Jak wybrać idealną trójczęściową drabinę? - poradnik dla majsterkowiczów
Ciężko sobie wyobrazić brak drabiny w domowym warsztacie. To absolutnie podstawowe narzędzie, które przydaje się w każdym zadaniu na wysokości. Sprawdzają się szczególnie trójczęściowe modele, bo są bardzo praktyczne. Jak wybrać taką drabinę? Podpowiadamy!
Wysokość drabiny a rodzaj prac
Na początek musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak wysokiej drabiny potrzebujemy? Jakie pracy przeważnie będziemy wykonywać? W przypadku drabin trójczęściowych mamy pewność, że składają się one z trzech wysuwanych segmentów, dzięki czemu możemy regulować ich wysokość, bez obaw, że nie sprawdzą się nawet w najbardziej wymagających zadaniach. Oczywiście, przed zakupem warto dokładnie określić, do jakiego rodzaju prac zamierzamy jej używać. Czy wewnątrz domu, na przykład do malowania sufitów, czy do prac zewnętrznych, związanych z elewacją lub dachem? W pierwszym przypadku w zupełności wystarczy drabina o maksymalnej wysokości 3-4 metrów. W drugim zaś potrzeba wyższego modelu, od 6 do 8 metrów. Świetnym rozwiązaniem może być tutaj ta drabina https://alve.pl/drabiny-3-czesciowe-uniwersalne/326-drabina-aluminiowa-3-elementowa-uniwersalna-profesjonalna-forte-86xx.html.
Materiał i stabilność drabiny
Wysokość drabiny to podstawa, niemniej równie istotne jest to, z jakiego materiału została ona wykonana. Na rynku dostępne są głównie drabiny aluminiowe oraz stalowe. Te pierwsze są lekkie, więc łatwo je przenosić z miejsca na miejsce, na manewrowanie, co ma niebagatelne znaczenie, gdy wykonujemy prace wymagające stałego ruchu, na przykład malowanie sufitu. Z drugiej strony drabiny aluminiowe są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Stalowe zaś wręcz przeciwnie - są bardzo solidne, niemniej cięższe, więc bardziej problematyczne w użytkowaniu.
Materiał to tylko jeden z aspektów - kolejnym jest stabilność. Drabina musi być przede wszystkim bezpieczna, wyposażona w antypoślizgowe stopki i szeroki rozstaw nóg. Zapewnia to lepszą stabilizację podczas pracy. Ważne też, by sprawdzić maksymalne obciążenie drabiny. Standardowe modele wytrzymują obciążenie do 150 kg, co wystarcza w zdecydowanej większości sytuacji.
Funkcjonalność i dodatkowe wyposażenie
Trzeba też wspomnieć o funkcjonalności i dodatkowym wyposażeniu. Trójczęściowe drabiny mogą pod tym względem dość mocno się różnić. Warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w stabilizatory. Poprawiają one równowagę drabiny na nierównym terenie. Sprawdzają się też specjalne półki na narzędzia, w których wszystkie niezbędne przedmioty będziemy mieć zawsze pod ręką.
W niektórych modelach znajdują się też mechanizmy blokujące. Zapobiegają przypadkowemu zsunięciu się z drabiny podczas użytkowania. Warto też sprawdzić, czy w wybranej przez nas drabinie, istnieje możliwość rozłożenia jej w formie klasycznego “A”. Zapewnia to większą stabilność przy pracach na niższych wysokościach.
Biorąc te czynniki pod uwagę, mamy pewność, że wybrana przez nas drabina trójczęściowa będzie idealna!