Jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Kilka ciekawych rozwiązań
Od kilku lat bardzo modnym stylem w planowaniu wnętrz jest scalanie pomieszczeń, a wyraźne widoczne jest to w przypadku salonu z aneksem kuchennym, gdzie pokój dzienny łączymy z kuchnią. Tego typu kombinacja w naturalny sposób otwiera przestrzeń i zapewnia nam większą swobodę w tworzeniu aranżacji.
Od kilku lat bardzo modnym stylem w planowaniu wnętrz jest łączenie pomieszczeń, a wyraźnie widać to w przypadku salonu z aneksem kuchennym, gdzie pokój dzienny łączymy z kuchnią. Tego typu kombinacja w normalny sposób otwiera przestrzeń i dopuszcza nam większą swobodę w tworzeniu aranżacji.
Po pierwsze: Oddzielić salon z aneksem kuchennym
Połączony salon z aneksem kuchennym to świetny sposób na udaną aranżację wnętrza, która zawiera w sobie szczyptę nowoczesności. To atrakcyjne połączenie znakomicie sprawdza się w niewielkich mieszkaniach ale także w dużych i obszernych pomieszczeniach. Znaczącym szczegółem takiej aranżacji jest poprawne podzielenie strefy kuchennej i strefy pokoju dziennego. W tym blogu skupimy się jednakże na meblowych atrybutach. Istnieje na to parę sposobów.
Pierwsza możliwość polega na rozłączeniu tych pomieszczeń za pomocą wyspy kuchennej, będącej częścią kompletu mebli kuchennych lub osobnym, wolno stojącym fragmentem umeblowania. Wyspy kuchenne cieszą się poważną popularnością ponieważ zaopatrują nas w dodatkową część blatu roboczego i w niewielkich kuchniach zastępują stoły. Zapewniają także swobodę poruszania się wokół nich i częstokroć są zagospodarowane do montażu na ich powierzchni, zlewozmywaków lub płyt grzewczych. Nie zapominajmy o nowoczesnych hokerach, które są nieodzownym elementem kuchni wyposażonej w wyspę. Te dwa meble pasują do siebie idealnie i w połączeniu wyglądają po prostu świetnie.
Kolejne rozwiązanie to rozdzielenie salonu z aneksem za pomocą stołu z krzesłami, które wyznaczają oddzielną przestrzeń jadalnianą. To także dobre rozwiązanie, kiedy nie możesz podjąć decyzji, czy twój stół powinien stać w kuchni, czy w salonie. Stawiając go pośrodku, między pomieszczeniami, otrzymamy perfekcyjny rezultat. Jeszcze jedno wyjście na wykreowanie granicy między strefami, to wykorzystanie sofy do salonu lub narożnika, najczęściej stawianych tyłem do strefy kuchennej. Oparcie stanowi wówczas idealną granicę i jest częściej wybieraną opcją, gdy nie ma miejsca na wyspę lub stół.
Po drugie: Wspólny charakter mebli w salonie i aneksie kuchennym
Aby pomieszczenia zachowały wspólny design, niezmiernie ważne jest aby charakter w salonie i aneksie kuchennym był jednakowy lub chociażby podobny. Meble użyte w aranżacji powinny być dopasowane kolorystyką oraz rodzajem materiałów. Bardzo przyzwoicie wygląda, kiedy na przykład blat mebli kuchennych lub stołu do jadalni jest spójny z blatem ławy umieszczonej w salonie. Następny przykład to tapicerki. Świetnym rozwiązaniem dla dobranego wnętrza jest dostosowanie kolorów lub rodzaju tkaniny krzeseł, hokerów do materiału sofy lub narożnika.
Ale wspólne cechy to nie tylko materiały czy kolory, to także zbliżony charakter mebli do salonu, kuchni i ewentualnie jadalni. Ostatnio bardzo atrakcyjne są aranżacje w stylu skandynawskim, loftowym oraz powracające style glamour oraz vintage. Meble skandynawskie i loftowe charakteryzują się użyciem drewna z tą różnicą, że meble skandynawskie łączone są z jasnymi kolorami a loftowe z elementami metalowymi. Glamour to naturalnie błysk i przepych a vintage to odrodzenie się przeszłości z czasów prl we współczesnej formie. Bez względu na to, jaki styl wybierzemy musimy pamiętać, że im bardziej spójne wnętrze stworzymy, tym nasz salon z aneksem kuchennym, stanie się bardziej przejrzysty i przestronny.
Po trzecie: A co jeśli nie chcemy urządzać salonu z aneksem w jednym stylu?
Naturalnie nie musimy aranżować salonu z aneksem kuchennym w jednym stylu, jeśli tylko mamy na to inną wizję oraz przewidujemy umeblować nasz dom w różnorodnym charakterze. Taki ryzykancki manewr wymaga jednak od nas dobrego poczucia stylu oraz zręczności łączenia ze sobą mebli w różnorodnych stylizacjach. Niektóre style „gryzą„ się, a niektóre jak najbardziej współgrają ze sobą. Na pewno nie powinniśmy łączyć mebli w stylu skandynawskim z loftowymi oraz vintage z glamour, ale z kolei nowoczesne meble perfekcyjnie do niego pasują. Musimy być w tym przypadku bardzo czujni. Większa niezależność dotyczy stylu mebli tapicerowanych, które raczej są wielofunkcyjne i dostosowują się swobodniej do wyselekcjonowanych przez nas aranżacji. Ogromny wybór tapicerek oraz wykończeń w szybki i bezproblemowy sposób zharmonizuje image naszej sofy czy narożnika do reszty wyposażenia, bez względu na to, czy szukamy spokojnej kolorystki, czy wyróżniającego się koloru mającego nadać aranżacji ekstrawagancje. Zalecamy także związek salonu z aneksem kuchennym do każdego mieszkania, czy domu. Pokój urządzony w połączeniu z kuchnią i jadalnią to praktyczne rozwiązanie, powiększające przestrzeń i w unikatowy sposób unowocześniający jego wygląd.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, znajdziesz je u nas - Mirat.
artykuł sponsorowany