Jak wybrać odpowiednie rusztowanie elewacyjne?
Renowacja elewacji czy dachu budynku nie jest prostym zadaniem. Aby skutecznie i bezpiecznie przeprowadzić tego typu prace remontowe niezbędne jest odpowiednio dopasowane rusztowanie. Zakup rusztowania elewacyjnego wiąże się niejednokrotnie ze sporymi kosztami (w zależności od wielkości inwestycji) dlatego warto dobrze przemyśleć jego wybór i zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.
Rusztowanie elewacyjne – parametry
Podczas wyboru rusztowania do prac budowalnych, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, do jakich czynności będziemy go potrzebować. Jaka powinna być jego maksymalna wysokość, szerokość oraz udźwig. Warto także wziąć pod uwagę sposób montażu poszczególnych elementów. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie rusztowanie spełni wszystkie nasze oczekiwania i wspomoże, a także przyspieszy prace na budowie.
Rusztowanie elewacyjne – maksymalne obciążenie
Zazwyczaj rusztowania fasadowe dostępne na rynku mają maksymalne obciążenie w granicach 200 kg/m 2 . Jeśli więc nie planujemy składowania na rusztowaniu ciężkich materiałów budowlanych np. cegieł czy betonu – to taka wartość w zupełności wystarczy i umożliwi swobodną pracę. Jeśli jednak zachodzi potrzeba zwiększenia udźwigu – wielu producentów oferuje rusztowania elewacyjne o maksymalnym obciążeniu nawet 600 kg/m 2 . Marka ARAD posiada w swojej ofercie rusztowania wielu znanych i cenionych w branży budowlanej firm, dzięki temu klienci mają możliwość zakupu modelu idealnie dopasowanego do ich potrzeb.
Rusztowanie elewacyjne – maksymalna wysokość
Rusztowania i Ogrodzenia - Sprzedaż, Wynajem, Montaż | ARAD Wrocław
Wysokość rusztowania to jeden z parametrów, który ma ogromny wpływ na decyzję o jego zakupie. Oczywiście im większe rusztowanie, tym większa jest jego cena. Dlatego warto zastanowić się jak wysokie powinno ono być. Czy planujemy budowę 10-piętrowego budynku mieszkalnego, czy niewielkiego domu jednorodzinnego? Na rynku znajdziemy bowiem rusztowania o różnych wysokościach, sięgających nawet 60 metrów.
Rusztowanie elewacyjne – optymalna szerokość pomostów
Podczas prac elewacyjnych dużą rolę odgrywają także szerokości pomostów, po których porusza się ekipa budowlana. Szersze zapewniają większą wygodę oraz bezpieczeństwo, a także pozwalają na przechowywanie prefabrykatów na wysokościach. Najczęściej takie pomosty mają około 70 cm. Jednak dość często na placach budowy spotyka się także węższe pomosty (60 cm). Spełniają one w pełni swoją rolę, jednak praca na nich jest znacznie mniej komfortowa. Jeśli zależy nam na dużej wygodzie i możliwości przechowywania sprzętu na rusztowaniu, warto zainwestować w rusztowanie elewacyjne o zwiększonym maksymalnym obciążeniu oraz o pomostach o szerokości około 110 cm.
Rusztowanie elewacyjne – połączenia poszczególnych elementów
Możemy rozróżnić 3 podstawowe rodzaje połączeń pomiędzy częściami składowymi rusztowań. Są to:
- połączenia zapadkowe, które są szybkie w montażu, jednak nie zapewniają wysokiej sztywności połączenia,
- połączenia klinowe, charakteryzujące się dużą sztywnością, jednak czas montażu jest dłuższy i bardziej pracochłonny, a także wymaga użycia dodatkowych narzędzi,
- połączenia zaciskowe, które są łatwe w poziomowaniu, jednak wymagają sporej ilości czasu podczas składania.
Marka Arad oferuje duży wybór rusztowań fasadowych, przejezdnych oraz przestrzennych o zróżnicowanych parametrach. Dzięki nim możliwa jest zarówno renowacja elewacji w domu, jak i budowa bloku mieszkalnego, a dodatkowe akcesoria takie jak specjalistyczne wciągarki znacząco ułatwiają pracę.
Znajdziesz nas pod adresem: ul.Muzyczna 2, 55-330 Źródła lub na naszej stronie: www.ARAD.pl
Źródło: Rusztowania i Ogrodzenia - Sprzedaż, Wynajem, Montaż | ARAD Wrocław
artykuł sponsorowany