Co wpływa na decyzję, jak wybrać idealny zlewozmywak?

Na decyzję o tym, jaki zlewozmywak do kuchni wybrać wpływa wiele czynników, takich jak:

 • materiał wykonania,
 • ilość komór
 • głębokość zlewu,
 • miejsce dostępne w kuchni,
 • rodzaj blatu,
 • aktualne trendy dekoratorskie,
 • osobiste preferencje i potrzeby.

Znalezienie idealnego zlewu wydawać się może trudne. Aby znaleźć złoty środek, warto zastanowić się przede wszystkim nad potrzebami domowników oraz możliwościami kuchni.

Dobry zlew to taki, który jest trwały przez wiele lat oraz odporny na czynniki mechaniczne i chemiczne. Dlatego też warto zadbać o zakup wysokiej jakości zlewu, który oddali od nas perspektywę ciągłych napraw lub całkowitej wymiany.

Jaki zlewozmywak wybrać – ilość komór, kształt i rozmiar

Zanim przejdziesz do wyboru zlewozmywaka, zastanów się jaka wielkość będzie dla Ciebie optymalna. Przed zakupem sprawdź dokładnie wymiary wewnętrzne swojej szafki pod zlew po to, by uniknąć nachodzenia zlewu na jej ścianki. Następnie porównuj jej wymiary do wielkości zlewu, co pozwoli zawęzić poszukiwania. Ważne jest, aby komora zlewu w pełni zmieściła się w szafce, a także, by przewidzieć miejsce pod blatem na podłączenie baterii i akcesoriów kuchennych.

Jaki zlewozmywak wybrać – ilość komór, kształt i rozmiar - SINK Quality
Jaki zlewozmywak wybrać – ilość komór, kształt i rozmiar - SINK Quality

W SINK Quality przy każdym modelu zlewu wskazana jest sugerowana wielkość podbudowy szafki. Dzięki temu, z łatwością odszukasz zlewy granitowe, które pasować będą zarówno do małych szafek 45 cm jak i 50 cm, oraz modele do standardowych mebli 60 cm.

Warto wiedzieć, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować mniejszy zlew w większej szafce. Zasada ta działa tylko w jedną stronę, do mniejszej szafki nie zamontujesz większego zlewu.

Zlewozmywaki kuchenne rozróżnia się według wielu kategorii, dzięki czemu możesz dopasować idealny zlewozmywak względem swoich preferencji. Wybierając swój idealny zlew, zwróć uwagę na:

 • Rozmiar zlewu i podbudowy szafki – zwróć uwagę na wymiary, to wartościowa wskazówka szczególnie dla posiadaczy małych kuchni. Duże i za głębokie komory mogą nie zmieścić się w każdej szafkach kuchennych.
 • Ilość komór – do najczęściej wybieranych modeli zaliczają się zlewy 1 komorowe oraz 1,5 komorowe, a wybór zależy od wielkości kuchni i preferencji użytkownika.
 • Głębokość komory zlewu – Standardowa głębokość komory to około 18-20 cm. Jeśli na co dzień nie potrzebujesz głębokiej komory, trafnym wyborem będą zlewy z około 15 cm, spłyconą komorą.
 • Ociekacz – osoby, które często gotują w domu lub nie używają zmywarki, z pewnością będą bardzo zadowolone z wyboru jednokomorowego zlewu z ociekaczem. Natomiast w przypadku mniejszych kuchni i aneksów, lub gdy ociekacz nie jest priorytetem, dobrym rozwiązaniem są zlewozmywaki bez ociekacza.
 • Kształt – bardzo popularnym wyborem są zlewozmywaki prostokątne i kwadratowe, z uwagi na łatwość czyszczenia ich powierzchni. Niemniej jednak, na rynku znajdziesz także zlewy okrągłe, owalne i pięciokątne. Wybór często zależy od osobistej estetyki i stylu kuchni.
 • Ilość otworów montażowych – to szczególnie istotna informacja podczas rozmieszczenia zlewu na blacie. W SINK Quality większość zlewozmywaków posiada przygotowane otwory pod baterię oraz pokrętło syfonu automatycznego. Sprawia to, że zlewy są odwracalne, a ociekacz możesz skierować dowolnie — w lewą lub prawą stronę, względem komory.
 • Wymiary zlewu – wielkość zlewozmywaków przedstawiana jest w 3 wymiarach: długość x szerokość x głębokość. Wymiary te pomogą zilustrować Ci, jak zlew będzie prezentować się na blacie kuchennym. Przy wyborze szczególnie istotne jest, aby rozmiar komory (sprawdź rysunek poniżej) całkowicie zmieścił się w szafce.
Jaki zlewozmywak wybrać - SINK Quality
Jaki zlewozmywak wybrać - SINK Quality

Dzięki tym prostym wskazówkom wiesz już, jaki rodzaj zlewozmywaka wybrać, by był praktyczny i funkcjonalny.

Jaki zlewozmywak wybrać – koniecznie w zestawie z syfonem

Kolejną istotną kwestią jest dopasowanie syfonu do zlewozmywaka kuchennego. Przy zakupie zlewu zwróć uwagę, czy odpowiedni syfon jest dołączony do zestawu. To niezwykle ważne, aby użytkować zlew bez obaw o przeciekanie wody.

Jeśli w wybranej przez Ciebie ofercie zlewu, nie ma dołączonego syfonu, konieczny będzie samodzielny wybór. Zwróć wtedy uwagę na:

 • budowę syfonu,
 • szerokość odpływu,
 • kształt przelewu,
 • dodatkowe cechy takie, jak podłączenie do zmywarki.

W SINK Quality do każdego zlewu granitowego otrzymasz dedykowany, włoski syfon przyścienny SPACE SAVING, dzięki któremu oszczędzisz miejsce w szafce na kosze do segregacji. A także elegancką zaślepkę, dzięki której zamaskujesz sitko przelewu.

Solidny syfon, odpowiednio zamocowany uchroni Twoją kuchnię przed przeciekaniem. Przyścienna konstrukcja zapewni więcej miejsca w szafce na kosze do segregacji śmieci. A "U" kształtna budowa zapobiegnie nieprzyjemnym zapachom z kanalizacji.

Jaki zlewozmywak wybrać – koniecznie w zestawie z syfonem - SINK Quality
Jaki zlewozmywak wybrać – koniecznie w zestawie z syfonem - SINK Quality

W kolejnej części wpisu podpowiadamy, jaki materiał zlewozmywaka sprawdzi się bezbłędnie w każdej kuchni.

Jaki zlew – granitowy, stalowy, ceramiczny

Wśród szerokiej gamy zlewozmywaków, dostępnych na rynku, znaleźć można modele wykonane ze stali, kompozytu (granitu), ceramiki, szkła lub tworzyw sztucznych. To właśnie materiał odpowiada za poziom zużycia sprzętu podczas wieloletniej pracy w kuchni. Spytasz więc, jaki zlewozmywak do kuchni będzie odpowiedni?

Szukając najlepszego dla siebie zlewozmywaka, sprawdź deklarowane cechy materiału, z którego został wykonany. Obecnie, bardzo popularnym tworzywem do produkcji zlewów zarówno nablatowych i podblatowych jest granit, zaliczany do grupy kompozytowych. To materiał o wysokiej trwałości, jest gładki i łatwy w czyszczeniu.

Jaki zlew – granitowy, stalowy, ceramiczny - SINK Quality
Jaki zlew – granitowy, stalowy, ceramiczny - SINK Quality

Popularność zlewozmywaków granitowych wynika z różnorodności ich kształtów, wykończenia modeli i kolorów. W SINK Quality wszystkie zlewozmywaki granitowe dostępne są w trzech uniwersalnych kolorach:

 • Białe zlewozmywaki– lekko nakrapiany biały mat, idealny do jasnych kuchni w stylu boho, skandynawskim lub angielskim.
 • Zlewozmywaki w kolorze czarny metalik– kolor czarny ze srebrnymi drobinkami. To bardzo popularny kolor, na którym zabrudzenia są mało widoczne. Pasuje do każdego stylu wnętrza.
 • Czarne zlewozmywaki– głęboka czerń stanowi kontrastowy element, dodający charakteru kuchni. Uzupełni surowy styl industrialny, loftowy oraz modernistyczny.
Jaki zlew - SINK Quality
Jaki zlew - SINK Quality

Jak zlewozmywak granitowy, to SINK Quality

Jaki zlewozmywak granitowy będzie odpowiedni? Szukając idealnego zlewu granitowego do swojej kuchni, postaw na wysoką jakość ukrytą w detalach. W SINK Quality znajdziesz starannie zaprojektowane modele nowoczesnych zlewozmywaków kuchennych, wykonanych z wysokiej jakości materiału produkowanego w technologii NANO GRANIT.

Mieszanka kruszywa granitowego i dedykowanej żywicy, w proporcji 80:20 zapewnia solidną strukturę cząsteczkową produktów. Materiał granitowy sprawia, że zlewozmywaki są niezwykle trwałe, odporne na uderzenia, zabrudzenia i plamy, wysoką temperaturę oraz szok termiczny, a także nie ulegają zarysowaniom.

Zlewy granitowe SINK Quality to wysokiej jakości produkty zachowujące dobry wygląd przez wiele lat, potwierdzone 10-letnią gwarancją.

Jak zlewozmywak granitowy, to SINK Quality
Jak zlewozmywak granitowy, to SINK Quality

Wiesz już, jaki zlewozmywak wybrać

Niezależnie od tego, jaki model zlewozmywaka wybierzesz, powinien być praktycznym sprzętem, który będzie ułatwiać pracę w kuchni każdego dnia. Pamiętaj, że to Twoja wygoda i preferencje są kluczem do wyboru idealnego zlewozmywaka do kuchni.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek o wyborze, montażu i pielęgnacji zlewozmywaków, zachęcamy do wejścia na SINKQUALITY.EU.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny