Łazienka

Klasyczna prostota czy nowoczesne rozwiązania?

Jeśli organizujemy nową przestrzeń, musimy zastanowić się nad tym, jakie materiały chcielibyśmy użyć do aranżacji łazienki. Musi ona odpowiadać naszym potrzebom, ale również powinna zachować swoją funkcjonalność. Z jednej strony ceni się jasne, proste wnętrza, z drugiej - wykorzystuje się coraz częściej nowatorskie rozwiązania, które z pozoru wydają się nie odpowiadać stereotypowej koncepcji łazienki.

Klasyczny wystrój tej strefy domu to przede wszystkim spokój i umiar, a taki efekt można uzyskać w różnorodny sposób. Przeważają wtedy jasne wnętrza wypełnione stylowymi kafelkami. Minimalistyczny wystrój może opierać się na delikatnej, marmurowej okładzinie ścian i podłogi tak, by wnętrze “zlewało” się w jednorodną przestrzeń. Wyposażyć je można w prosty blat pod misy do umywalek. Nad wanną zamiast typowych półek, zorganizuj wnęki tworzące poręczne schowki wyłożone kafelkami. W dodatku nastrojowe oświetlenie zapewnią listwy LED umieszczone wzdłuż linii podwieszonego sufitu i zamaskowane estetyczną sztukaterią.

Jeśli jednak dążymy do stworzenia oryginalnego wnętrza, warto zorientować się w zakresie najnowszych trendów. Nowoczesne łazienki przypominają czasem inne pomieszczenia naszego domu, a dzieje się tak ze względu na coraz bardziej popularną tendencję do rezygnacji z tradycyjnych elementów wnętrzarskich, charakterystycznych dla tej strefy domu. Popularne stało się choćby ograniczenie użycia kafelków do obszarów narażonych na chlapanie wody, czyli w obrębie prysznica i umywalki.

Jasne wnętrza również odchodzą do lamusa i bardzo często ściany nabierają intensywnych, nawet ciemnych kolorów lub wypełniane są cegłami czy drewnianymi okładzinami. Nierzadko wprowadzany jest podział na strefę z toaletą i natryskiem, zaznaczony nie tylko ścianą przedziałową, ale też odmienną aranżacją i kolorami. Wnętrze wypełniane jest również takimi dodatkami, jak obrazy czy rośliny w celu zniwelowania wrażenia sterylności i stworzenia przytulnego wnętrza.

Duża przestrzeń to duże możliwości

Organizując przestrzeń łazienki, pragniemy stworzyć indywidualne, niepowtarzalne wnętrze, a można je wykreować dzięki ciekawej koncepcji opartej na oryginalnym wyposażeniu, np. wannie, umywalce czy brodziku o nieszablonowych kształtach. Dostęp do różnorodnej armatury łazienkowej jest bardzo duży, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych internetowych, jak np. sklep 123 Łazienka, którego urozmaicony asortyment zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.

Kiedy aranżujemy przestronny salon kąpielowy, trzeba dokładnie przemyśleć miejsce wanny. W dużych przestrzeniach wskazane będzie jej znaczne wyodrębnienie z pozostałej armatury i, jeżeli mamy taką potrzebę, nie musimy rezygnować z prysznica. Jeśli marzy nam się duża, stylowa wanna, warto postawić na typ wolnostojący, umieszczony w centralnym punkcie pomieszczenia. Jeśli strefa do przechowywania akcesoriów i kosmetyków ma znajdować się “na wyciągnięcie ręki”, ciekawym rozwiązaniem byłoby ustawienie w pobliżu szafki na kółkach.

Aby urozmaicić wygląd naszego salonu kąpielowego, warto zastanowić się nad właściwym kształtem wyposażenia. W sklepach dostępne są wanny standardowe, prostokątne, ale również owalne, okrągłe czy też narożne. Dla osób pragnących wprowadzić do zacisza domowego szczyptę luksusu, wskazanym rozwiązaniem będzie wanna z hydromasażem. Dzięki temu łazienka stanie się wręcz prywatnym centrum odnowy biologicznej, które bezsprzecznie przyniesie nam korzyści zdrowotne.

Strefa umywalki nie musi być skupiona tylko na wykonywaniu czynności higienicznych. Możemy wykorzystać większy rozmiar łazienki, by spełniała ona również funkcję eleganckiej toaletki. W tym celu powinna być wyposażona w długi blat, który zapewni nam maksymalny komfort i dużo przestrzeni do zagospodarowania. Warto też zadbać o duże lustro, gdyż oprócz celów typowo praktycznych, jeszcze bardziej powiększy ono optycznie nasz salon kąpielowy.

Z wanny... do salonu?

Kiedy dysponuje się przestronną łazienką, można pozwolić sobie na obecność wanny i prysznica jednocześnie. Są jednak osoby, które zdecydowanie preferują tę drugą opcję, a oferta tej części wyposażenia jest bardzo urozmaicona. Wybierając prysznic, powinniśmy zadecydować o jego formie, a mianowicie wybrać kształt kabiny, brodzika i rodzaj drzwi. Dostępnych jest wiele jego typów, także tych bardzo przestronnych w luksusowym wydaniu. Zanim wybierzemy ten właściwy, pamiętajmy, by współgrał on z całym wyposażeniem łazienki.

Największą popularnością nadal cieszy się tradycyjny prysznic z brodzikiem. Według statystyk, jest to najczęściej wybierana opcja i instalacja takiej kabiny wyraźnie wydziela strefę kąpielową od tej suchej. Osoby, pragnące zaaranżować przestrzeń niestandardowo, mogą wyposażyć ją w konstrukcję bezbrodzikową. Należy jednak mieć na uwadze, że rezygnacja z brodzika wiąże się z obniżeniem poziomu posadzki, a optymalny spadek to 1,5 centymetra na metrze długości. Tego typu kabiny są bardzo funkcjonalne i nowoczesne, a także o wiele łatwiej dopasować je do metrażu pomieszczenia. W rozwiązaniu tym można zainstalować praktyczny odpływ, który może mieć postać liniową, w kształcie kratki czy w wersji przyściennej.  

Aby dopełnić funkcję łazienki jako naszego azylu o nieszablonowym projekcie, wiele osób często decyduje się na przedłużenie jej przestrzeni o kolejne pomieszczenie, otwierając ją na sypialnię lub na taras. Bezsprzecznie, takie rozwiązanie dopełni ideę salonu kąpielowego o pewnej dozie przepychu. Zostanie on wtedy pozbawiony tradycyjnej, sterylnej estetyki opartej na funkcjonalności i przystosowaniu wyłącznie do wykonywania czynności higienicznych. Zyska natomiast miano domowego spa o różnorodnym zastosowaniu i niekonwencjonalnej aranżacji.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny