Płytki ceramiczne są praktyczne i estetyczne. Znakomicie upiększają wykańczany apartament, remontowane mieszkanie, czy budowany dom. Kuchnia, łazienka, toaleta, taras lub balkon – glazura doskonale sprawdzi się w każdym z tych miejsc. Układanie płytek wydaje się nieskomplikowane, ale wymaga podstawowego przygotowania i wiedzy. Po obliczeniu całkowitej powierzchni, która będzie pokryta płytkami, stajemy przed koniecznością wyboru materiałów. Oprócz doboru odpowiedniej glazury, musimy wybrać również kleje do płytek. Jest ich wiele, a błąd przy wyborze może narazić nas na koszty i stres. Dlatego wybierając kleje do płytek warto poradzić się specjalisty lub dokładnie tutaj sprawdzić asortyment specjalistycznych sklepów.

Kleje do płytek – jakie są ich rodzaje?

Ze względu na skład klejów wyróżniamy:

  • Kleje cementowe (C) – najpopularniejsze kleje na rynku. Są wododporne i szybkowiążące, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się przy kabinach prysznicowych. Spoiwo wymaga jednak wcześniejszego przygotowania.
  • Kleje dyspersyjne (D) – dyspersja polimerowa sprawia, że kleje są elastyczne i gotowe do użytku od razu po otwarciu pojemnika. Można z nich korzystać w dowolnej chwili. Zalecane na ściany. Ze względu na małą odporność na wilgotność nie poleca się ich do łazienek.
  • Kleje żywiczne (R) – wodoszczelne, doskonale przyczepne i elastyczne. Odznaczają się wysoką jakością, ale zwykle towarzyszy jej wysoka ceny.

W dokonaniu wyboru pomagają symbole widoczne na opakowaniach np. C1TE. Symbole oznaczają zróżnicowanie klejów ze względu na właściwości. Kleje do płytek dzielą się na następujące klasy:

  • C1 – klej cementowy o normalnej przyczepności
  • C2 – klej cementowy o zwiększonej przyczepności, dedykowany płytkom wielkoformatowym oraz płytkom gresowym
  • F – kleje cementowe szybkowiążące. Dzięki ich właściwościom są gotowe do użytku już w kilka godzin po ich położeniu, zapewniając znakomitą przyczepność.
  • T – kleje z dowolnym składem, ale o obniżonym spływie. Pozwalają na układanie płytek od góry, doskonale sprawdzają się na ścianach.
  • E – kleje z tzw. „czasem otwartym”, czyli dające więcej czasu na położenie płytki na klej. Przy normalnych klejach mamy na to zwykle do 20 minut, tutaj aż do 30 minut.
  • S1 – klej cementowy odkształcalny
  • S2 – kleje cementowy o wysokim stopniu odkształcania. Wbrew pozorom nie umieszcza się tego oznaczenia na klejach dyspersyjnych, które są same w sobie elastyczne i odznaczają się równie wysokim odkształceniem.

H2: Najważniejsze jest podłoże!

Zanim wybierzemy kleje do płytek, musimy sprawdzić podłoże, na którym położymy płytki. Zupełnie inne rodzaje klejów nadadzą się do układania glazury na betonowej wylewce, a inne na płytach kartonowo-gipsowych. Elastyczne, dyspersyjne kleje przydadzą się do układania płytek na ogrzewanej podłodze oraz na elewacjach. Do płyt kartonowo-gipsowych najlepiej wybrać kleje cementowe. Z kolei przy układaniu płytek na tarasie lub balkonie dobrze wybrać kleje cementowe wzmocnione włóknami. Zapewnia to większą elastyczność i siłę klejenia. Taka glazura będzie również odporna na zmiany temperatury, także na mrozy. Za klej uniwersalny uznaje się klej klasy C2, który powinien sprawdzić się w najczęściej spotykanych przypadkach.

ikona podziel się Przekaż dalej