Jak wybrać kredyt na budowę domu?
Kredyt na budowę domu jest jedną z najważniejszych inwestycji w życiu człowieka. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest umiejętnie wybranie dobrego kredytu na dom, banku oferującego kredyt i sprawdzenie warunków, jakie zaproponuje. Kredyt na budowę domu jest zobowiązaniem na długie lata, więc warto przyjrzeć się temu tematowi z bliska. Jak wybrać kredyt na budowę domu? Sprawdź!
W jaki sposób wybrać kredyt na budowę domu? Przydatne wskazówki
Kredyt na budowę domu a kredyt hipoteczny
Zanim przystąpisz do budowy domu, musisz oszacować koszta i zebrać fundusze. Sposób finansowania jest najważniejszy, dlatego wiele osób decyduje się wybrać kredyt na budowę domu. Warto w tym momencie rozróżnić, że kredyt na budowę domu jest zupełnie czym innym, co kredyt hipoteczny. Możesz wybrać kredyt jeden lub drugi. W przypadku kredytu na budowę domu jednak, powinieneś potwierdzić bankowi, że jesteś lub będziesz właścicielem działki budowlanej – ona zostanie potraktowana, jako wkład własny. Kredyt hipoteczny nie wymaga posiadania działki.
W przypadku drugiego kredytu, warto przeczytać więcej o obowiązującej ustawie z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego (Dz. U. z 2017 t, poz. 819). Nie daj się oszukać! Należy pamiętać, że działalność gospodarcza, której przedmiotem jest udzielanie konsumentowi kredytu hipotecznego, wykonywana może być wyłącznie przez kredytodawców takich, jak:
- Bank krajowy (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.)
- Oddział banku zagranicznego (art. 4 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.)
- Instytucja kredytowa (art. 4 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.)
W owej ustawie wymieniana i dopuszczalna jest też działalność transgraniczna (pkt 21), oddział instytucji kredytowej (pkt 18) i spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa.
Sprawdzanie i szacowanie zdolności kredytowej
Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę kredytu w danym banku, powinieneś przeanalizować i sprawdzić swoją zdolność kredytową, np. poprzez skorzystanie z kalkulatorów online: https://www.bankier.pl/smart/kredyt-na-budowe-domu. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedział, na jaki kredyt możesz dobie pozwolić. Wybrana instytucja bankowa dokładniej zbada zdolność kredytową, weryfikując wkład własny (przy kredycie na budowę domu) i wiarygodność finansową, a także dochody oraz koszty kredytobiorcy.
Im wyższych środków na budowę domu będziesz potrzebować, tym wyższa powinna być zdolność kredytowa. Należy pamiętać, że starając się o kredyt na budowę domu należy być właścicielem gruntu, gdzie dom na zostać wybudowany. Nie zapominaj też, że różne instytucje mogą zupełnie inaczej podchodzić do oceny zdolności kredytowej. Uzyskane informacje przez kalkulator zdolności kredytowej należy więc potraktować czysto teoretycznie, ale jako dobry „punkt zaczepienia”.
Wybór kredytu na budowę domu – o czym pamiętać?
Koszt kredytu na dom – na co zwrócić uwagę?
Powinieneś dobrze przyjrzeć się parametrom kredytu na dom, które proponuje bank. Nie zapominaj o marży, będącą częścią składową oprocentowania – ta stawka w okresie spłaty kredytu nie zmieni się. Marża jest więc ważniejsza od np. bankowych promocji. Jej wysokość zależy głównie od wkładu własnego – im wyższy wkład, tym niższa marża bankowa.
Trzeba pamiętać jeszcze o tym, że stałość marży wcale nie świadczy o stałości oprocentowania. Nie powinieneś więc kierować się wyłącznie wysokością oprocentowania, ale całkowitym kosztorysem kredytu (czyli odsetkami, prowizją banku i ubezpieczeniem przy danej marży). Ostateczna kwota kredytu na budowę zależeć będzie również od tego, w jaki sposób masz zamiar płacić bankowi.
Porównanie ofert kredytu na budowę domu oraz dokumenty dla banku
Dokonując wyboru kredytodawcy budowy domu, ważne będzie przyszykowanie dokumentów wymaganych przez bank. Niezbędne jest posiadanie:
- Dokumentów tożsamości
- Dokumentów dochodowych (umowa o pracę / zlecenie)
- Historii rachunku bankowego
- Historii działalności gospodarczej (w przypadku jej posiadania)
- Dokumentów budowy
- Dokumentów działki budowlanej
Później pozostanie już tylko złożenie wniosku do banku oraz zaczekanie na jego pozytywne rozpatrzenie. Po podpisaniu umowy, bank uruchomi kredyt i przekaże kredytodawcy środki jednorazowo / w transzach, w zależności od ustalonych warunków.
Wybór korzystnego kredytu na budowę domu to trudne wyzwanie. Pamiętaj więc, aby dokładnie wniknąć w ofertę kredytową na budowę domu – oprocentowanie kredytu, marżę, prowizję banku za jego udzielenie, formę spłaty, ilość rat czy konieczność korzystania z dodatkowych opcji (np. ubezpieczenie kredytu na budowę domu).
artykuł sponsorowany