W jaki sposób można dofinansować zakup fotowoltaiki w Polsce?

Mój Prąd, ulga termomodernizacyjna i program Prosument

Wiele firm w Polsce oferuje pomoc tym, którzy chcą zainwestować w fotowoltaikę. Fakt, panele fotowoltaiczne to spory wydatek. Dzięki możliwości dofinansowania ich zakupu można jednak odzyskać część poniesionych kosztów, związanych z inwestycją w OZE. O zasadach wszystkich ogólnopolskich programów dofinansowania fotowoltaiki przeczytać możesz w tym miejscu: https://www.polenergia-pv.pl/dofinansowanie-do-fotowoltaiki. Warto zestawić programy ze sobą, aby porównać każdy i ustalić, który z nich będzie najbardziej odpowiedni. Poniżej przeczytasz, czym charakteryzują się wszystkie ogólnopolskie programy wspierające finansowo montaż fotowoltaiki. Polecamy śledzić aktualności na stronach rządowych, aby być na bieżąco z nowymi formami dotacji. Należy też pamiętać, że wysokość dofinansowania różnić się może w zależności od gminy, więc trzeba zapoznać się z zasadami programów ze szczególną uwagą.

Jednym z najbardziej popularnych programów dofinansowujących fotowoltaikę jest Mój Prąd. Dzięki temu programowi udało się ukształtować większą część rynku fotowoltaiki, a także zwiększyć liczbę prosumentów w naszym kraju. W ramach programu Mój Prąd uzyskać można było w 2021 roku do 3000 złotych dofinansowania na przydomową fotowoltaikę (2-10 kW). Środki pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotację można łączyć z innymi formami wsparcia finansowego, np. z ulgą termomodernizacyjną. Jest to jeszcze inne wsparcie ze strony rządu, które pozwala zmniejszyć koszt inwestycji w fotowoltaikę. Ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikom, którzy są właścicielami albo współwłaścicielami wybudowanego już domu jednorodzinnego. Dzięki niej uprawnione osoby odliczyć mogą od podatku koszty związane z inwestycją w termomodernizację.

Mamy też w Polsce program Prosument, który dotyczy poszczególnych instalacji fotowoltaicznych – tych o maksymalnej mocy 40 kW. Dzięki niemu uzyskać można jednocześnie pożyczkę i dofinansowanie fotowoltaiki. Część kosztów ma charakter bezzwrotny, a resztę pieniędzy (udzieloną jako kredyt) trzeba zwrócić wraz z odsetkami. W programie Prosument nie można oddzielić oprocentowanej pożyczki od darmowej dotacji, jednak zaletą programu jest możliwość uzyskania środków na budowę kilku różnych instalacji OZE.

Czyste Powietrze, Program Agroenergia i Energia Plus

Kolejny program rządowy, jakim jest Czyste Powietrze, ma na celu poprawić jakość powietrza i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Dzięki niemu otrzymać można dofinansowanie na zakup fotowoltaiki w domu jednorodzinnym, budynku firmowym albo gospodarstwie rolnym. Program zintegrowany jest z Moim Prądem, więc ubiegając się o dotację, nie trzeba składać dwóch osobnych wniosków. Korzystając z programu, nadal można ubiegać się o np. ulgę termomodernizacyjną. Program Agroenergia skierowany jest z kolei do rolników. Jego celem jest uczynienie polskiej wsi bardziej nowoczesną, a także rozwinięcie ekologicznego rolnictwa. Beneficjent programu powinien być właścicielem nieruchomości rolnej (1-300 ha) lub jego dzierżawcą od co najmniej roku. Dzięki programowi uzyskać można zwrot do 20% kosztów poniesionych za zakup nowej fotowoltaiki. Dotacji nie można połączyć z programem Czyste Powietrze albo Mój Prąd.

Mamy też w naszym kraju program Energia Plus, którego celem jest ułatwienie Polakom inwestycji w OZE. Przeznaczony jest on jednak tylko dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Mogą oni liczyć na pożyczkę do 85% wartości inwestycji albo dotację do 50% kosztów fotowoltaiki. To dobra opcja dla osób, które interesują się fotowoltaiką dla firm, zwłaszcza że nie ma znaczenia ani specyfika działalności, ani branża, ani jej wielkość. Z programu wyłączone są osoby prowadzące gospodarstwo rolne.

Dofinansowanie fotowoltaiki – dowiedz się, w jaki sposób je otrzymać!

Ulga dla rolników, Gwarancja Biznesmax, Stop Smog i Ochrona Atmosfery

Oprócz wszystkich wyżej opisanych programów, dzięki którym pozyskać można dofinansowanie fotowoltaiki, warto wymienić jeszcze cztery inne:

  • Ulga inwestycyjna na fotowoltaikę dla rolników – jak nazwa wskazuje, dotyczy właścicieli gruntów rolnych oraz osób lub firm, które należą do grupy płatników podatku rolnego. Ulga polega na odliczeniu części wydatków (maksymalnie 25%) związanych z zakupem fotowoltaiki. Ulga ta wyklucza korzystanie z innej formy dofinansowania.
  • Gwarancja Biznesmax – jej celem jest udzielanie przedsiębiorcom, którzy chcą bardziej ekologicznie prowadzić swoją działalność, gwarancji spłaty kredytu przez Bank Gospodarki Krajowej. Przedsiębiorca zobowiązuje się więc finansowo w danym banku, który bierze udział w programie, a BGK przejmuje ryzyko niewywiązania się firmy klienta z umowy. Gwarancja Biznesmax to sposób na zabezpieczenie kredytu i możliwość refundacji zapłaconych odsetek.
  • Stop Smog – doskonałe rozwiązanie dla osób ubogich energetycznie, mieszkających w zanieczyszczonych obszarach kraju. Dotacja w wysokości do nawet 70% kosztów (do kwoty 37 100 złotych) może pomóc właścicielom mieszkań, którzy chcą je zmodernizować tak, aby ogrzewać dom w sposób bezpieczny dla środowiska.
  • Program Ochrony Atmosfery – jego celem jest poprawa jakości powietrza i przejście na energię pochodzą z OZE. Dotacje skierowane są m.in. do gmin, powiatów, województw, placówek publicznych i jednostek samorządu terytorialnego.

Zawsze należy pamiętać o tym, że różne województwa i gminy mają swoje własne programy, z których również można skorzystać w celu uzyskania dofinansowania fotowoltaiki. Warto zainteresować się, w ramach jakiej inicjatywy można uzyskać pomoc w swoim województwie.

Dlaczego warto postawić na Polenergia Fotowoltaika? Otóż jako partner Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pomaga otrzymać dofinansowanie fotowoltaiki, wspierając wdrażanie programu Mój Prąd. Zamawiając instalację fotowoltaiczną od Polenergia Fotowoltaika, można bez przeszkód uzyskać dotację, z pomocą wykwalifikowanych doradców szybko i sprawnie przechodząc przez cały proces ubiegania się o dofinansowanie.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny