Jak uszyć roletę rzymską? Poradnik krok po kroku
Rolety rzymskie są pomocnym i eleganckim elementem dla każdego okna. Pozwalają na dogodne zaciemnianie pomieszczenia. Jeżeli dowiemy się, jak uszyć roletę rzymską, nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na jej zakup. Jedyne, czego potrzebujemy, to odrobinę zdolności manualnych, wolnego czasu, a także wybranego przez nas materiału.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak uszyć roletę rzymską?
Jak zrobić rolety rzymskie - wybór tkaniny
Zanim dowiemy się, jak zrobić rolety rzymskie, warto wcześniej wybrać odpowiedni materiał. Tutaj nie będzie chodziło o wybór wzoru lub koloru, ale stopień przepuszczania promieni słonecznych. Do wyboru mamy tkaniny bardziej i mniej zaciemniające. Przy czym należy pamiętać, że sztywniejsze tkaniny mogą okazać się trudniejsze podczas szycia i obróbki. Wszystko jednak będzie zależeć od naszych umiejętności manualnych.
Jak uszyć rolety rzymskie - wybór mechanizmu
Zdobywając podstawową wiedzę na temat tego, jak uszyć rolety rzymskie, musimy określić, na jaki rodzaj mechanizmu się decydujemy. Przy wyborze rolet wykonanych z lżejszych tkanin możemy zastosować sznurkowych mechanizm. Do zdecydowanie większych oraz cięższych rolet zaleca się stosować mechanizm koralikowy. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest również zawsze taka sama długość mechanizmu koralikowego, nawet jeżeli będziemy całkowicie opuszczać lub zaciągać roletę do góry.
Czytaj również: Cennik rolet i żaluzji wewnętrznych i zewnętrznych
Jak uszyć roletę rzymską - wybór mocowania
Roletę rzymską możemy zamocować do karnisza, sufitu, ściany lub do ramy okiennej, ale nie powodując w niej żadnych uszkodzeń. Dzięki wyborze odpowiedniego mocowania będziemy wiedzieli, w jaki dokładnie sposób powinniśmy wykończyć roletę, a także czy potrzebujemy dodatkowych elementów, jak w poniżej opisanych wypadkach.
- Jak uszyć rolety rzymskie, które mocujemy na ramie okiennej? W tym celu wykorzystujemy specjalne uchwyty, dzięki którym nie ingerujemy w konstrukcję ramy okiennej. Jeżeli dodatkowo zastosujemy rolety żyłkowe, wtedy wykonana przez nas roleta rzymska będzie idealnie przylegać do okna.
- Jak uszyć roletę rzymską mocowaną na karniszu? W tym przypadku roleta rzymska, będzie wymagała zastosowania mechanizmu sznurkowego. Natomiast samo wykończenie rolety może być tunelowe lub szelkowe.
- Jak zrobić rolety rzymskie mocowane na ścianie lub suficie? Rolety rzymskie, które chcemy zamontować na ścianie lub pod sufitem, przytwierdzamy przy pomocy kołków rozporowych. W tym przypadku stosujemy mechanizmy sznurkowe lub koralikowe.
Zobacz również: Cennik rolet rzymskich
Jak uszyć rolety rzymskie - instrukcja krok po kroku
Jak zrobić roletę rzymską - pomiary
Już prawie wiemy, jak uszyć roletę rzymską, a dokładniej jak wybrać tkaninę oraz jakie są sposoby jej mocowania. Kolejnym krokiem będzie wykonanie dokładnych pomiarów. Niestety, nieprawidłowe pomiary mogą przyczynić się do tego, że roleta będzie zbyt mała lub za duża. Skoro samodzielnie podejmujemy się tego zadania, to dobrze byłoby, aby po uszyciu okazała się ona idealna.
Jak zrobić rolety rzymskie, by optymalnie zakrywały całe okno? W tym celu dokonujemy pomiarów otworu okiennego. Następnie do uzyskanej szerokości, dodajemy po ok. 5-10 cm z każdej strony. Czyli w sumie od 10 do 20 cm na całej szerokości. Natomiast do wymiaru wskazującego na długość otworu okiennego, dodajemy od 20 do 28 cm. W zależności, czy mamy do czynienia z wysokimi oknami, wtedy dodajemy więcej, by uzyskać stosunkowo długą roletę rzymską.
Jak zrobić rolety rzymskie - rozplanowanie
Ostatnim krokiem przygotowawczym przed tym tutorialem, jak uszyć roletę rzymską, jest dokładne rozplanowanie. Każda osoba, która miała do czynienia z szyciem przy użyciu maszyny do szycia, wie jak ważne jest zaznaczenie wszystkich ważnych punktów. Do nich zaliczają się wszelkie wykończeniowe zakładki, tunele, czy też miejsca, do których przyszyjemy rzep.
Rozplanowanie wykonujemy w następujących krokach:
- Zaprasowanie brzegów - po bokach tkaniny odmierzamy pas o szerokości 5 cm, który następnie zaprasowujemy do wewnątrz. Użycie żelazka pomoże nam zaznaczyć dokładnie brzegi, dzięki czemu nie będziemy mieli żadnych problemów z późniejszym przeszyciem zakładek. Po zaprasowaniu do środka pasa o szerokości 5 cm z jednego boku, podkładamy brzeg do wewnątrz - tak by szerokość zakładki wyniosła 2,5 cm. Ponownie zaprasowujemy cały brzeg tkaniny. Czynność powtarzamy po drugiej stronie materiału.
- Przeszycie brzegów rolety - kolejnym krokiem jest przeszycie brzegów rolet, w pobliżu wewnętrznej krawędzi zakładki.
- Zaznaczanie plisów - następnie na rozłożonej tkaninie na lewej stronie, zaznaczamy miejsca, w których mają znajdować się plisy. Najczęściej znajdują się one w odstępach ok. 30 cm względem siebie.
Sprawdź również: Cennik rolet i żaluzji - wybierz miasto i sprawdź ceny
Jak uszyć rolety rzymskie?
Przygotowany materiał jest już dokładnie oznaczony do dalszego szycia. Wymierzając poszczególne elementy, będziemy wiedzieli, że na pewno materiał okaże się wystarczający na okno, które chcemy zaciemnić przy pomocy rolety rzymskiej. Kolejne kroki, jakie powinniśmy podjąć podczas wykonania rolety, to:
- Złożenie i przeszycie miejsc, w których mają znajdować się plisy - w miejscach, w których zaznaczamy plisy, tkaninę składamy do środka. Następnie przechodzimy do ich przeszycia, zachowując centymetrowy odstęp od krawędzi.
- Wszycie obciążnika - tkaninę na dole rolety zaprasowujemy do środka na szerokości ok. 8 cm. Następnie dokonujemy ponownego złożenia zaprasowanego pasa do wewnątrz, tym samym tworząc tunel o szerokości ok. 4 cm. Cały brzeg na dole zaprasowujemy żelazkiem. Następnie wszywamy obciążnik, pozostawiając kilkucentymetrowy otwór na górze zakładki, przez który będzie można swobodnie wkładać oraz wyjmować obciążenie rolety.
- Wszycie taśmy rzepowej - na samej górze rolety rzymskiej wszywamy taśmę rzepową, która będzie ułatwiała nam wkładanie oraz zdejmowanie rolety z mechanizmu.
- Umieszczenie rolety w mechanizmie.
- Przyszycie kółeczek oraz zamocowanie mechanizmu rolety - do każdej krawędzi plisu po prawej stronie przyszywamy specjalne kółeczka. Natomiast w każdy tunel wkładamy specjalne plastikowe patyki. Dzięki nim roleta będzie się układać równomiernie, nie pozostawiając żadnych fałd i zmarszczeń. Następnie sznurek lub mechanizm koralikowy przewlekamy przez każde kółeczko w stronę przelotki oraz przeplatając przez mechanizm rolety. Roleta jest już gotowa do przymocowania. A może zainteresują cię także zasłony i firany do salonu?
Mając taki prosty przepis na to, jak uszyć roletę rzymską, na pewno każdy poradzi sobie z jej wykonaniem. Wykonując po raz pierwszy roletę, możemy zauważyć pewne niedoskonałości, dlatego warto nastawić się przynajmniej na dwie próby, zanim uzyskamy idealny efekt.
Warto wcześniej prześledzić tutorial jak uszyć rolety rzymskie, a nawet wypróbować go na kawałku roboczej tkaniny. Dopiero później możemy przejść do konkretnego projektu. Oczywiście może się okazać, że konkretna osoba posiada bardzo duże doświadczenie w szyciu. Dlatego po jednorazowym zapoznaniu się z kursem, jak zrobić roletę rzymską, samodzielne wykonanie nie będzie dla niej żadnym problemem.
W Internecie, jak i również w specjalistycznej prasie nie brakuje podobnych przepisów. W innych źródłach również możemy zdobyć cenne informacje na to jak zrobić roletę rzymską, a nawet dowiedzieć się w jaki sposób możemy ją wykończyć. Jeżeli zdobędziemy odpowiednią wprawę, wykonanie rolety na wszystkie okna w domu lub mieszkaniu, nie będzie stanowiło dla nas żadnego problemu.
Natomiast w przypadku osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szyciem, dobrym rozwiązaniem będzie poszukać video poradników. W ten sposób zobaczymy jak zrobić roletę rzymską krok po kroku na nagranym filmie. W ten sposób będziemy mogli łatwo powtarzać kolejne etapy prac, aż w końcu uzyskując na samym końcu oczekiwany efekt.
Rolety rzymskie są jednymi z najprostszych ozdób okiennych, jakie możemy zrobić we własnym zakresie. Oczywiście możemy także wykonywać inne rolety oraz żaluzje. Wszystko będzie zależne od tego, do jakich materiałów będziemy mieli dostęp, a także na jak bardzo zaawansowane prace pozwolą nam nasze umiejętności. Chociaż rzeczywiście przy odrobinie wprawy, można nauczyć się praktycznie wszystkiego. Rolety rzymskie są tego najlepszym dowodem.