Tapicerka ze skóry - jak powstaje?

Skóra jest naturalnym produktem pochodzenia zwierzęcego. W produkcji mebli używa się przede wszystkim skór bydlęcych i świńskich, choć oczywiście ekskluzywne modele wykończone bywają skórą innych zwierząt. 

Skóra w dotyku jest ciepła, cechuje się także trwałością. Ze względu na sposób przygotowania często wyróżnia się gatunki, każdy ma swoje specyficzne cechy. Im lepsza gatunkowo skóra, tym więcej śladów po swoim poprzednim “właścicielu” będzie nosiła - mowa o zadrapaniach, bliznach, obszarach o różnej gęstości włókien albo innej strukturze porów włosowych. Z tego powodu każdy kawałek skóry jest unikalny.

Zanim skórę będzie można użyć jako materiał tapicerski, musi ona przejść cały proces przygotowawczy, zaczynający się jeszcze w garbarni. Garbowanie, czyli proces utwardzania skóry polega na oczyszczeniu skóry z resztek włosów, mięsa, a następnie zakonserwowaniu materiału.

Proces zaczyna się od moczenia w solance, która usztywnia i dezynfekuje skórę. Następnie materiał namaczany jest środkami chemicznymi, dawniej były to mocz oraz związki roślinne, ale obecny proces produkcji jest mniej uciążliwy dla środowiska. Środki powodują rozpuszczenie mieszków włosowych, dzięki nim także skóra pęcznieje. W kolejnym etapie płat skóry rozdziela się na poszczególne warstwy - wierzchnia, ze względu na swoją trwałość, przeznaczona jest do dalszego wykorzystania, między innymi w tapicerstwie. Na końcu taki arkusz skóry jest garbowany związkami na bazie chromu.

Po garbowaniu i suszeniu dokonuje się klasyfikacji na podstawie isniejących skaz. „Czystsze” lub mniej okaleczone fragmenty są zwykle używane w oryginalnej postaci, podczas gdy materiały z defektami mają polerowaną powierzchnię i wykorzystywane są jako materiał na tapicerki lakierowane i nabłyszczane. Po opuszczeniu garbarnii wszystkie fragmenty skóry wyglądają niemal tak samo, dopiero sposób wykończenia oraz farbowania decyduje o końcowej cenie materiału.

Klasyfikacja na gatunki nie zawsze odpowiada prawdzie - droższe skóry nie zawsze muszą iść w parze z lepszą jakością. Różne sposoby obróbki skóry mają pewne zalety, dlatego nie zawsze cena lub określenie gatunku dadzą nam pełne rozeznanie. W rezultacie, kiedy nadchodzi czas na wybór wysokiej jakości skórzanej sofy, rozważamy nieunikniony kompromis między wyglądem i jakością. Skóra jest doskonałym wyborem zarówno dla nowoczesnych, jak i tradycyjnych sof.

Gatunki skór i ich rodzaje

O ile podział na gatunki często zależy od konkretnego producenta, o tyle warto zwrócić uwagę na sposób wykończenia. Tutaj wyróżnić możemy trzy rodzaje: skórę pigmentowaną, anilinową i półanilinową. Czym się charakteryzują?

Skóra pigmentowana

Ten rodzaj skóry należy do najtrwalszych materiałów, jakie wybrać można na tapicerkę kanapy. Powierzchnia skóry pokryta jest polimerami, zawierającymi pigmenty. Powierzchnia może być zadrukowana, wytłoczona lub gładka. Ten rodzaj materiału jest najbardziej odporny na blaknięcie, ścieranie i łatwo się czyści. Z drugiej strony to najbardziej przetworzony gatunek skóry, w których często niewiele zostało z jej pierwotnego charakteru.

Skóra anilinowa

Skóra anilinowa to najmniej przetworzony rodzaj skóry, używany w tapicerstwie. Posiada wyraźnie widoczną pierwotną fakturę. Najczystszy rodzaj skóry anilinowej pokryty jest jedynie barwnikiem, czasami dodatkowo pokrytym lakierem. Materiał jest miękki i ciepły w dotyku, ale też reaguje na pewne czynniki. Pod wpływem promieni słonecznych może zmienić kolor i lekko się rozciągać, przepuszcza także wilgoć. Aby zachował swój wygląd należy regularnie go konserwować odpowiednimi środkami. 

Skóra pół-anilinowa

Skóra półanilinowa to materiał znaczniej bardzej wytrzymały niż skóra anilinowa, jednocześnie wygląda nadal bardzo naturalnie. Zwiększoną trwałość zapewnia lekka powłoka, która zawiera niewielką ilość pigmentu. Zapewnia to bardziej spójny kolor i zapewnia dodatkowy stopień ochrony skórzanym sofom półanilinowym.

Gdzie szukać sof i narożników ze skóry?

Wysokiej jakości meble wypoczynkowe, wykończone skórą znajdziesz u wielu polskich producentów, a nasz kraj eksportuje je szeroko za granicę. My polecamy szczególnie markę Adriana Furniture: https://adrianafurniture.com/26-meble-skorzane

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej