Czym wyróżnia się elegancki minimalizm jako styl urządzania wnętrz?

Ciężko doszukać się początków tego stylu w architekturze wnętrz, ale z pewnością do jego głównych prekursorów możemy zaliczyć Japończyków, znanych jako antyfanów przesady w prawie każdej sferze życia. Poza tym minimalistyczne klimaty od dawna forsowane są przez kraje skandynawskie. Chociażby Szwedzi ze swoją filozofią lagom, czyli ideą, by wszystkiego było „w sam raz”, świetnie wpisują się w te założenia.

Czym jest ten styl w praktyce? W dużym uproszczeniu to urządzanie mieszkania bądź domu w myśl zasady, że mniej znaczy więcej. Dotyczy to faktur, kolorów czy ilości rzeczy. W minimalistycznej kuchni na blacie nie uświadczymy blendera, ekspresu do kawy, kubków, thermomixa i jeszcze dziesięciu innych sprzętów. Nie. Tutaj wszystko będzie pochowane, dzięki czemu wyeksponujemy klasyczny design mebli. Podobnie wygląda minimalistyczna łazienka. Brak w niej tysiąca otwartych kosmetyków na wannie i umywalce. Zwolenników tego stylu wyróżnia na pewno dbałość o porządek, dzięki czemu uzyskują taki „czysty” efekt. 

Poza tym warto pamiętać o kolorach. Skupiamy się na jasnych barwach i unikamy wielkich kontrastów. W cenie są więc beże, biele, brązy, szarości czy na przykład brudny róż. Możemy oczywiście sięgnąć po ciemniejsze barwy, ale wtedy trzymamy się jednolitej kolorystyki.

Również formy mebli i wszelkiego rodzaju kształty w tym stylu są wyrazem miłości do prostoty. Gładkie fronty, brak nadmiernych zdobień, proste kształty – tego właśnie szukamy w minimalizmie.

Pomysły na wykorzystanie tego trendu w domach i mieszkaniach – sprawdźcie, jak to robić!

Elegancki minimalizm nie jest stylem trudnym do adaptacji w Waszych domach. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, których warto się trzymać, żeby nie przesadzić, bo przecież przesada to ostatnie, czego w tym wypadku oczekujemy. Zamiast tego dążymy do:

  • Harmonii i spokoju 

Kojące kolory, naturalne materiały, mało rzeczy – to wszystko sprzyja wewnętrznemu spokojowi i koncentracji. W końcu to, w jakich wnętrzach przebywamy, ma wpływ na nasze samopoczucie i produktywność.

  • Funkcjonalności

Ponieważ urządzając mieszkanie czy dom w tym stylu, musimy ograniczyć się do niezbędnych rzeczy, warto zadbać o to, by były one maksymalnie użyteczne. Praktyczność górą!

  • Uniwersalności

W eleganckim minimalizmie możemy nieco bardziej poszaleć z dodatkami, a to wszystko dzięki prostej bazie, którą stworzymy. Meble nie powinny zawierać zbyt wiele zdobień i przesadnych rozwiązań. Dzięki temu łatwo będzie przearanżować mieszkanie czy wprowadzić do niego powiew świeżości na przykład za pomocą dodania nowego koloru.

  • Urzeczywistnienia hasła „less is more” 

Zanim kupicie coś do swojego domu, zastanówcie się, czy naprawdę, ale tak NAPRAWDĘ, tego potrzebujecie. Łatwo skusić się na kolejny wazon czy modną lampkę, ale takie impulsywne zakupy mogą sprawić, że wnętrze szybko stanie się zagracone, a nie eleganckie.

Skąd czerpać pomysły? Zainspiruj się profilami wnętrzarskimi z Instagrama!

Elegancki minimalizm to styl, który szczególnie upodobały sobie Instagramerki. Na portalu nie brakuje ciekawych inspiracji, które mogą stanowić podpowiedź przy urządzaniu domu w tym klimacie. Co ostatnio szczególnie przykuło naszą uwagę?

Prosta forma i jasne kolory nie muszą tworzyć banalnej całości. W tym przypadku udało się uzyskać intrygujący, ale spójny efekt, między innymi dzięki trzymaniu się jednolitej kolorystyki oraz podobnych kształtów (zwróćcie uwagę na okrągły stół i geometryczną ozdobę na ścianie).

Jessica jest mistrzynią wyłapywania wnętrzarskich inspiracji w minimalistycznym stylu! Tym razem pokazała nam pomysł na drewniany komplet kawowy, który daje bardzo elegancki i szlachetny efekt.

Pora na salon cały w szarości! Ożywiają go rośliny, co właśnie jest świetną podpowiedzią, jak przełamać jasne, stonowane barwy w mieszkaniu.

Styl minimalistyczny lubi naturalne, porządne materiały. Drewno, marmur, wiklina – wyglądają dobrze i, co bardzo ważne, posłużą nam przez lata. W tym przypadku łazienka ma delikatnie boho klimat, co dobrze współgra z minimalistycznym prysznicem typu walk-in.

Biało-czarne kontrasty są jednym z wyznaczników urządzania wnętrz w minimalistycznym duchu. Tym razem wystarczył tylko czarny kominek i taborety, by przełamać trochę przytłaczającą biel pomieszczenia.

Tak, jak wspominaliśmy – minimalistyczne kuchnie i łazienki oznaczają pochowane sprzęty. Czyste blaty pozwalają na lepszy odbiór przestrzeni, która będzie wydawać się optycznie większa nawet w bloku.

Klasa, nie nuda

Nie musimy już chyba dłużej Was przekonywać, że elegancki minimalizm to rozwiązanie wielu problemów dotyczących urządzania mieszkania. Możecie kupić mniej mebli i dodatków, a tych porządniejszych, które posłużą Wam znacznie dłużej i zaskoczą swoją funkcjonalnością. Dodatkowo jasne kolory ukoją zmysły i sprawią, że dom stanie się prawdziwą oazą po zabieganym dniu.

ikona podziel się Przekaż dalej