Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do swojego domu?
Montaż pompy ciepła to korzystne rozwiązanie z punktu widzenia ekologii i ekonomii. Przyjrzyjmy się temu, jak działa pompa ciepła oraz na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pompy ciepła — jak działają?
Pompa ciepła jest coraz modniejszą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych domu, a także wody. Jej ogromną zaletę stanowi fakt, że w 75% opiera swoje działanie na korzystaniu z naturalnych źródeł energii, a w 25% na zasilaniu elektrycznym.
Dzięki temu, że pompa ciepła korzysta przede wszystkim z bezpłatnych źródeł energii, koszty wyprodukowanego przez nią ciepła są stabilne. Brak emisji CO2 jest ukłonem w kierunku ekologii. Jeśli dodatkowo pompa ciepła wsparta jest przez energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł, możemy mówić o minimalnych kosztach i maksymalnej dbałości o środowisko.
Jak zatem przebiega proces grzewczy w pompie ciepła? Ciekły czynnik chłodniczy znajdujący się w parowniku, pobiera energię ze środowiska — z wody, gruntu lub powietrza, następnie podczas wrzenia paruje. Powstały gaz dociera do sprężarki, która podnosi znacząco jego temperaturę.
Gorąca para dostaje się do wymiennika ciepła, skąd skroplona trafia do instalacji centralnego ogrzewania. Czynnik chłodniczy przechodzi przez zawór rozprężający, by w postaci pary wrócić do pierwszej części obiegu. Zostaje tam schłodzony. Powyższy cykl regularnie się powtarza.
Pompy ciepła mogą być stosowane zarówno przy systemie ogrzewania podłogowego, sufitowego, jak i grzejnikowego.
Jak dobrać pompę ciepła?
Kiedy już zapadnie decyzja o instalacji pompy ciepła jako źródła energii, pozostaje wybór odpowiedniego modelu.
Aby urządzenie spełniało wszystkie oczekiwania, należy ustalić jego zadania. Na rynku dostępne są pompy, które ogrzewają pomieszczenia, schładzają je, ogrzewają wodę użytkową, a nawet wodę w basenie.
Podstawowym pytaniem jest, czy wybrać pompę ciepła gruntową, czy powietrzną. Pompa powietrzna nie wymaga wykonywania prac ziemnych ani montowania dodatkowej instalacji. Jest łatwa w użytkowaniu. Niestety przy bardzo niskich temperaturach powietrza za oknem może spadać jej wydajność. Jeśli jednak posiadasz w domu dodatkowe źródło ciepła, kominek, kozę, nie powinno to stanowić problemu. Pompy ciepła Calla Verde dostępne w sklepie Heiztechnik gwarantują sprawną pracę do temperatury -25 stopni C. Można je znaleźć pod adresem https://heiztechnik.pl/pompy-ciepla/.
Instalacja gruntowej pompy ciepła wiąże się z koniecznością montażu dodatkowej instalacji pod ziemią. Jest to droższa opcja, lecz dzięki niewielkiej zmienności temperatur pod gruntem, urządzenie działa sprawnie przez cały rok.
Ogromnie ważne jest dostosowanie mocy pompy ciepła do wielkości ogrzewanego budynku, a także rodzaju instalacji grzewczej. Jest to bardzo ważne, by jej projekt był już kompletny na etapie wyboru pompy. Każda późniejsza zmiana, dodanie grzejnika będzie mieć wpływ zarówno na działanie urządzenia, jak i wysokość rachunków za prąd.
Ceny pomp ciepła
Rozpiętość cenowa pomp ciepła jest dość duża w zależności od typu oraz mocy urządzenia. Dzięki temu każdy ma szansę dobrać takie, które spełni jego oczekiwania, a zarazem zmieści się w zakładanym budżecie. Warto wspomnieć, że wpływ na ostateczny koszt instalacji ma także stopień ocieplenia budynku. W przypadku gruntowej pompy ciepła istotną kwestią są także warunki geologiczne oraz strefa klimatyczna, w jakiej znajduje się budynek.
Aby uzyskać wsparcie i szczegółową informację o cenie, skontaktuj się z biurem obsługi klienta Heiztechnik. Otrzymasz pomoc w zakresie wyboru optymalnego urządzenia spełniającego Twoje kryteria.
artykuł sponsorowany