Zawór spustowy - zastosowanie

Mechanizm spłukujący jest odpowiedzialny za prawidłowe spłukiwanie wody w WC. Jednym z elementów, jest właśnie zawór spustowy, dzięki którym uruchamiamy spłukiwanie. Stosując mechanizmy do spłuczki starego typu, najczęściej mamy do czynienia z nieregulowanymi modelami. Natomiast w nowoczesnych mechanizmach, dostępny jest już dwufunkcyjny zawór, dzięki któremu możemy ustalić objętość spłukiwanej wody lub też włączyć funkcję “stop”.

Nowoczesne zawory mają głównie w zamiarze, aby wprowadzić oszczędność wody podczas codziennego użytkowania. Oczywiście budowa zaworu spustowego jest uzależniona od rodzaju spłuczki, jaka została zastosowana w toalecie. Zatem do wyboru mamy mechanizm spustowy do spłuczki starego typu, jak i również mechanizm, który znajduje zastosowanie w nowoczesnych stelażach podtynkowych. Dodatkowym udogodnieniem będzie możliwość zastosowania systemu odświeżającego. W tym celu zakłada się wkład w formie aplikatora, który następnie umieszczamy w systemie spłukującym.

Mechanizm spustowy - rodzaje

Zawory spustowe możemy podzielić pod względem zastosowanego mechanizmu spłukiwania. Pod tym względem wymienić możemy:

  • Uniwersalne zawory spustowe - najczęściej stosowane mechanizmy, które pozwalają na samodzielne regulowanie, jak dużo chcemy wody spłukać w toalecie. Zazwyczaj są one wyposażone w specjalną funkcję stopniowania wody. Jest to bardzo pomocne przy oszczędzaniu wody, co wpływa oczywiście na dużo mniejsze rachunki.
  • Dwufunkcyjny mechanizm spłukiwania - coraz popularniejsze, które pozwala na korzystanie z dwóch przycisków w zaworze spustowym. Najczęściej możemy dzięki takiemu mechanizmowi spłukiwać wodę o objętości 3 lub 6 litrów. Jest to jeszcze oszczędniejsza forma korzystania z toalety. Przy okazji tego typu mechanizmy wyróżniają się wyjątkowo cichą pracą. Zaletą systemów dwufunkcyjnych, jest możliwość montażu ich w spłuczkach wykonanych zarówno z ceramiki, jak i również tworzywa sztucznego.

Wybierając odpowiedni dzwon do spłuczki, mamy wpływ na różne parametry. Na pewno musimy sprawdzić, czy montaż zaworu jest możliwy w tradycyjnej spłuczce, czy tej montowanej podtynkowo. Mamy również wpływ na kształt przycisku. Jednak w tym przypadku najczęściej wybieramy zawory z okrągłym przyciskiem. Jeżeli zależy nam na wyglądzie, oraz materiale z jakiego zostały wyprodukowane, to najczęściej mamy do wyboru zawory wykonane z tworzywa imitujące chrom. Oprócz tego w sprzedaży dostępne są także zawory z funkcją Stop. Jest to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na ograniczenie spłukiwanej wody w dowolnie wybranym przez nas momencie. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak naprawić cieknącą spłuczkę?

Montaż i regulacja zaworu spustowego spłuczki

Zarówno dwufunkcyjne, jak i również uniwersalne zawory spustowe, możemy montować samodzielnie. Należy pamiętać o kilku prostych krokach, aby zawór działał prawidłowo. Dzwon do spłuczki zawsze montujemy wewnątrz zbiornika. Zawór przykręcamy przy pomocy nakrętki do denka. Dzięki czemu łączymy zbiornik kompaktowy z muszlą, a dzięki uszczelce, to połączenie jest w pełni szczelne.

Zanim ostateczne zamontujemy dzwon do spłuczki, warto go wcześniej uregulować. Regulacja zaworu spustowego spłuczki odbywać się może na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przesunięcie specjalnej zakładki w kierunku otwartego okienka w obudowie zaworu. Znajduje się ona w dolnej części mechanizmu. Im bardziej przysłonimy okienko, tym mniejszą ilością wody napełnimy zbiornik. Umownie dwufunkcyjny dzwon do spłuczki pozwala na spłukiwanie 3 oraz 6 lub 9 litrów. Jeżeli jednak automatyczna regulacja zaworu spustowego spłuczki nam nie odpowiada, możemy tę pojemność zmniejszyć.

Regulacja zaworu spustowego spłuczki może odbywać się również przy pomocy specjalnej nakrętki. Odkręcając ją, jesteśmy w stanie poluzować uszczelkę, którą w zależności od własnych potrzeb opuszczamy lub podnosimy. Na linii ruchu uszczelką znajduje się miarka, która pomaga nam dostosować ustawienia pojemności zbiornika. Po ustawieniu uszczelki we właściwym miejscu przykręcamy ją, aby uszczelka pozostawała stabilna. Montaż mechanizmu spustowego, nie powinien stanowić najmniejszego problemu przy zbiornikach różnego typu. Pomocne okazują się przy tym drabinki, które umożliwiają regulację wysokości zaworu.

Mechanizm spustowy - ceny

Mając już wiedzę, czym dokładnie są uniwersalne zawory spustowe, a także w jaki sposób odbywa się montaż, warto zapoznać się z ich cenami. Dzięki temu dowiemy się, ile rzeczywiście kosztuje taki mechanizm i czy warto kupować całkiem nowy, czy decydować się na zakup potrzebnych elementów do naprawy już używanego.

Przykładowe ceny zaworów spustowych do WC

Nazwa produktu

Cena

Zawór spustowy spłuczki Dolnopłuka flet stary typ

9,80 zł

Uniwersalne zawory do spłuczki starego typu Dolnopłuka

25,70 zł

Uniwersalne zawory spustowe do spłuczek ceramicznych Dolnopłuka

32,80 zł

Zawór spustowy do spłuczek starego typu Dolnopłuka

14,10 zł

Cersanit mechanizm spustowy do stelaży podtynkowych

41,00 zł

Cersanit zawór spustowy do WC do stelaża podtynkowego, Slim & Silent

122,00 zł

Dwufunkcyjny zawór spustowy cersanit 3/6L Optima

46,00 zł

Cersanit mechanizm spustowy do stelaży podtynkowych Target/Leon

72,89 zł

Geberit zawór spustowy do WC dwudzielny

38,00 zł

Koło zawór spustowy do spłuczki w stelażu do WC

80,00 zł

K.K. Pol Zawór spustowy do WC z Funkcją Stop

30,57 zł

Geberit Kombofix Sigma

60,00 zł

Koło zawór do spłuczki Idol

90,00 zł

Roca Zawór spustowy 3/6L silesia dama senso compakto

57,00 zł

Basic zawór spustowy ZSO z regulacją

11,99 zł

Siamp Zawór spustowy start/stop

23,10 zł

Alca Plast zawór spustowy oszczędny ze stopem podwyższonym

29,90 zł

Geberit uszczelka zaworu spustowego

10,00 zł

Grohe Rapid SL Zawór spustowy

127,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej