By w przyszłości uniknąć problemów, przed zakupem powinniśmy poznać podstawowe rodzaje zestawów: stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej oraz do zabudowy lekkiej. 

Stelaż

Stelaż do zabudowy ciężkiej

Zestawy podtynkowe do zabudowy ciężkiej stosowane są głównie w przypadku ścian murowanych. Co z pewnością musimy mieć na uwadze, wymagają one późniejszego obudowania, a ich montaż dla niektórych może okazać się dość pracochłonny. Zaletą tego rodzaju stelaża jest jednak nieco niższa cena niż zestawu do zabudowy lekkiej. 

Stelaż do zabudowy lekkiej

Stelaże do zabudowy lekkiej cieszą się największa popularnością. Można je zamontować zarówno przy ścianie murowanej, jak i ściance działowej przymocowanej do podłogi.

Tego rodzaju zestawy możemy dodatkowe podzielić na stelaże do zabudowy niskiej, wysokiej lub samonośne. W stelażach do zabudowy niskiej wysokość ramy nośnej wynosi 80-90 centymetrów, a do zabudowy wysokiej - 110-130 centymetrów. Stelaże samonośne z kolei cechują się wzmocnioną ramą oraz profilem o większym przekroju.

Pojemność spłuczek i przyciski

Wybierając stelaż podtynkowy do toalety, koniecznie musimy sprawdzić pojemność spłuczki wody. Większość modeli wyposażona jest w spłuczki o pojemności 6 litrów, jednak przy niektórych zestawach istnieje możliwość regulacji poziomu napełnienia zbiornika. Jego pojemność może wówczas wynosić od 6 do 9 litrów lub od 3 do 5 litrów.

Dużą wagę powinniśmy również przywiązać do zakupu właściwych przycisków do stelaża. Przycisk należy dobierać uwzględniając model zestawu podtynkowego - w przeciwnym razie może on nie pasować i okazać się całkowicie nieprzydatny.

Obudowa stelaża podtynkowego

Zanim przystąpimy do zabudowy stelaża, musimy sprawdzić poprawność montażu i szczelność wszystkich instalacji, w tym instalacji kanalizacyjnej oraz instalacji wodnej.

Zabudowa stelaża podtynkowego dzieli się na kilka podstawowych etapów. Pierwszym z nich jest wymierzenie wszystkich elementów zabudowy, na które składa się wyliczenie całkowitej długości płytek oraz doliczenie rozmiaru fug i wykończenia naroży.

Po przycięciu profili metalowych montujemy je w odpowiednich miejscach. Jak możemy dowiedzieć się z artykułu Castoramy, między profil podłogowy i posadzkę powinniśmy zamontować specjalną taśmę z pianki poliuretanowej, która wytłumi wszelkie hałasy.

Kolejnym krokiem jest odrysowanie i wycięcie otworów w płycie, którą przymocujemy do stelaża. Do stworzenia obudowy najlepiej wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe zielone, które cechują się  odpornością na wilgoć. Po ułożeniu płytek i ich zafugowaniu, przyjdzie czas na montaż muszli. Następny etap to sprawdzenie szczelności, dokręcenie i wypoziomowanie muszli, natomiast ostatnim - zamontowanie deski oraz przycisku.

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny