Najważniejsze ustawienia kotła z podajnikiem

Każdy chciałby, by jego piec pracował ekonomicznie. Dlatego warto zwrócić uwagę na trzy podstawowe parametry pracy. Jeśli ustawimy je dobrze, zapewnimy sobie ekonomie ogrzewania i optymalne temperatury w pomieszczeniach.

Do najważniejszych parametrów należą moc nadmuchu, przerwa podawania oraz czas podawania. Moc nadmuchu to parametr, który dopasowujemy odpowiednio do specyfiki kotła z podajnikiem. To właśnie od tego nastawu zależy wydajność spalania ekogroszku. Przy zbyt wysokiej mocy nadmuchu następuje zwiększone spalanie ekogroszku. Bardziej ekonomicznie byłoby ustawić niższą wartość. Trzeba przy tym zauważyć, że zbyt niska moc nadmuchu doprowadzi do zmniejszenia ilości tlenu w palenisku, co utrudni skuteczne spalanie opału. Ekogroszek może być wtedy niedopalony, a źle dobrane ustawienia utrudnią dogrzanie pomieszczeń. Zbyt niska moc nadmuchu może także oznaczać zwiększenie ilości spieków. W konsekwencji opał spala się nieekonomicznie, a kocioł z podajnikiem wymaga częstszego czyszczenia.

Regulacja ustawienia kotła powinna także uwzględniać przerwę podawania. Jest to bardzo istotny parametr, który powinien być odpowiednio dopasowany do czasu podawania opału. Aby najlepiej wyregulować ustawienia kotła, musimy dokonać indywidualnych pomiarów. Większość kotłów z podajnikiem pracuje z 5 sekundowym czasem podawania paliwa. Jest to standardowe ustawienie.

Regulacja kotła na zimę może obejmować dłuższy czas podawania opału. Parametr musi być dobrze dopasowany do charakterystyki budynku. Zwiększenie czasu podawania zwiększy moc kotła, a pomieszczenia będą mocniej dogrzewane. Regulacja krótszego czasu podawania wywoła efekt odwrotny. Kocioł z podajnikiem zmniejszy moc, jednak nie musi wiązać się to z oszczędnością opału. Optymalne ustawienia czasu podawania umożliwiają efektywne ogrzewanie pomieszczeń. Zbyt niski czas podawania może wywołać trudności z uzyskaniem optymalnej temperatury w budynku. To z kolei zmniejszy komfort mieszkańców,

Regulacja czasu podawania musi być odpowiednio zestawiona z czasem przerwy podawania. Standardowe ustawienia na zimę na ogół obejmują 40 sekundową przerwę w podawaniu opału. Chcąc uzyskać optymalne wartości, warto przetestować kilka opcji ustawienia. Najlepiej będzie samodzielnie regulować sterownik o kilka sekund do przodu lub do tyłu. Niewielka modyfikacja czasu przerwy podawania opału nie wiąże się ze znaczącą zmianą mocy kotła, a może pomóc nam w wyregulowaniu ustawień. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak ustawić piec na ekogroszek. W osobnym artykule możesz sprawdzić, jak ustawić parametry pieca na pellet.

Jak ustawić piec na ekogroszek? Podstawowe ustawienia na zimę

Na wstępie dobrze przygotowujemy kocioł z podajnikiem

Kocioł na ekogroszek lub piec co na drewno i węgiel pracują najlepiej, jeśli wyregulujemy odpowiednie wartości na sterowniku. Najlepiej będzie odszukać własne ustawienia, idealnie dopasowane do konkretnego budynku. Aby dobrze ustawić wszystkie parametry kotła z podajnikiem, warto stosować metodę prób. Regulacja ustawień i obserwacja pracy kotła pomoże nam w optymalnym wyregulowaniu parametrów pracy.

Jeśli chcesz wyregulować piec dobrze i ekonomicznie, pamiętaj o dobrym przygotowaniu. Zaleca się wyczyszczenie kanałów powietrznych i termicznych. Dobrze będzie też sprawdzić wewnętrzne ściany kielicha oraz przetestować działanie podajnika. Dobrze wyczyszczony kocioł pozwoli na dokładne przetestowanie różnych nastawów, które idealnie sprawdzą się na zimę. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru pieca na ekogroszek.

Jak ustawić piec na ekogroszek? Regulujemy czas przerwy i podawania opału

Wiemy już, że ważnym ustawieniem kotła z podajnikiem jest czas przerwy i czas podawania opału. Nie istnieje jeden uniwersalny wzór na optymalne wyregulowanie tych ustawień. Wszystko zależy od indywidualnych parametrów budynku i specyfiki kotła. Pierwsze nastawy na ogół wskazują na 5 sekundowy czas podawania ekogroszku oraz 40 sekundowy czas przerwy.

Jeśli chcemy dobrze ustawić kocioł z podajnikiem, wyregulujmy stosunek czasu przerwy do czasu podawania. W standardowych ustawieniach stosunek czasu przerwy do czasu podawania opału wynosi jeden do ośmiu. Wartość możemy delikatnie regulować poprzez zmianę parametrów czasu przerwy.

Delikatna regulacja czasu przerwy nie spowoduje drastycznych zmian w stosunku dwóch parametrów. Dzięki temu możemy najlepiej wyregulować parametry tak, by kocioł spalał ekogroszek ekonomicznie, a jednocześnie dobrze dogrzewał pomieszczenia. Zmiany czasu podawania spowodują większą ingerencję w stosunek pomiędzy dwiema wartościami.

Piec co na drewno i węgiel z podajnikiem oraz kocioł na ekogroszek mogą być też regulowane poprzez czas podawania opału. Parametr ustawiamy w drugiej kolejności. W wielu przypadkach regulacja czasu podawania opału nie jest konieczna. Wartość podawania 5 sekund jest uniwersalna i na ogół pozwala na wydajne spalanie opału. Zbyt długi czas podawania zwiększy moc kotła i zużycie ekogroszku. Z kolei zbyt niski czas podawania spowoduje trudności w ogrzaniu pomieszczeń.

Regulacja mocy nadmuchu. Jak najlepiej i ekonomicznie ustawić kocioł na zimę?

Każdy piec co na drewno i węgiel oraz kocioł na ekogroszek wymagają dostępu do odpowiedniej dawki powietrza. Dzięki temu możemy spalać opał ekonomicznie i wydajnie. Za ilość powietrza w komorze spalania odpowiada dmuchawa z regulowaną mocą nadmuchu.

Jak ustawić piec na ekogroszek lub piec co na drewno i węgiel? Po pierwsze musimy pamiętać, że zbyt wysoka moc nadmuchu przyspieszy spalanie opału. W praktyce może się to wiązać z większymi stratami energii i zwiększeniem kosztów ogrzewania. Część energii grzewczej ulatuje przez komin dymowy, a strata energii nie przynosi żadnych korzyści dla wydajności ogrzewania budynku.

Drugą sytuacją jest zbyt nisko ustawiona moc nadmuchu. W tym przypadku piec co na drewno i węgiel lub kocioł na ekogroszek nie mają możliwości pełnego spalenia opału. Prowadzi to do pojawienia się spieków, a w przypadku bardzo zaniżonej ilości powietrza może dojść do wygaszenia paleniska. Typowa moc nadmuchu w kotłach na ekogroszek wynosi od 45 do 55 procent. Parametr warto też regulować w oparciu o swoje indywidualne obserwacje.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny