Jak urządzić małe mieszkanie w bloku - urządzanie konkretnych pomieszczeń

1. Urządzenie małego mieszkania - kuchnia

Pomysłów na zaaranżowanie przestrzeni w małym mieszkaniu jest całe mnóstwo. Małe kuchnie wydają się być bardzo frustrujące podczas urządzania. Jednak jak wskazują zdjęcia, sprytne rozwiązania są możliwe, tylko trzeba dopasować je do własnego mieszkania. Jeżeli jest to możliwe, zdecyduj się na kuchnię otwartą, połączoną z salonem. Wśród porad jak urządzić małe mieszkanie w bloku dowiesz się, że im większa przestrzeń, tym lepiej jest nią gospodarować.

Meblowanie kuchni musi być wykonane z umiarem, tak by nie przyczynić się do utrudnień w poruszaniu się po pomieszczeniu. Najlepiej, aby wszystkie meble znajdowały się po jednej stronie lub w układzie przypominającym literę „L”. Szafki, szuflady powinny znajdować się na wysokości całej ściany. Koniecznie należy pamiętać o zabudowaniu sprzętów, takich jak lodówka, piekarnik, czy mikrofala. W ten sposób oszczędzamy dodatkowo miejsce. Sprawdź także nasze inspiracje na aranżacje kuchni.

2. Urządzenie małego mieszkania - sypialnia

Aranżacja małego mieszkania powinna przebiegać według kliku ważnych zasad. Wystrój sypialni powinniśmy ograniczyć do minimum. Jest to miejsce przeznaczone do wypoczynku. Dlatego w centrum powinno znajdować się duże, wygodne łóżko. Warto pomyśleć o tym, by znajdowało się ono na podwyższeniu, dzięki czemu pod nim będziemy mogli schować szuflady lub pojemniki na pościel.

Chcąc posiadać w sypialni niewielką alternatywę garderoby, możemy zdecydować się na otwarte wieszaki. Niestety duża szafa może zająć nawet jedną trzecią sypialni, tym samym nie gwarantując jej stuprocentowego wykorzystania.

3. Urządzenie małego mieszkania - łazienka

Aranżacja małego mieszkania to duże wyzwanie, zwłaszcza w niektórych pomieszczeniach. Problem polegający na tym, jak urządzić małe mieszkanie w bloku, prędzej czy później sprowadzi się do aranżacji łazienki. W tym przypadku liczy się każdy detal. Dlatego należy decydować się na kabinę prysznicową, zamiast wanny, a także zabudowaną umywalkę, zamiast wolnostojący zlew. Przy wyborze pralki, warto zdecydować się na niewielką, najlepiej z możliwością ładowania prania od góry.

Meble do łazienki mogą być wykonywane pod wymiar. Chociaż nie ma problemu, by w salonach meblowych znaleźć specjalne zestawy dedykowane do małych łazienek. Przed ich zakupem, należy jedynie je wymierzyć, czy rzeczywiście dopasują się do naszej niewielkiej łazienki.

4. Urządzenie małego mieszkania - miejsce do pracy

Okazuje się, że nawet urządzenie małego mieszkania pozwoli na wyodrębnienie miejsca do pracy. Osoby pracujące zdalnie, przy komputerze, nie potrzebują wiele, aby móc wykonywać swoje obowiązki zawodowe. W bardzo ciasnych kawalerkach dobrym pomysłem będą specjalne łóżka piętrowe, pod którymi znajduje się biurko przeznaczone do pracy.

Niejedna galeria zdjęć z inspiracjami na pracownię w niewielkim mieszkaniu pokazuje, że wystarczy ustawić minimalistyczne biurko. Na ścianie nad biurkiem, możemy powiesić różne półeczki lub specjalna metalową kratkę, pełniącą rolę organizera. Najlepiej, aby pracowania znajdowała się w pokoju dziennym.

Jak umeblować małe mieszkanie?

5. Jak umeblować małe mieszkanie - postaw na minimalizm

O tym, jak urządzić małe mieszkanie w bloku, będzie decydował nie tylko rozkład mebli, ale również ich wybór.  Na pierwszym miejscu powinniśmy skupić się na najważniejszych meblach i najlepiej ograniczyć się tylko do nich. Zbyt duża ilość mebli powoduje, że niepotrzebnie zagracamy, a nawet marnujemy wolna przestrzeń.

Ponadto wybierane przez nas meble, powinny być raczej lekkie, zajmujące mało miejsca. Przeglądając zdjęcia z aranżacji małych mieszkań, raczej nie natrafimy na ciężkie i masywne meble, które pamiętają poprzednią epokę. Do czynienia mamy z prostymi kształtami mebli, wąskimi blatami, bez zbędnych zdobień. Więcej porad, jak urządzić mieszkanie, znajdziesz w tym artykule.

Łazienki - sanitariaty w atrakcyjnych cenach!

6. Jak umeblować małe mieszkanie - meble wielofunkcyjne

Optymalnym rozwiązaniem przy meblowaniu niedużych mieszkań, jest wybór wielofunkcyjnych mebli. Takie meble są zazwyczaj dużo droższe od tradycyjnych modeli. Jednak ich jakość wykonania oraz pragmatyczne zastosowanie, rekompensuje wszelkie wydatki.

Wśród takich mebli wymienia się chociażby wcześniej wspomniane piętrowe łóżka, z zagospodarowanym pod nimi miejscem do pracy lub nauki. Marzy Ci się elegancki stolik kawowy? Wybierz taki, który będzie miał w sobie wiele różnych skrytek, dzięki czemu cała zajmowana przez niego przestrzeń, będzie idealnie zagospodarowana. Jeżeli potrzebujesz czasem popracować lub po prostu skorzystać z biurka, które przy kompletnym składzie mieszkańców byłoby przeszkodą, warto zdecydować się na chowany sekretarzyk.

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku - triki na optyczne powiększenie wnętrz

7. Urządzenie małego mieszkania - lustra

Jednym z największych sprzymierzeńców małych mieszkań są lustra. Galeria zdjęć świetnie ujmuje, że dzięki ich obecności, pomieszczenia stają się optycznie większe. Lustra powinny być zawieszone na ścianach w poziomie lub w pionie. Najlepiej naprzeciw najbliżej znajdujących się siebie ścian.

Wybierając lustra, raczej powinniśmy omijać wszystkie z dekoracyjnymi i ciężkimi ramami. Chociaż w niektórych przypadkach również takie będą stanowiły doskonałe rozwiązanie przy próbie optycznego powiększenia pomieszczenia. Dodatkowo ich tafla powinna być gładka. Raczej omijamy lustra ze wzorami, nadrukami, bądź zmatowieniami - mogą wprowadzić do mieszkania niepotrzebny chaos.

8. Urządzenie małego mieszkania - jasne kolory

Praktycznie każda galeria ukazująca zdjęcia małych mieszkań, zawiera w sobie jasne i minimalistyczne wnętrza. Jest to dla nas bardzo duża podpowiedź, ponieważ wybierając ciemne i ponure kolory, optycznie zmniejszamy każde pomieszczenie.

Oczywiście nie musimy ograniczać się do sterylnej bieli. Raczej skupmy się na wszystkich jej tonacjach, delikatnych pastelach, a także jasnych szarościach. Z takimi kolorami świetnie będą współgrać akcenty w postaci naturalnego, jasnego drewna, chromowane dodatki, czy też czarne żeliwne nóżki od mebli. Najważniejszą zasadą przy wyborze kolorystki jest unikanie ciemnych barw, jako kolorów przewodnich. Sprawdź także, jakie są modne kolory ścian.

9. Urządzenie małego mieszkania - organizacja to podstawa

Małe mieszkanie może okazać się problematyczne, jeżeli chodzi o urządzenie. Jednak zdecydowanie więcej wysiłku powinniśmy wkładać w codzienne utrzymanie małych pomieszczeń w porządku. Wkradający się chaos i nieporządek powoduje, że mieszkanie staje się przytłaczające i uciążliwe w użytkowaniu.

Kluczem jest nie tylko utrzymanie porządku, ale również optymalna organizacja. Obecnie mamy do czynienia z wieloma możliwościami proponowanymi przez samych producentów. Systemy organizacji okażą się nie tylko bardzo praktyczne, ale również podnoszą walory estetyczne mieszkania. Są to liczne elementy w postaci pudełek, koszyków, a nawet wkładów do szuflad.

10. Urządzenie małego mieszkania - ściany tylko tam, gdzie trzeba

Pomysłów na aranżację małego mieszkania, jak widać, jest bardzo dużo. Tak naprawdę urządzanie niewielkich pomieszczeń powinniśmy rozpocząć od dokładnego rozplanowania układu mieszkania. W mieszkaniach budowanych jeszcze w czasach PRL-u panuje tradycyjny układ składający się z ciasnego korytarzyka, od którego możemy przedostać się do kolejnych pomieszczeń. Niestety taki często powoduje, że mieszkanie jest jeszcze mniejsze i trudniejsze do umeblowania.

Dlatego na samym początku powinniśmy zastanowić się nad wyburzeniem niektórych ścian działowych. Otwarte przestrzenie nie tylko są łatwiejsze w urządzaniu, ale również zyskujemy dodatkowe centymetry na zagospodarowanie. Najlepiej takie decyzje podejmować w obecności architekta wnętrz. Samodzielna próba podjęcia decyzji bez pewności, że zmiany przyniosą korzyści, może okazać się ryzykownym krokiem.

Wszelkie prace związane z aranżacją małych mieszkań możemy konsultować ze specjalistami. Jednak osoby mające wyczucie estetyki, a także kierujące się praktycznymi poradami mogą uzyskać zdumiewające efekty. Najważniejsze, żeby mieszkanie było dla nas przytulnym miejscem, dającym nam komfort użytkowania oraz pełnię bezpieczeństwa dla wszystkich domowników.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny