Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem lodówki do kuchni?

Kobieta wyglądająca znad drzwi lodówki - source: FreeDigitalPhotos.net By AmbroPierwszą kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest klasa energetyczna lodówki. Pamiętajmy, że takie urządzenia są niemal cały czas podłączone do prądu. Zatem warto zakupić lodówkę, która nie podwyższy znacząco naszych rachunków.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup dobrej jakościowo lodówki klasy A+++. Tego typu urządzenia charakteryzują się zdecydowanie najniższym zużyciem prądu. O ile klasa A+++ jest wciąż stosunkowo droga, to dobrą lodówkę klasy A+ lub A++ można bez problemu znaleźć w atrakcyjnej cenie. Zdecydowanie nie zaleca się klas B i niższych, zużycie prądu jest w nich bardzo wysokie, poza tym tego typu lodówki już praktycznie nie występują na rynku.

Drugą ważną kwestią jest typ lodówki. W ofertach handlowych znajdziemy konstrukcje jednodrzwiowe, dwudrzwiowe oraz tzw. side by side. Zastanawiając się nad tym wyborem musimy uwzględnić potrzeby wszystkich użytkowników. Pamiętajmy, że lodówki jednodrzwiowe przeważnie posiadają bardzo mały zamrażalnik. Jeśli zależy nam na większej powierzchni mrożącej, wówczas lepiej sprawdzi się lodówka dwudrzwiowa. Konstrukcje side by side posiadają już bardzo rozbudowany zamrażalnik oraz pojemną chłodziarkę. Jednak pewną niedogodnością mogą być jej rozmiary. Lodówki side by side są bardzo szerokie, dlatego możemy je umieszczać jedynie w przestronnych kuchniach.

AGD do Twojego domu - promocyjne ceny!

Kilka przydatnych funkcji

Nowoczesne lodówki posiadają kilka przydatnych funkcji, na które warto zwrócić uwagę. Owe funkcje znajdziemy w lodówkach jednodrzwiowych, dwudrzwiowych oraz side by side. Są nimi:

  • Lodówka wypełniona jedzeniem, napojami, owocami i wieloma innymi rzeczami - source: morguefileNo Frost – jest to popularny system, który zapobiega osadzaniu się szronu. Dzięki temu lodówka nie musi być rozmrażana.
  • Fresh Frost Free – system optymalizujący cyrkulację powietrza w chłodziarce i zamrażalniku. Dzięki efektywniejszemu obiegowi powietrza, nasze produkty żywieniowe dłużej zachowują swoją świeżość.
  • Przyspieszenie zamrażania – system, który pozwala na regulację temperatury zamrażalnika. Dzięki przyspieszeniu zamrażania, w produkcie pozostaje więcej witamin i substancji odżywczych, a jego powłoka jest mniej uszkodzona.

Która lodówka dla singla?

Najbardziej charakterystycznym parametrem lodówki dla singla jest jej pojemność. Warto tutaj pomyśleć nad aktualnym stylem życia. Jeśli singiel zjada posiłki na mieście i rzadko stołuje się w domu, wówczas z pewnością wystarczy mu mała, jednodrzwiowa lodówka o pojemności 100l.

Takie urządzenie posiada niewielkie rozmiary, dzięki czemu zmieści się w każdej, nawet niewielkiej kuchni. Charakteryzuje się też zwykle bardzo małym poborem energii. Musimy jednak pamiętać, że małe jednodrzwiowe lodówki posiadają bardzo małą zamrażarkę. Może to być pewien problem dla singla, który lubi przygotowywać posiłki w domu. W tym przypadku lepiej będzie kupić małą lodówkę dwudrzwiową o pojemności 100 do 150l. Co prawda będzie ona nieco większa, będzie konsumowała również więcej energii, jednak z pewnością pomieści wszystkie potrzebne produkty spożywcze.

Najlepsza lodówka dla dwuosobowej rodziny

Lodówka dla dwuosobowej rodziny powinna posiadać pojemny zamrażalnik oraz dostatecznie dużą powierzchnie chłodzącą. Nie poleca się zakupu lodówki jednodrzwiowej, bowiem może okazać się zbyt mała. Zdecydowanie bardziej funkcjonalne będą w tym wypadku dobre jakościowo lodówki dwudrzwiowe.

Jeśli para często jada poza domem, wówczas pojemność lodówki powinna wynosić 100 do 150l. Zamrażalnik może być usytuowany na górze lub na dole urządzenia. Pamiętajmy, że zamrażalniki usytuowane na dole są z reguły bardziej pojemne.

Para siedzi w kuchni, facet trzyma drzwi lodówki, oboje się śmieją - source: FreeDigitalPhotos.net By AmbroZ kolei, jeśli dwuosobowa rodzina często jada w domu, pojemność lodówki powinna wynosić od 150 do 200l. Zalecany jest także pojemny zamrażalnik dolny, który z łatwością pomieści wszystkie mrożonki. Warto w tym miejscu zauważyć, że dwudrzwiowe lodówki o pojemności 150-200l. pobierają niewiele więcej prądu niż ich 100 litrowe odpowiedniki.

Jaką lodówkę wybrać dla wieloosobowej rodziny?

Lodówka dla większej rodziny powinna być bardzo pojemna. Nie ma sensu brać tu pod uwagę nawyków żywieniowych poszczególnych domowników –mogą one bowiem ulegać szybkim zmianom.

Jeśli kuchnia jest przestronna, wówczas warto będzie zakupić konstrukcję side by side. Niestety taka lodówka zajmuje bardzo dużo miejsca i nie sprawdza się w przypadku kuchni o mniejszych rozmiarach. Jest również dużo droższa i bardziej energochłonna niż wersje jedno- i dwudrzwiowe.

Zaleca się, aby lodówka dla większej rodziny posiadała minimum 200 do 300l pojemności. Zakup mniejszych chłodziarko-zamrażarek może się wiązać z ciągłym, uporczywym brakiem wolnego miejsca w ich wnętrzu. Jeśli nasza kuchnia jest mała, a potrzebujemy pojemnej lodówki, wówczas warto zakupić dwa urządzenia dwudrzwiową lodówkę oraz osobną zamrażarkę. Dwudrzwiowa lodówka zajmie mniej miejsca niż produkty typu side by side. Z kolei zamrażalnik możemy umieścić w innym pomieszczeniu użytkowym. Dzięki temu nie ograniczymy zbytnio wolnej przestrzeni w kuchni, a jednocześnie zapewnimy sobie dużą pojemność chłodziarki i zamrażarki.
W jaką lodówkę więc zainwestować?

Facet zagląda do wnętrza lodówki - source: FreeDigitalPhotos.net By AmbroWybór lodówki do kuchni powinien być uzależniony od ilości domowników oraz ich zwyczajów żywieniowych. Dla singli najodpowiedniejsze będą najmniejsze, jednodrzwiowe lodówki z małym zamrażalnikiem. Dla pary odpowiednia powinna być lodówka o rozmiarach w okolicy 150 litrów, natomiast dla większej rodziny niezbędne staje się posiadanie dużych, przestronnych lodówek o pojemności znacznie przekraczających 220 litrów.

Nie zapominaj także, aby zakupiona lodówka posiadała odpowiednie parametry energooszczędności. Lodówki oznaczone symbolami A+++ oraz A++ dają gwarancję, że prąd zużyty przez lodówkę nie będzie stanowił dużej pozycji na rachunku od dystrybutora energii elektrycznej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny