Łóżko wielofunkcyjne

Łóżko chowane w szafie, z wysuwaną komodą, szafką lub półkami, piętrowe łóżko z chowanym biurkiem czy toaletką – możliwości jest bardzo wiele. Najczęściej zestawy mebli wielofunkcyjnych to propozycja do pokoi dziecięcych, choć w ofercie producentów znaleźć można również łóżka wielofunkcyjne dla dorosłych. Jak wybrać taki wielofunkcyjny zestaw? Na jakie kryteria położyć największy nacisk?

Bezpieczeństwo łóżka wielofunkcyjnego

Tą kwestię należy rozpatrywać na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim ważne jest to, czy dziecko będzie bezpieczne w czasie snu. Łóżko dla młodszego dziecka musi posiadać barierki (na całej długości łóżka) bądź odpowiednią głębokość, która sprawia, że po włożeniu materaca jego poziom jest niższy niż brzegi łóżka (wtedy brzeg skrzyni stanowi wystarczające zabezpieczenie). Przy niskim łóżku wielofunkcyjnym (do 90 cm) często nie stosuje się barierek, ale warto pamiętać, że takie łóżko przeznaczone jest dla starszych dzieci (powyżej 12 roku życia). Barierka to nie wszystko. Elementem zadbania o bezpieczeństwo są też stopnie, po których można dostać się do łóżka. Ich wysokość musi być przystosowana dla małych nóżek, a same stopnie powinny być wystarczająco szerokie, by zmieściła się na nich cała stopa. Lepiej unikać stopni typu drabinka (szczebelkowych) zwłaszcza przy mniejszych dzieciach. Może się zdarzyć, że stópka wpadnie między szczebelek a przestrzeń za szczebelkiem i dziecko nabawi się urazu.

Nośność łóżka wielofunkcyjnego

Większość łóżek wielofunkcyjnych posiada od 190 – 210 cm długości. To optymalna wielkość, która pozwala dziecku spać w nim niezależnie od tego, w jakim tempie rośnie. Długość łóżka to jednak nie wszystko. Każdy model ma też określoną nośność. Przykładowo, łóżko wielofunkcyjne Smoozy II lub Swan ma udźwig 80 kg. Model Milky i Jerry – już 90 kg. Nośność łóżka wielofunkcyjnego jest kluczowa zwłaszcza wtedy, kiedy urządzamy pokój dla dwojga dzieci, bo oczywistym jest, że często będą bawić się we dwójkę na jednym łóżku i trzeba to przewidzieć przed zakupem.

Polecane materace do spania

Stelaż w łóżku wielofunkcyjnym

Wygodne łóżko to nie tylko materac, ale również stelaż. Błędem jest kupowanie łóżka, które pod materacem ma litą płytę. Umieszczony na niej materac, będzie ulegał zawilgoceniu i stworzy doskonałe warunki do rozwoju roztoczy, których przecież chcemy uniknąć. Najwygodniejszym rozwiązaniem są stelaże elastyczne. Dobrym rozwiązaniem dla materacy sprężynowych, stelaże sztywne listewkowe. Często stosowanym rozwiązaniem są też płyty z otworami (na takim stelażu sprawdzi się najlepiej materac piankowy).

Wykorzystanie przestrzeni wokół łóżka

Im mniejszy pokój, tym więcej musimy zmieścić na niewielkiej przestrzeni. Niektóre łóżka wielofunkcyjne są w tym mistrzami. Przykładowo, model Bony o wymiarach 207 x 98 cm mieści w sobie łóżko, chowane biurko, zamykaną szafkę, i trzy półeczki. Idealna ergonomika przestrzeni!

Łatwość czyszczenia

W pokoju dziecięcym powinno być czysto, a jednocześnie każdy rodzic wie, jakim wyzwaniem jest utrzymanie przez dzieci porządku. Wybierając łóżko wielofunkcyjne warto zwrócić uwagę na to, czy będzie łatwo czyścić przestrzeń wokół nieco – np. mopować podłogę pod łóżkiem czy wyciągać zabawki jeśli wpadną za łóżko.

Więcej informacji znajduje się pod adresem: meble-aldo.pl


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny