą pomóc w odpowiedzi na pytanie jak urządzić małą łazienkę, ale również jak zaprojektować łazienkę w stylu który na odpowiada. Oczywiście żeby mała łazienka wydawała się większa fototapeta również musi być dobrana nieprzypadkowo. Chłodne barwy, krajobraz lub widok na zaciszne uliczki miasta musi posiadać głębię, która będzie miała bezpośrednie przełożenie na całokształt wrażenia.

Gdzie szukać projektanta wnętrz?

Jeżeli szukasz sprawdzonego projektanta wnętrz, wypełnij ten formularz. W odpowiedzi dostaniesz ciekawe oferty od sprawdzonych projektantów.

Na podłogę w małej łazience należy zamontować płytki ceramiczne. Tutaj istnieją dwie szkoły. Jedna mówi o tym, że lepiej do małej przestrzeni będą nadawały się ceramiczne płytki wielkoformatowe. Drugi koncept polega na zastosowaniu płytek rektyfikowanych, które dają wrażenie tafli lodu i gładkiej jednorodnej powierzchni.  Obu koncepcjom nie sposób odmówić racji. W przypadku płytek wielkoformatowych chodzi o uzyskanie jednolitej płaszczyzny która poprzez użycie dużych formatów sprawia wrażenie większej. Z kolei płytki rektyfikowane pozwolą na iluzoryczne odczucie powiększenia przestrzeni małej łazienki. Więcej o płytkach rektyfikowanych znajdziesz w tym artykule.

Stosowanie płytek łazienkowych o niewielkich wymiarach daje odwrotny skutek od zamierzonego. Mała łazienka staje się wizualnie jeszcze mniejsza. Płytki dekoracyjne niewielkich rozmiarów należy zarezerwować do wykorzystania przy większych łazienkach.

Należy również pamiętać o tym aby podłoga w małej łazience nie była pozastawiana przeróżnymi przedmiotami. Wprowadza to chaos i wrażenie bałaganu, o który nie trudno w małej łazience.

Sprzęty pierwszej potrzeby w małej łazience

Kolejne pytanie jakie będzie stało przed nami to jak urządzić małą łazienkę aby znalazło się tam wszystko co potrzeba. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z zabudowanej wanny na rzecz prysznica z brodzikiem. W sklepach ze sprzętami łazienkowymi odnajdziemy wachlarz różnego typu pryszniców, które idealnie będą wpisywać się w konwencję małej, nowoczesnej łazienki.

W celu oszczędności miejsca warto zdecydować się na narożnie montowaną kabinę prysznicową z głębokim brodzikiem. Brodzik przyda się szczególnie dla dzieci. Dwuskrzydłowe lub jednoskrzydłowe drzwi dopełnią całości. Jest to również sposób na to jak tanio urządzić łazienkę, gdyż kabiny prysznicowe tego typu są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Więcej informacji na temat kabin prysznicowych możesz znaleźć w tym artykule.

Jak urządzić małą łazienkę? Porady dla łazienek w bloku 3

W zależności od ilości miejsca i od tego jak bardzo łazienka jest ustawna, można pokusić się o zakup prysznica narożnego kwadratowego. Łazienki nawet o tym samym metrażu na przykład 4 m2 lub 6 m2 mogą się bardzo różnić między sobą pod tym względem.

Alternatywnym pomysłem jest opcja dwa w jednym, czyli natrysk i wanna. Jest to propozycja dla osób które nie wyobrażają sobie łazienki bez jednego i drugiego. Jednak takie rozwiązanie pociągnie za sobą konieczność zubożenia pozostałych sprzętów łazienkowych. Dodatkowo jest to dużo droższe rozwiązanie.

Odpowiadając na pytanie jak zaprojektować łazienkę o niewielkich wymiarach, nasuwają się kwestie oczywiste, czyli umieszczenie w niej umywalki i toalety. Umywalka nie może być zupełnie mała, szczególnie jeśli ma służyć nie tylko do mycia rąk i twarzy, ale na przykład również do golenia. Ponadto z małej umywalki przy każdym użyciu będzie pryskała woda. Tak więc umywalka w małej łazience nie może być „mikroskopijna”. Do wyboru mamy umywalki wiszące - podwieszane, lub umywalki narożne. Obie opcje mogą zdać egzamin w zależności od możliwości konkretnego wnętrza.

Na rynku dostępne są różne modele w rozmaitych przedziałach cenowych. Umywalki stojące nie są w przypadku małej łazienki zbyt dobrym pomysłem. Natomiast pewne możliwości otwierają nam umywalki nablatowe. Szafeczka pod umywalką może pełnić funkcję schowka na różne akcesoria łazienkowe i środki czystości.

Kolejnym niezbędnym elementem jest sedes. Tutaj również mamy dwie możliwości. Ubikacja stojąca lub podwieszana. Ustępy podwieszane montowane są na specjalnych stelażach, które są umieszczane w ścianie. Do szerokości sedesu podwieszanego należy doliczyć szerokość stelaża. Informacje na ten temat znajdziemy w karcie technicznej produktu lub na stronie internetowej producenta. Montaż sedesu podwieszanego jest to równocześnie dobry sposób na to jak zaprojektować łazienkę oraz jak tanio urządzić łazienkę.

Jak zaprojektować łazienkę - pozostałe informacje

Kolejnym problemem który pojawi się przy okazji odpowiedzi na pytanie jak urządzić małą łazienkę, będzie odpowiedni dobór mebli łazienkowych. Tutaj zasada jest prosta. Im mniej - tym lepiej. Naturalnie w przypadku łazienki o powierzchni  6 m2, a tym bardziej 4 m2 kosmetyki i środki czystości nie powinny leżeć na zewnątrz. Potęguje to wrażenie klaustrofobicznej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem będzie montaż niewielkiej półki wiszącej, lub schowanie szafki w ścianie za lustrem.

Jeśli zdecydujemy się na umywalkę nablatową, sprawa rozwiąże się sama, pod nią będzie wystarczająco dużo miejsca aby schować kosmetyki i przybory toaletowe. Rzadziej używane środki czystości można przenieść do kuchni, na przykład do szafki pod zlew.

Możliwość dodania kolejnych mebli maleje wraz z powierzchnią łazienki. Przy 2 m2 niewiele jesteśmy w stanie zmieścić, jednak jeśli dysponujemy łazienką o wymiarach 6 m2 wtedy możemy pozwolić sobie na dużo więcej.

Pamiętajmy, że według przepisów drzwi łazienki powinny otwierać się na zewnątrz. Istnieje jednak możliwość modyfikacji w tym zakresie. Można zamontować również drzwi rozsuwane, a także do wyboru harmonijkowe. Nie jest to jednak bardzo popularne rozwiązanie i go nie polecamy, zwłaszcza w przypadku drzwi harmonijkowych.

Następnym istotnym elementem jest dobra wentylacja pomieszczenia. Zaniedbania w tym zakresie mogą skutkować rozwojem grzybów. Wilgoć powinna być jak najskuteczniej usuwana z łazienki.

W odpowiedzi na pytanie o projekt łazienki, mogą pomóc nam także eksperci. W coraz większej ilości firm pojawiają się usługi związane z projektowaniem łazienek. Firmy oferują nie tylko profesjonalne doradztwo i wsparcie, ale znacznie więcej. Komputerowe wizualizacje łazienek, pomoc w wyborze materiałów i mebli, wykonanie pomiarów, konsultacje koncepcyjne - to tylko niektóre usługi z których można skorzystać.

Specjaliści odpowiedzą na pytanie jak zaprojektować łazienkę w bloku, na poddaszu czy domu jednorodzinnym. Konsultacje i praca nad projektem mogą mieć różnorodny charakter w zależności od potrzeb klienta. Wiele firm łączy usługi konsultingowe i projektowe z wykonawstwem. Tak więc można zostać przeprowadzonym począwszy od fazy projektu aż do wdrożenia pomysłu i powstania funkcjonalnej i dobrze wyglądającej łazienki. Warto pamiętać, że szukając sprawdzonych firm remontowych warto złożyć zapytanie na tym formularzu kontaktowym. W odpowiedzi zainteresowane firmy zgłoszą się do Ciebie ze swoimi ofertami.

Wizualizacje łazienek mogą nam podpowiedzieć z jakich rozwiązań warto skorzystać. Jednak ostateczną decyzję podejmiemy we własnym zakresie, rozstrzygając wszystkie za i przeciw. Liczy się zarówno odpowiednie wykończenie jak i dobranie sprzętów. Często jeden element niedobrany do pozostałych, zbyt duży czy toporny, może zepsuć cały efekt, gdyż misterna aranżacja łazienki się posypie. Wtedy mała łazienka pozostanie tym czym była od początku -  małym, niefunkcjonalnym pomieszczeniem.

Ocena: 4,7/5 (głosów 9)
, aktualizacja 1 maja 2019
Komentarze (6)
 • 15 sierpnia 2017 09:08 - gregor45 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  6m2 to nie jest już mała łazienka, rodzice mają taką to w porównaniu z moimi 4 m2 różnica kolosalna. Przy urządzaniu mojej problemów było mnóstwo, 3 razy wymieniałem umywalkę bo każda w łazience robiła się dwa razy większa niż w sklepie. Zgadzam się, że jeden niepasujący element może posypać całą aranżację. Na szczęście znalazłem sporo gotowych rozwiązań

 • 31 stycznia 2019 09:01 - Koto napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  "Czy to są pytki klinkierowe?
  Zakochana jestem w King Klinker i bardzo chciałabym zastosować płytki we wszystkich wnętrzach."

 • 19 lutego 2019 06:02 - ~apple napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Spoko artykuł. Komu polecacie zlecić zrobienie ładnej łazienki w bloku? Znajomi polecają mi żebym wybrała się do home concept. Tez dużo słyszałam dobrego o galerie venis. Może ktoś się wypowie?

 • 30 czerwca 2019 07:06 - ~mistra napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  jeśli byście szukali nowoczesnych kabin czy wanien polecam Swissliniger. U nich kupiliśmy piękną wolnostojąca wanne. Wybór duży, solidne wykonanie

 • 25 lipca 2019 06:07 - ~Julita napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  W przypadku fajnych akcesoriów i dodatków do łazienki szczerze polecam homedome.pl Sklep ma bardzo duży wybór towaru. Podczas urządzania łazienki zamawiałam u nich sporo produktów (m.in. uchwyty, lustro, półeczki) które sprawdziły się idealnie-bardzo dobra jakość i nowoczesny design :)

 • 15 sierpnia 2019 02:08 - ~Gośka napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Też zamawiałam akcesoria łazienkowe na homedome.pl Znajomi mi polecili i faktycznie nie żałuję, uchwyty, suszarka i stojak są bardzo porządnie wykonane, nie widać żadnych śladów użytkowania, a przy tym wyglądają bardzo elegancko :)

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij