Na co zwrócić uwagę wybierając firmę budowlaną?

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę budowlaną?

Wybierając firmy budowlane musimy uzbroić się w dużą cierpliwość. Nie każda ekipa spełni nasze oczekiwania i będzie w stanie przeprowadzić budowę domu w należytym standardzie. Dlatego poniżej podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając fachowców.

Budowa systemem gospodarczym czy zleconym?

Wybór sposobu przeprowadzenia inwestycji to pierwsza decyzja, którą musimy podjąć. Firmy budowlane realizują inwestycje systemem gospodarczym oraz zleconym. Inwestycja realizowana systemem gospodarczym wymaga dużego zaangażowania czasu i umiejętności inwestora. To właśnie on będzie zatrudniał mniejsze firmy budowlane, a przy okazji czuwał nad zachowaniem terminów, zapewniał sprzęt oraz koordynował postępy budowy.  Tego typu działania niosą za sobą odczuwalne oszczędności na placu budowy. Jednak niektórzy inwestorzy decydują się na budowę systemem zleconym.

Z pomocą przychodzi im tu wykwalifikowana firma wykonawcza, która realizuje każdy etap budowy. Zadaniem inwestora będzie jedynie odbiór nieruchomości oraz uiszczenie zapłaty za wykonaną pracę. W zasobach Internetu odnajdziemy cały rejestr firm budowlanych, specjalizujących się w tego typu realizacjach. Dużym atutem tego rozwiązania okazuje się brak zaangażowania czasu i umiejętności inwestora, który może poświęcić się innym, codziennym czynnościom. Inwestor nie martwi się o zatrudnienie takich ekip, jak firma murarska, dekarska, czy malarska. Generalna firma wykonawcza może samodzielnie doprowadzić nieruchomość do stanu pod klucz.

Gdzie szukać wykonawców?

Największa baza firm budowlanych znajduje się w zasobach Internetu. Znajdziemy tam oferty wykonawców z danej okolicy. Baza firm budowlanych znajduje się również na stronie Kalkulatorów Budowlanych. Za jej pośrednictwem odnajdziemy fachowców specjalizujących się w konkretnych pracach budowlanych. Podstawą każdej budowy okaże się oczywiście firma murarska. Jednak w bazie odnajdziemy także firmy wykończeniowe, instalacyjne i remontowe.

Dostępna na naszej stronie wyszukiwarka firm budowlanych przybliży Cię do odnalezienia najlepszej ekipy fachowców. Warto jednocześnie dodać, iż baza firm budowlanych jest całkowicie bezpłatna. Wystarczy wypełnić formularz, określić rodzaj interesującej nas usługi oraz planowany termin jej wykonania. W najbliższym czasie otrzymamy kontakt od specjalisty, który ustali wszystkie szczegóły. Następnym krokiem okaże się otrzymanie oferty od firm działających w Twojej okolicy. Wyszukiwarka firm budowlanych będzie w stanie wskazać oferty z wielu miast, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Rzeszów, Poznań, Szczecin, Śląsk, Łódź, Lublin i inne. Dzięki temu będziesz w stanie porównać aktualną ofertę rynkową z Twojej okolicy i wybrać rozwiązanie, którego oczekujesz.

Czy tani oznacza dobry?

Firmy budowlane oferują swoje usługi w dość szerokich ramach cenowych. Pokaże nam to każda wyszukiwarka firm budowlanych. Zróżnicowane stawki usług mogą wpłynąć na ostateczny koszt całej inwestycji. Jednak warto pamiętać, że najtańsze firmy budowlane rzadko idą w parze z najlepszą jakością realizacji. Dobry fachowiec zna wartość swojej pracy, a cennik jego usług nie będzie podejrzanie niski. Najtańsza firma wykonawcza często nie posiada stosownego doświadczenia i dopiero wchodzi w branżę. Dlatego najtańsi fachowcy to jednocześnie największe ryzyko. Znacznie bezpieczniej będzie skorzystać z usług bardziej doświadczonej ekipy, która posiada już odpowiednie doświadczenie oraz renomę na lokalnym rynku usług budowlanych.

Zapytaj o zaplecze technologiczne oraz referencje

Wybierając firmy budowlane warto zwrócić uwagę na ich doświadczenie oraz przygotowanie. Dobrym pomysłem będzie zapytanie oferenta o posiadane zaplecze technologiczne. Doświadczona firma murarska, dekarska czy wykończeniowa posiada własny sprzęt, który umożliwia szybkie wykonanie prac na odpowiednim poziomie. Brak owego zaplecza często oznacza niewielkie doświadczenie wykonawcy.

Najkorzystniej byłoby, gdyby firma budowlana potrafiła zaprezentować nam uprzednio wykonane realizacje. Dlatego przed podjęciem ostatecznego wyboru dopytajmy o stronę internetową bądź portfolio. Dobry wykonawca może nam też wskazać kontakt do poprzednich klientów. Dzięki temu uzyskamy cenną wiedzę z pierwszej ręki, która ułatwi wybór najlepszej ekipy budowlanej.

Zwróć uwagę na umowę

Doświadczona i sprawdzona firma wykonawcza powinna podpisać umowę z inwestorem. Jest to ważny dokument, bez którego nie warto rozpoczynać żadnych prac. Umowa stanowi zabezpieczenie interesów inwestora. To ona staje się podstawą do gwarancji i ewentualnej reklamacji. Pamiętajmy, że niektóre niedoróbki powstające na placu budowy będą bardzo trudne i kosztowne do zniwelowania. Brak umowy wiąże się z jednoczesnym brakiem gwarancji. W tej sytuacji to inwestor będzie zmuszony pokryć koszty niedoróbek, które odkrył po odejściu ekipy wykonawców. Dlatego brak umowy często okazuje się jedynie pozornym sposobem na poczynienie oszczędności.