Pierwsze decyzje przy urządzaniu pokoju dla niemowlaka

Rodzice w pierwszej kolejności muszą rozważyć, czy na początku ich pociecha będzie dzieliła z nimi sypialnię. Generalnie nie zaleca się, aby uczyć dziecko spania z rodzicami z jednym pokoju. Przyzwyczajone do tego dziecko będzie po kilku latach naprawdę ciężko oduczyć spania we własnym pokoju we własnym łóżeczku. Zdecydowanie nie zaleca się spania w jednym łóżku z dzieckiem – możemy je po prostu nieświadomie przygnieść własnym ciałem w czasie snu. Dlatego warto już od pierwszych dni zapewnić dziecku osobny pokój.

Pierwszą decyzją przy urządzaniu pokoju dla niemowlaka będzie kolor ścian. Najbardziej odpowiednie będą pastele lub barwy neutralne, takie jak morelowy, żółty czy kremowy. To najlepsze barwy dla naszego maluszka. Stworzą ciepłą i przytulną atmosferę. Idealnym rozwiązaniem byłyby zmywalne tapety. Gdy dziecko podrośnie, swą radosną twórczość zacznie realizować na ścianach. Trudno jest mu tego zabronić, więc zamiast ograniczać jego kreatywność plastyczną, lepiej co jakiś czas przecierać ściany mokrą szmatką.

Podłogi

Najlepszą opcją będzie podłoga, którą szybko i bezproblemowo doprowadza się do czystości. Panele lub parkiet są łatwe w utrzymaniu, jednak są również twarde i zimne. Idealnym rozwiązaniem będzie więc wykładzina dywanowa, najlepiej zrobiona z grubych, miękkich włókien. Na niej dziecko będzie mogło swobodnie raczkować, stawiać pierwsze kroki i zaliczać pierwsze (na szczęście dość miękkie) upadki.

Alternatywą dla wykładziny mógłby być gruby dywan, ale ten zawsze rodzi niebezpieczeństwo potknięcia i upadku. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie wykładzina dywanowa. Trzeba przy tym pamiętać, aby wykładzinę utrzymywać w odpowiedniej czystości. Odkurzanie dwa razy w tygodniu i pranie raz na pół roku to minimalne standardy, które pozwolą utrzymać wykładzinę w odpowiedniej dla dziecka czystości.

Super zabawki dla dzieci - sprawdź ceny!

Oświetlenie

Odpowiednio dobrane oświetlenie jest niezwykle ważne w pokoju dziecięcym. Niemowlę dobrze reaguje na słabe, ciepłe światło, które pomaga mu zasypiać. W ciemności dzieci mogą odczuwać strach, dlatego warto zainwestować w małą, energooszczędną lampkę świecącą delikatnym, słabym światłem. Najlepsze są jednak lampy z regulacją intensywności.

Meble dziecięce

Styl pokoju naszego dziecka będzie uzależniony od gustów rodziców. Meble dostępne na rynku zaspokoją każde oczekiwania. Są kolorowe, zbudowane z najróżniejszych materiałów, lekkie i stabilne. To ponadto odzwierciedlenie mody lub tradycji. Wszystkie z pewnością stworzą przyjemny, dziecięcy klimat.

Łóżeczko powinno mieć łatwo wyjmowany materac, który można wyprać dla utrzymania higieny. Warto również zastanowić się nad odpowiednią wysokością szczebelków. Nowoczesne łóżeczka mają możliwość dostosowywania ich wysokości poprzez podnoszenie i obniżanie platformy, na której leży materac. Warto skorzystać z takiego modelu, gdyż na wczesnym etapie nie będziemy mieć problemów z położeniem dziecka do łóżeczka (platforma będzie wysoko), a wraz ze wzrostem dziecka będziemy mogli sukcesywnie obniżać platformę tak, aby dziecko nie miało szans wypaść na zewnątrz. Maksymalna długość szczebelków powinna wynosić około 85 cm, co gwarantuje bezpieczeństwo przez długi czas.

Bezpieczeństwo

Warto mieć na uwadze, że pokój dziecięcy powinien być kolorowy i przyjazny, a nade wszystko bezpieczny. Należy zamontować ochraniacze na ostre rogi mebli, ustabilizować je, by nie przewróciły się na naszego maluszka. Trzeba także zabezpieczyć okna, a także źródła prądu, oraz zrezygnować z wysokich mebli, po których dziecko będzie miało fantazję się wspinać. Nie zapominajmy, że małe dzieci cechuje nieograniczona wyobraźnia i wszystko może się stać potencjalnym niebezpieczeństwem, któremu odpowiedzialni rodzice powinni w porę zapobiec.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny