Jak wybrać narzędzia do domowego warsztatu?
Awarie zdarzają się w niespodziewanych momentach, dlatego zawsze warto mieć pod ręką swój własny zestaw narzędzi. Prędzej czy później przydadzą się one niemal w każdym domu. Dzięki zawartości domowego warsztatu poradzimy sobie z wieloma problemami samodzielnie, a w przypadku poważnych awarii, mamy szansę choć trochę poprawić sytuację przed przyjazdem fachowca. Oto kilka najbardziej niezbędnych przedmiotów, które powinny znaleźć się w domowym warsztacie.
Tego typu inwestycja jest zawsze długoterminowa, ponieważ zakupiony sprzęt z pewnością posłuży nam przez wiele kolejnych lat. Proste czynności takie jak naprawa kranu, zawieszenie obrazu czy dokręcenie czegokolwiek, może wykonać niemal każdy z nas. Oczywiście poziom wybranych narzędzi zależy od naszych umiejętności – im wyższe, tym większe wyposażenie warsztatu. Mimo to, warto pamiętać, że nie musimy kupować wszystkiego od razu. Bardzo często narzędzia kompletuje się stopniowo, z biegiem lat. Dlaczego każdy z nas powinien posiadać swój własny zestaw? Jest ku temu wiele powodów, jednak trzy z nich stanowią niezbity dowód na to, że samodzielne podejmowanie prób naprawy to działanie ekonomiczne, rozwijające i praktyczne.
Po pierwsze, możemy sporo zaoszczędzić, ponieważ nie musimy korzystać z pomocy fachowców; po drugie, w dobie Internetu mamy na wyciągnięcie ręki wiele praktycznych poradników, a nawet filmików instruktażowych; po trzecie – samodzielna naprawa daje naprawdę ogromną satysfakcję. Narzędzia dla majsterkowicza, które warto posiadać już od samego początku, to przede wszystkim przedmioty pomocne w reperowaniu domowych usterek czy awarii. Do wbijania i podważania konieczny będzie młotek. Najlepiej posiadać przynajmniej dwa modele o różnych wielkościach – mały i duży. Kolejnym niezbędnym przedmiotem jest wkrętak, czyli śrubokręt, zarówno płaski, jak i krzyżowy. Na rynku znajdziemy także modele z wymienną końcówką oraz wkrętak instalacyjny, będący próbnikiem instalacji elektrycznych.
zdjęcie: fotolia.com, 171032011 | Autor: whitestorm
Co jeszcze powinno się znaleźć w wyposażeniu domowego warsztatu?
Pozostałymi narzędziami na liście „pozycji obowiązkowych” są: szczypce – wielofunkcyjne, proste w obsłudze, pomocne w cięciu, podtrzymywaniu i odkręcaniu; obcęgi – pozwalają na łatwiejsze podważanie i wyjmowanie drobnych przedmiotów; latarka – przydatna, gdy nie ma prądu lub chcemy dostrzec coś, co jest słabo oświetlone; miarka – konieczna do wykonywania pomiarów; poziomica –do równego zawieszenia obrazów i półek, a także do prac wykończeniowych; klucze płasko-oczkowe – najlepiej w kilku rozmiarach; nożyk introligatorski – przydatne, uniwersalne narzędzie do remontów i na co dzień, idealny do cięcia kartonów, tapet, papieru, skóry itd.
Oprócz podstaw, konieczne jest również zakupienie drobnych elementów (kołków, śrubek, gwoździ itd.), a w przypadku osób chcących poszerzyć swój zestaw, przydatne będą również elektronarzędzia, czyli wiertarka, wkrętarka, zestaw wierteł, czy szlifierka. Wszystko zależy od poziomu naszych umiejętności, które będą rozwijane wraz z każdą kolejną naprawą. Dlatego na samym początku swojej przygody z majsterkowaniem warto zadbać o posiadanie absolutnych podstaw, a dopiero z biegiem czasu, zależnie od swoich potrzeb, dobierać kolejne sprzęty.
artykuł sponsorowany