Telewizor i kominek w salonie

Aranżacja salonu może być kłopotliwa. Dzieje się tak, ponieważ w pomieszczeniu trzeba pogodzić interesy wszystkich członków rodziny – powinno znaleźć się tu wygodne miejsce do wypoczynku przed telewizorem czy do czytania książek, a także kącik dla dzieci. Wbrew pozorom te wszystkie potrzeby można zamknąć w jednym pomieszczeniu, wystarczy jedynie umiejętnie rozplanować wszystkie elementy wystroju wnętrza.

Strefy wpływów

Aby urządzany salon faktycznie był przytulnym miejscem, którego nie przytłoczy nadmiar mebli i sprzętów, należy na początek podzielić pomieszczenie na konkretne strefy. Ich liczba będzie naturalnie uzależniona od dostępnego metrażu. Najważniejszymi meblami w salonie są te przeznaczone do wypoczynku, czyli kanapa oraz ewentualnie fotele. Warto umieścić je w pobliżu ścian z oknem – dzięki temu np. w trakcie weekendowej lektury książki zapewnimy sobie komfortowe, naturalne oświetlenie. Należy jednak uważać na umieszczanie kanapy bezpośrednio pod oknem. Jeśli na przeciwległej ścianie będziemy chcieli zaaranżować kącik telewizyjny, światło może odbijać się od ekranu i utrudniać oglądanie.

Jeśli dysponujemy salonem połączonym z innym pomieszczeniem np. z jadalnią meble wypoczynkowe mogą idealnie podzielić wnętrze na strefy. Wystarczy odsunąć sofę od ściany i odwrócić ją tyłem np. do stołu i krzeseł w części jadalnianej. W ten sposób oddzielimy strefę wypoczynkową od reszty wnętrza.

Meble i sprzęty

Urządzając salon warto ograniczyć liczbę mebli, które staną w pomieszczeniu. Naturalnie niezbędna jest komoda lub efektowna szafka do przechowywania różnych sprzętów, jednak dobrym rozwiązaniem jest postawienie na jeden mebel. Może on mieć większe rozmiary, ale taki zabieg pozwoli lepiej wykorzystać przestrzeń na aranżację kącika wypoczynkowego. Bardzo duże znaczenie ma również to, jaki telewizor umieścimy w pomieszczeniu. Odbiornik nie może być zbyt duży, ponieważ przytłaczałby pomieszczenie. Ponadto aby zapewnić sobie komfort oglądania, im odbiornik większy, tym dalej powinniśmy od niego usytuować meble wypoczynkowe. Przyjmuje się, że dla telewizora liczącego 50 cali optymalna odległość to około 3,5 metra.

Kolory i dekoracje

W pokoju wypoczynkowym, jakim jest salon, najlepiej sprawdzą się naturalne i spokojne barwy. Delikatne beż, zieleń, brąz oraz biel będą sprzyjały budowaniu odprężającej atmosfery w pomieszczeniu. Należy pamiętać, że łącząc barwy konieczne jest zachowanie umiaru – najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na maksymalnie 3 pasujące do siebie kolory.

Kolejnymi elementami, które sprawią, że urządzany salon będzie atrakcyjnym pomieszczeniem, są dekoracje. Na ścianach warto umieścić plakaty lub wydruki zdjęć. Jeśli zdecydujemy się na reprodukcje lub grafiki w dużych rozmiarach umieśćmy te tam, gdzie będą oglądane z większej odległości np. nad sofą. Z kolei galerie złożone z niewielkich zdjęć najlepiej będą się komponować w większych skupiskach.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny