Oczyszczanie powietrza w domu

Krok 1. Wyszukanie urządzeń usuwających najgroźniejsze zanieczyszczenia

Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy poszczególnymi oczyszczaczami powietrza jest ilość i typ posiadanych filtrów, ponieważ to właśnie one determinują rodzaj usuwanych zanieczyszczeń. Większość modeli wyposażonych jest w filtry węglowe oraz HEPA, gdyż połączenie tych dwóch technologii pozwala niemal całkowicie wyeliminować z powietrza smog, stanowiący poważne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Urządzenie z tymi dwoma filtrami powinno w pełni zaspokoić oczekiwania osób, które poszukują dobrego oczyszczacza antysmogowego. Co więcej, technologia HEPA bardzo dobrze radzi sobie z alergenami takimi jak pleśń, kurz, roztocza i pyłki kwiatowe, natomiast aktywny węgiel eliminuje dym tytoniowy i brzydkie zapachy. Mimo to część producentów umieszcza w swoich urządzeniach dodatkowe filtry, w celu zapewnienia jeszcze lepszego poziomu oczyszczania. W ostatnich latach popularne stały się oczyszczacze z jonizatorami powietrza. Jonizacja jest pomocna w walce z wirusami, bakteriami i toksycznymi oparami, ale ma pewien skutek uboczny. Producenci oczyszczaczy najczęściej sięgają po jonizatory ostrzowe, które oprócz jonów ujemnych generują szkodliwy dla człowieka ozon. Przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia z jonizacją należy zatem sprawdzić ilość wytwarzanego tritlenu, od której uzależnione jest bezpieczeństwo urządzenia. Nie dotyczy to wyłącznie oczyszczaczy z jonizatorami termoemisyjnymi, które nie wydzielają ozonu. Ponadto w sprzedaży dostępne są oczyszczacze z filtrami wodnymi i katalitycznymi oraz lampami UV. Te pierwsze eliminują duże zanieczyszczenia, np. sierść i pyłki, drugie likwidują m.in. z benzen, siarkowodór i formaldechydy, natomiast promieniowanie UV niszczy bakterie, pleśń i wirusy.

Krok 2. Selekcja na podstawie powierzchni oczyszczania i tempa filtracji

Drugą ważną różnicą pomiędzy oczyszczaczami powietrza jest maksymalna powierzchnia filtracji. To właśnie na jej podstawie można ocenić, czy wybrany model pasuje do pomieszczenia, w którym ma pracować. Urządzenie przeznaczone do małego pokoju nie poradzi sobie z oczyszczeniem dużego wnętrza. W przypadku wątpliwości pomiędzy dwoma oczyszczaczami przeznaczonymi do pomieszczeń o tej samej wielkości warto porównać ich CADR, który informuje o tym, ile powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu jednej godziny. Im wyższy CADR, tym szybciej z pomieszczenia zostaną usunięte groźne zanieczyszczenia. Dla przykładu maksymalna powierzchnia filtracji oczyszczacza Sharp KC-A60EUW wynosi 49,5 m² (czyli 133,65 m³, w oparciu o przelicznik 1m²*2,7), natomiast przepływ powietrza 397 m³/h. Dzieląc CADR przez powierzchnię w m³ można stwierdzić, że w pomieszczeniu o tej wielkości powietrze zostanie przefiltrowane w ciągu godziny prawie trzykrotnie. Co ciekawe, oczyszczacz Electrolux EAP300 jest dedykowany do pokojów o maksymalnej wielkości 70m², ale jego CADR jest niższy, ponieważ wynosi 335 m³/h. Oznacza to, że wybór urządzenia przeznaczonego do większych powierzchni nie gwarantuje szybszego usunięcia zanieczyszczeń.

Krok 3. Ocena głośności filtracji

Przed zakupem oczyszczacza powietrza należy zapoznać się z również z tymi parametrami, które nie decydują o skuteczności filtracji, ale wpływają na komfort użytkowników. Nierzadko przyczyną komplikacji staje się wybór urządzenia, którego pracy towarzyszy zbyt duży hałas. Dobry oczyszczacz powietrza to taki, z którego można korzystać nawet podczas snu i pracy. Wrażliwość na hałas u każdego człowieka jest trochę inna, ale w ocenie oczyszczaczy mogą pomóc informacje o głośności słyszanych na co dzień dźwięków:

  • szept – 20 dB
  • tykanie zegara – 30 dB
  • normalna rozmowa – 50-60 dB
  • odkurzacz – 60 dB
  • wnętrze głośnej restauracji – 70 dB

Warto zwrócić uwagę na to, że znaczna część oczyszczaczy została przystosowana do pracy w kilku prędkościach. Każdej z nich towarzyszy wówczas inny poziom hałasu. Najszybszy tryb przeznaczony jest do szybkiego usuwania zanieczyszczeń, które przedostały się do pomieszczenia np. w trakcie wietrzenia mieszkania, a nie do pracy ciągłej, zwłaszcza w nocy. Oto kilka przykładów zaczerpniętych z Rankingu Oczyszczaczy Powietrza (zobacz), prezentujących różnice między głośnością na najwolniejszym i najszybszym trybie oczyszczania:

  • Sharp KC-A60EUW – 19-49 dB
  • Electrolux EAP450 – 27-60 dB
  • Winix AW600 – 25-44 dB
  • Philips AC3256/10 – 33-60 dB

Przedstawione powyżej oczyszczacze można uznać za ciche, ponieważ wysoki poziom hałasu towarzyszy wyłącznie intensywnej filtracji. Po wybraniu najwolniejszego tempa oczyszczania urządzenie może pracować nawet nocą, nie zakłócając snu.

Krok 4. Zapoznanie się ze sposobem wykrywania i usuwania zanieczyszczeń

Komfort użytkowników oczyszczacza uzależniony jest również od niektórych jego funkcji. Wśród opcji zasługujących na szczególną uwagę należy wymienić tryb automatycznej pracy, po wybraniu którego oczyszczacz sam dostosowuje tempo filtracji do stanu powietrza. Urządzenia z trybem auto gwarantują, że w przypadku nagłego napływu zanieczyszczeń nastąpi ich natychmiastowe usunięcie bez ingerencji ze strony użytkownika. Jednocześnie zapobiegają one sytuacjom, w których oczyszczacz niepotrzebnie pracuje na najwyższym trybie, zużywając nadmierne ilości energii. Rozwiązanie to zastosowano m.in. w oczyszczaczach Sharp z serii D, Philipsie AC3256/10 i Xiaomi Air Purifier 2 (zobacz). Jeżeli urządzenie nie posiada trybu automatycznego, to powinno być wyposażone we wskaźniki jakości powietrza. Ich brak utrudnia bowiem wybór właściwego tempa filtracji.

Krok 5. Analiza funkcji i cech pod kątem potrzeb użytkowników

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zaleca się także zapoznanie z dodatkowymi funkcjami, w jakie wyposażone zostały niektóre oczyszczacze. Warto przyjrzeć się im bliżej i zastanowić, które z nich będą naprawdę przydatne, a z których można zrezygnować. Istotne znaczenie ma tutaj wiek i stan zdrowia użytkowników. Np. rodzinom z małymi dziećmi można polecić urządzenia wyposażone w system blokady rodzicielskiej, dzięki której nie dojdzie do niepożądanej zmiany ustawień przez najmłodszych. Jeżeli użytkownikami oczyszczacza mają być osoby starsze, to najlepiej skupić się na łatwości obsługi, natomiast alergicy powinni zwrócić szczególną uwagę na urządzenia z trybem intensywnego usuwania alergenów. Funkcją przydatną dla wszystkich jest nawilżanie powietrza, lecz inwestowanie w dwufunkcyjne urządzenie ma sens tylko wtedy, gdy w danym pomieszczeniu nie ma oddzielnego nawilżacza.

Oczyszczacze powietrza Klarta Forste White

Znając parametry oczyszczacza powietrza można przejść do jego zakupu. Ceny wspomnianych modeli wahają się w przedziale od 500 zł do nawet 3000 zł i zależą od marki oraz posiadanych parametrów. Ciekawą propozycją wśród tańszych jest Klarta Forste (zobacz), która dostępna jest aż w czterech kolorach i polecana do powierzchni maksymalnej do 38 m2. Cena oczyszczacza Klarta wynosi około 700 zł. Dla osób, które potrzebują oczyścić większe wnętrze polecamy zapoznać się z linią KC-D oczyszczaczy powietrza Sharp, gdzie ceny oczyszczaczy zaczynają się od 1600 zł.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny