Nasady kominowe – właściwości i funkcje

Funkcjonalność i wysoka jakość wykonania – nasady kominowe

Wywiewki kominowe to bardzo ważny element systemu kominowego. Dlaczego? Odpowiedzialne są bowiem za:

  • Ochronę przewodów kominowych przed działaniem warunków atmosferycznych mogących zaburzyć prawidłowy ciąg w kominie
  • Zabezpieczenie przewodu przed zjawiskiem cofania się spalin
  • Pomoc w odprowadzeniu spalin na zewnątrz
  • Poprawę siły ciągu kominowego

Nasady ruchome to specyficzny ich podtyp, który prócz wymienionych wyżej funkcji odpowiada za to, by odstraszyć ptaki przed budowaniem w kominie gniazd.

Materiał wykonania wywiewek kominowych to stal. Używa się jej ze względu na specyficzne właściwości, trwałość oraz wytrzymałość, a także odporność na działanie wysokich temperatur. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu stal nierdzewną lub chromowaną.

Obrotowa nasada kominowa i jej zastosowanie

Obrotowa nasada kominowa ma to do siebie, że zostaje wprawiona poprzez podmuchy wiatru w ruch wirowy. Sprawia to w rezultacie, że działa pozytywnie na pracę ciągu kominowego. Takie zwieńczenie komina wybierane jest przez Polaków relatywnie często.

Modele tego typu dostępne są w bardzo zróżnicowanych cenach. Można nabyć je za nieco ponad 100 złotych, niekiedy płacąc nawet 2 czy 3 razy więcej. Wszystko zależy od producenta konkretnego modelu, jego cech oraz materiału wykonania.

Obrotowe nasady kominowe sprawdzają się z powodzeniem zarówno w przypadku budownictwa jednorodzinnego, jak i w tym wielorodzinnym. Charakteryzuje je cicha praca, wykonane są zwykle ze stali nierdzewnej z połączeniem aluminium oraz blachy stalowej ocynkowanej. Jeśli planujesz zlecić budowę dachu, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty najlepszych wykonawców.

Nasady kominowe i nakładki kominowe – inne rodzaje

Określane niekiedy potocznie jako nakładki kominowe nasady dostępne są w sprzedaży również w innych wydaniach. Na uwagę zasługują choćby modele samonastawne. Na czym konkretnie opiera się ich działanie?

Działanie wiatru generuje energię, która sprawia, że w przewodzie wentylacyjnym wzrasta podciśnienie. Dzięki temu powietrze jest odprowadzane z układu na zewnątrz bez zakłóceń. Samonastawnych nakładek kominowych używa się w przypadku różnych typów wylotów kominowych o grawitacyjnym działaniu:

  • Dymowych
  • Spalinowych
  • Wentylacyjnych

Nasady stałe stanowią zwykle rodzaj daszków. Mają one za zadanie ochronę przewodu kominowego przed działaniem warunków atmosferycznych (deszczu oraz śniegu). Taka osłona okazuje się być bardzo przydatną.

Nasady kominowe na kominie oraz nakładki kominowe i ich przeznaczenie oraz opinie o polecanych nasadach
Nasady kominowe i nakładki kominowe na kominy spalinowe i opinie na ich temat

Nasada kominowa hybrydowa lub mechaniczna? Dymowe nasady w wielu wydaniach

Ciekawą propozycją dymowych nasad okazują się z pewnością nasady hybrydowe. Ich działanie opiera się na połączeniu działania modeli obrotowych z dodatkowym. Zamontowano w nich bowiem niedużej mocy silnik. Dzięki niemu nasada działa lepiej, gdy wiatr wieje słabo.

Egzemplarze mechaniczne pozwalają na to, by domownicy mogli z łatwością rozpalać w kominku, jeśli go posiadają. Innymi słowy nazywane są mechanicznymi wyciągami spalin.

Dymowe nasady nabyć można w wielu egzemplarzach różniących się nieco właściwościami. Sprawia to, że do każdego budynku znaleźć można ich odpowiednią wersję, taką, która będzie stabilizowała ciąg kominowy w przewodach wentylacyjnych, spalinowych czy dymowych.

Dymowe nasady kominowe – opinie

Montowane na kominach spalinowych egzemplarze stanowią nie tylko znakomite uzupełnienie całego sytemu kominowego, to również jego funkcjonalne osłony. Producenci prześcigają się w tym, by zaproponować kupującym rozwiązania na miarę XXI wieku, które sprawią, że ciąg kominowy będzie działał bez zarzutu.

Opinie na ich temat są zatem bardzo pozytywne, prócz walorów natury praktycznej (zdecydowanie najistotniejszych) wyróżniają się też estetycznym wyglądem. W opiniach klientów pojawiają się także zdania na temat szerokiego wyboru tych egzemplarzy. Dzielą się one, przypomnijmy, na:

  • Stałe
  • Samonastawne
  • Obrotowe
Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących kominy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Nasady kominowe bez tajemnic

Praktyczna i funkcjonalna podstawa kominowa. Nasada typu strażak

Do czego służy podstawa kominowa, którą zakupić można już za kilkadziesiąt złotych? Jej zadanie to poprawa ciągu kominowego. Jednocześnie zabezpiecza ona komin przed działaniem opadów i stanowi element w znacznym stopniu ułatwiający zamontowanie nasad kominowych (na przykład tych typu strażak). Rola podstaw kominowych jest więc niebagatelna.

Wieńczący komin strażak wykonany jest z wysokiej jakości stali kwasoodpornej. Jego cena wynosi zwykle >100 złotych, choć zdarzają się i droższe modele. Stosuje się go do wentylacji, kominków, kotłów opalanych węglem, olejowych oraz tych na ekologiczne paliwa stałe.

Ważne jest, że w przypadku nasad zwanych strażakami (i nie tylko tych) na kominy spalinowe można z powodzeniem wykonywać prace konserwacyjne komina oraz jego przeglądy. To sprawia, że ich popularność w przypadku jakichkolwiek problemów z ciągiem jest coraz większa.

Koguty kominowe. Końcówka komina dymowego i jej znaczenie

Wspomnieć warto także o specyficznym typie nasady do kominów spalinowych, jakim są koguty kominowe. Wieńcząca komin postać koguta o walorach dekoracyjnych pojawia się na domach jedno- oraz wielorodzinnych. Niebanalny wygląd kogutów kominowych w połączeniu z ich walorami praktycznymi sprawia, że stawia na niewielu klientów.

Pamiętajmy o tym, że dobrze dobrana końcówka komina dymowego ma niebagatelne znaczenie. Zmniejsza prawdopodobieństwo zatkania się komina czy wystąpienia zjawiska cofania się dymu do wnętrza budynku. Doboru końcówki komina dymowego nie można zatem pozostawiać przypadkowi.

Nie tylko opisane powyżej nasady na kominy spalinowe stosuje się dla wzmocnienia ciągu. Nadal w użyciu bywa nierzadko deflektor kominowy. Wykonany może z różnych materiałów:

  • blachy
  • kamionki
  • betonu

Deflektor kominowy przybierać może kształt liter T lub H. W sprzedaży są również wersje będące rurą w wykonanym z betonu stożku. Ceny deflektorów kominowych wahają się zwykle między kwotami 50 a 300 złotych.

ikona podziel się Przekaż dalej