Kobieta śpi na złej poduszce

Dlaczego poduszka jest tak samo ważna jak materac?

Kiedy rano budzimy się wypoczęci, a nasze mięśnie wydają się nam rozluźnione, oznacza to, że podczas snu nasze ciało prawidłowo się układa (kolana, biodra, kręgosłup, głowa i szyja są w jednej linii). Poduszka podpierając głowę i kark, pomaga nam zachować odpowiednią pozycję. Jeśli szyi i ramionom brakuje właściwego podparcia, ciało wygina się, a my dobrze nie wypoczywamy, a nawet cierpimy na bezsenność. A o poranku czujemy napięcie w karku, ramionach i plecach. Poduszka, tak samo jak materac, ma odciążać wybrane partie, dlatego jej wybór nie może być przypadkowy. Bez dobrej poduszki trudno o dobry sen nawet na bardzo wygodnym łóżku.

Jak wybrać dla siebie idealną poduszkę?

Poduszki różnią się od siebie wypełnieniem, sprężystością, wielkością i kształtami. Jedni z nas uwielbiają spać na twardych poduszkach ortopedycznych, a inni nie wyobrażają sobie nocy bez mięciutkiego puchowego posłania. Nie ma jednego rodzaju poduszek, który spełniałby oczekiwania wszystkich użytkowników. A wybór podgłówka zależy jedynie od indywidualnych upodobań. Kierując się poniższymi kryteriami, znajdziemy dla siebie odpowiedni produkt.

Polecane materace do spania

Rodzaj wypełnienia

To, jak wygodnie będzie się nam spało na poduszce, zależy w dużym stopniu od rodzaju jej wypełnienia. Poduszki puchowe z kaczym lub gęsim puchem należą do lekkich i bardzo miękkich. Gęsi puch, droższy niż kaczy, uznaje się za bardziej ekskluzywne wypełnienie cechujące się wyjątkową miękkością i delikatnością. W chłodne noce podgłówki z puchem będą nas przyjemnie ogrzewały, a jednocześnie skutecznie odprowadzały wilgoć. Poduszki puchowe oprócz gęsiego czy kaczego puchu mogą zawierać całe pióra (pierze), a także domieszkę innego rodzaju wypełnienia. Za najlepsze uznaje się poduchy, w których połowę wypełnienia stanowi puch, a drugą połowę pierze (mniej delikatne od puchu i cechujące się inną strukturą niż puch, jednak nadal bardzo sprężyste).

Choć puchowe wypełnienie zapewnia wysoki komfort snu, osoby ze skłonnościami alergicznymi raczej unikają tego rodzaju poduszek. Alergie występują jednak wtedy, kiedy kacze lub gęsie pierze użyte jako wypełnienie jest niewystarczająco dobrze oczyszczone. To brud pozostały na piórach, a nie same pierze, wywołuje reakcje alergiczne i powoduje dyskomfort. Jeśli zależy nam na mięciutkiej poduszce puchowej, a obawiamy się alergii, zdecydujmy się na model z najwyższej półki ze starannie oczyszczonym wypełnieniem (producent zaznaczy to na produkcie). Możemy też zastosować specjalną przeciwalergiczną poszewkę.

Poduszki z syntetycznym puchem i wypełnieniem poliestrowym szybciej się zużywają i wymagają częstszej wymiany niż podgłówki z gęsim czy kaczym puchem. Poduszki z wypełnieniem syntetycznym należą do jednych z najtańszych, ale też ławo odkształcających się i szybko tracących swoje właściwości. Dłuższą trwałość zachowują poduchy wypełnione kulkami poliestrowymi lub silikonowymi. Takie podgłówki doskonale nadają się dla alergików, ponieważ zmniejszają ryzyko rozwoju roztoczy i innych alergenów. Poduszki cechują się miękkością i sprężystością i dobrze dopasowują się do kształtu głowy.

Poduszki wypełnia się również lateksem, a także pianką memory. Podgłówki lateksowe należą do dość twardych, ale są również bardzo wygodne. Szczególnie dla osób potrzebujących dodatkowego wsparcia dla odcinka szyjnego. Poduszka z wypełnieniem lateksowym nie dostosowuje się do kształtu głowy, jednak zapewnia solidne podparcie. W lateksowych poduszkach nie bytują roztocza, a także nie rozwija się w nich pleśń. Pianka memory dostosowuje się do kształtu głowy pod wpływem temperatury i ciężaru ciała. Dzięki tym właściwościom poduszka zapewnia odpowiednie podparcie, odciążając poszczególne partie ciała. Podgłówek doskonale sprawdza się u osób cierpiących na bóle pleców czy sztywność karku.

Kształt i wielkość poduszki

Poduszki w standardowym rozmiarze są dla większości użytkowników wystarczające. Kiedy zdecydujemy się na bardzo dużą poduchę, sprawdźmy, czy leżąc na niej, nasze ciało układa się we właściwej pozycji. Głowa, szyja i ramiona powinny być w jednej linii z kręgosłupem. Jeśli wybierzemy większą poduszkę, powleczmy ją w poszewkę dobrego rozmiaru, nie upychając jej w za małym pokrowcu.

Podgłówki o specjalnych kształtach przeznaczone są dla osób, które potrzebują terapeutycznej pozycji podczas snu lub śpią w jednej pozycji przez większość nocy. Poduszki profilowane, np. https://pl.tempur.com/poduszki/, zapewniają np. dodatkowe podparcie szyi, odciążając jednocześnie kręgosłup. Jeśli lubimy spać na brzuchu, możemy wybrać poduszkę o nietypowym kształcie, zaprojektowaną tak, żeby gwarantowała nam jak największą wygodę.

Sprężystość i jakość wypełnienia

Poduszkę powinniśmy wymieniać mniej więcej co 18 miesięcy. Po takim czasie podgłówek staje się mniej wygodny i higieniczny oraz zapewnia słabsze podparcie. Bardziej wytrzymałe są poduszki z pianki memory oraz te wykonane z innowacyjnych materiałów, które zachowują swoje właściwości przez ok. 3 lata.

Wytrzymałość poduszki zależy od jakości wypełnienia oraz stopnia sprężystości, jakim się charakteryzuje. Sprężystość na poziomie 600 oznacza poduszkę dobrej jakości, bez względu na rodzaj wypełnienia (puch czy syntetyczne materiały). Choć wysoki parametr sprężystości świadczy o komfortowym produkcie i tak musimy go regularnie wymieniać. Poduszka nie wytrzyma dekady, choćby twierdził tak najlepszy producent.

Wybierając dla siebie poduszkę, kierujmy się wygodą, nie zapominając jednocześnie o odpowiedniej pozycji ciała. Jeśli śpimy na bardzo twardym materacu, zdecydujmy się na miękki podgłówek. Poduszka łatwiej dostosuje się do podłoża, zapewniając nam odpowiednie podparcie. Przy miękkim materacu wybierzmy poduszkę twardszą, tak żeby głowa i kark były przez nią dobrze podtrzymane.

Źródła:

  • https://www.thesleepdoctor.com/2017/10/09/how-to-pick-the-perfect-pillow/
  • https://www.forbes.com/sites/houzz/2013/07/17/how-to-choose-the-perfect-bed-pillow/#2892fab26342
  • https://pl.tempur.com/poduszki/klasyczny-komfort/

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny