Rodzaje izolacji i jak je stosować

Do zachowania szczelności kabiny prysznicowej niezbędne jest zastosowanie specjalnej izolacji, która zapobiegnie niekontrolowanym przeciekom oraz narastającej wilgoci. Poniżej przedstawiamy jedne z najlepszych i najczęściej stosowanych rozwiązań.

Folia izolacyjna w płynie jest tutaj kluczowym uszczelniaczem. Zanim położymy płytki,  pokrywamy folią ściany i podłogę. W ten sposób chronimy je przed niszczącym działaniem wody, która wpływa w luki pomiędzy płytkami, dokonując poważnych szkód.

Taśma izolacyjna jest stosowana głównie w miejscach, gdzie posiadamy baterię łazienkową i  prysznic. Podczas oklejania musimy dobrze docisnąć taśmę, aby stworzyła ciasne mocowanie.

Narożniki i listwy izolacyjne montujemy przede wszystkim pod ścianą z prysznicem, lecz także i w miejscach łączenia się ściany z podłogą. Montaż polega w większości na wciskaniu elementów izolacji w warstwę silikonu.

Właściwości grzybobójcze są bardzo istotnym składnikiem uszczelniaczy. Powinniśmy to mieć  na uwadze podczas dokonywania zakupu, ponieważ uszczelniacz o takich właściwościach uchroni nas przed późniejszą wymianą zgrzybiałego paska silikonowego.

Uszczelnianie silikonem kabiny prysznicowej jest najlepszym sposobem na zabezpieczenie kabiny przed wyciekaniem wilgoci. Posiada także właściwości grzybobójcze, więc chroni podwójnie.
Jak uszczelnić kabinę prysznicową? Zrób to sam!

Silikon sanitarny to najlepszy przyjaciel każdej kabiny prysznicowej. Szczelnie zatka wszystkie szczeliny minimalizując szanse na to, że wypływająca woda zaleje nam łazienkę. Na dodatek posiada właściwości grzybobójcze, jak również chroni przed tworzeniem i rozprzestrzenianiem się wilgoci.

Produkty uszczelniające są dostępne w komplecie wraz z zakupem kabiny, lecz możemy je też nabyć na własną rękę. Zakup w komplecie jest o tyle lepszy, że otrzymamy wszystkie niezbędne elementy jednocześnie.

Proces uszczelniania kabiny

Pierwszym krokiem w celu uszczelnienia kabiny jest odpowiednie przygotowanie ścian i podłogi. Rozpoczynamy od wyczyszczenia powierzchni i naniesienia na nią warstwy unigruntu, który odpowiednio zagruntuje powierzchnię. Następnie przy pomocy pędzla lub wałka kładziemy powłokę folii izolacyjnej w płynie, która zagwarantuje trzymanie wody z dala od naszych ścian i podłogi. W tym momencie uzyskujemy zielone światło do położenia ceramicznych płytek. Dalszy przebieg procesu zależy już od tego, na jaką kabinę się zdecydujemy.

Szczelinę między ścianą a brodzikiem należy bardzo ściśle uszczelnić, by nie wnikała tam wilgoć ani krople wody, by całość była trwała.
Jak uszczelnić kabinę prysznicową? Zrób to sam!

Uszczelnienie łączenia brodzika ze ścianą

Kabina prysznicowa z brodzikiem posiada jeden słaby punkt, do którego należy przywiązać szczególną uwagę. Mowa tu o szczelinie powstającej pomiędzy ścianą a brodzikiem. Trzeba ją bardzo dobrze uszczelnić przy pomocy materiałów z gwarancją trwałości. Wówczas woda z prysznica nie dostanie się w głąb niepożądanych zakamarków. Uszczelnienie powinno być na tyle elastyczne, aby nie popękało podczas korzystania z prysznica. Najlepszym wyborem jest tu silikon sanitarny, który odznacza się odpornością na utlenianie i na niszczące działanie grzybów. Świeżo zaaplikowany silikon powinniśmy zwilżyć letnią wodą zmieszaną z mydłem lub z płynem do mycia naczyń. Wówczas będziemy mieć możliwość wyprofilowania naniesionej fugi. Wymianę fugi silikonowej stosuje się raz na kilka lat.

W kabinach, które nie dysponują brodzikiem, izolacja skupia się głównie na podłożu i systemie odwadniającym. Zastosowanie folii w płynie jest tutaj identyczne, jak w kabinach z brodzikiem. Podczas uszczelniania elementów odwodnienia liniowego powinniśmy skupić się na złączach, gdzie prawdopodobieństwo przecieku jest największe. Wiele systemów posiada też własne elementy ochronne. Są nimi specyficzne kołnierze, które sprawiają, że uszczelnienione złącza stają się jeszcze pewniejsze.

Uszczelnienie łączenia ścianki kabiny ze ścianą

Kolejnym etapem jest uszczelnienie łączenia ścianek kabiny prysznicowej z naszą ścianą. Jest  to proces wymagający dużej dokładności. Najlepszym sposobem jest pokrycie zarówno ściany jak i części ścianki kabiny, która ma przylegać do ściany warstwą silikonu jeszcze przed montażem. Dzięki temu połączymy ze sobą dwie warstwy silikonu i z największym prawdopodobieństwem unikniemy nieszczelności.

Nie warto w pierwszej kolejności montować kabiny. Wstrzyknięcie silikonu w powstałą szczelinę będzie zadaniem karkołomnym, dodatkowo istnieje duże prawdopodobieństwo, że pobrudzimy przy tym płytki na ścianie oraz ściankę kabiny w miejscu łączenia. Doczyszczenie takich zabrudzeń nie jest bynajmniej szybką i przyjemną czynnością.

Samodzielne uszczelnienie nie jest trudne

Montaż brodzika oraz kabiny i ich późniejsze uszczelnienie nie powinny stanowić większego problemu dla przeciętnie uzdolnionego majsterkowicza. Oczywiście można wziąć do tej pracy fachowca, ale mając odpowiednią wiedzę, można w prosty sposób uniknąć tego niepotrzebnego wydatku.

ikona podziel się Przekaż dalej