Odkamienianie czajnika – zalety i gotowe sposoby

Osad w czajniku – czym jest i skąd się bierze?

Nawet najwyższej jakości czajniki elektryczne nie będą pozbawione niechcianego osadu. Nalot z kamienia widoczny jest w trakcie użytkowania czajnika. Osad jest najczęściej efektem obecności twardej wody w sieci wodociągowej. Należy czyścić regularnie czajnik oraz przeprowadzać odkamienianie. Warto wiedzieć, czym czyścić skutecznie czajnik. Niedobry smak wody potrafi zepsuć każdą herbatę czy kawę. Nadmiar osadu może również doprowadzić do awarii czajnika i konieczności zakupienia nowego modelu.

Jest to niezwykle ważna czynność, ponieważ pozwala na spożywanie krystalicznie czystej wody. Usuwanie kamienia jest istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Istnieje kilka sposobów, jak wyczyścić czajnik z kamienia. Nie wystarczy go jedynie umyć. Często konieczne jest użycie specjalnych preparatów lub wyczyścić go domowym sposobem. Umiejętność usuwania osadu z kamienia w czajniku jest równie potrzebna, co umiejętność rozmrażania lodówki czy wiedza na temat tego, czym wyczyścić srebro.

Chemiczny odkamieniacz w proszku

Aby pozbyć się osadu z kamienia z czajnika elektrycznego, wystarczy zakupić specjalny środek chemiczny. Do usunięcia kamienia konieczne jest zastosować proszek zgodnie z instrukcją obsługi. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, iż proszek nie ma zapachu, dlatego należy całą czynność wykonać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Chemiczny odkamieniacz skutecznie działa i usuwa osad za pierwszym razem. Należy dokładnie umyć czajnik po wykonanym czyszczeniu. Pozostałości proszku w czajniku mogą przedostać się do kawy czy herbaty i spowodować szkodliwe reakcje w organizmie. Częściej jednak wybierane są naturalne sposoby czyszczenia czajnika, o czym w rozdziale poniżej.

Jak usunąć kamień z czajnika domowym sposobem?

Jak wyczyścić czajnik przy użyciu octu?

Ocet to produkt często używany do usuwania domowymi sposobami różnych zabrudzeń. Skutecznie walczy z niedoskonałościami, a przy tym jest bezpieczny dla powierzchni. Jak usunąć kamień z czajnika? Wystarczy przygotować mieszaninę wody i octu w proporcji 1:1 w ilości takiej, aby wypełniła cały czajnik. Roztwór należy zagotować w czajniku i odstawić na pewien czas.

Ocet skutecznie usuwa osad nawet taki najbardziej odporny. Wystarczy jednorazowe wykonanie czynności odkamieniania. Niestety jednak trudniej później pozbyć się charakterystycznego zapachu octu w czajniku. Usunięcie go wymaga kilkukrotnego przegotowania za każdym razem świeżej wody. Wykorzystanie octu to najpopularniejsza metoda na usunięciu osadu z kamienia. Jeśli masz za twardą wodę, sprawdź także ten artykuł o stacji zmiękczania wody.

AGD w atrakcyjnych cenach - sprawdź promocje!

Jak oczyścić czajnik wykorzystując cytrynę?

Sok z cytryny jest mniej skuteczny od octu, ale również warto o nim pamiętać chcąc czyścić czajnik z kamienia. Świeżo wyciśnięty sok wystarczy wlać do czajnika i poczekać. Reakcja cytryny z osadem pozwala na natychmiastowe jego usunięcie. Jest to prosta i szybka czynność podobnie jak rozmrażanie lodówki.

Kamień osadzający się na dnie czajnika, a także 5 najlepszych sposobów na usuwanie kamienia z czajnika
Jak usunąć kamień z czajnika krok po kroku, a także usuwanie kamienia - najbardziej skuteczne sposoby

Alternatywą jest ułożenie kawałków cytryny na dnie czajniku. Można również natrzeć ścianki cytryną tak, aby działanie soku było szybsze. Dostępność cytryny oraz prostota wykonania sprawia, że ten sposób jest często stosowany w gospodarstwach domowych. Cytryna jak i ocet od lat są wykorzystywane do czyszczenia wielu przedmiotów w kuchni czy w łazience.

Jak pozbyć się osadu za pomocą kwasku cytrynowego?

Działanie kwasku cytrynowego jest podobne do działania octu. Usuwanie kamienia z czajnika elektrycznego przy pomocy kwasku jest bardzo proste. Wystarczy wlać 5 łyżeczek kwasku cytrynowego do czajnika pełnego wodą. Optymalnie będzie pozostawić całość na noc tak, aby pozwolić na działanie mieszaniny.

Po zakończonym odkamienianiu należy dokładnie umyć czajnik podobnie jak w przypadku sposobu z octem. Wystarczy jedynie pozbyć się pozostałości kwasku cytrynowego przy pomocy kilkukrotnego przegotowania wody w czajniku. Ten domowy sposób ma również wielu zwolenników z uwagi na to, że kwasek naturalny nie jest silnie chemiczną substancją.Soda oczyszczona – jak usunąć kamień z czajnika?

Kolejnym domowym sposobem, aby oczyścić czajnik jest wykorzystanie sody oczyszczonej. To jeden z najbardziej podstawowych produktów w kuchni, czym można usunąć kamień z czajnika. W tym przypadku wystarczy odrobina sody wsypanej do wody w czajniku i odczekanie godziny czasu.

Niestety jednak soda oczyszczona, jak i ocet czy kwasek cytrynowy posiada charakterystyczny mocny zapach, który należy szybko usunąć po skończonym odkamienianiu. Reakcja wywołana przez sodę oczyszczoną efektywnie usuwa kamień. Jest to równie bezpieczny i domowy sposób, jak wymienione powyżej. Czym wyczyścić srebro? Również sodą oczyszczoną!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny