Oświetlenie domu

Salon

Domownicy spędzają najwięcej czasu w salonie, więc wybierając lampy i żyrandole trzeba mieć pewność, że sprawdzą się w wielu sytuacjach. Podstawowa kwestia to oświetlenie główne pod sufitem. Jeśli domownicy zdecydują się na lampę wiszącą, żyrandol lub plafon, to warto, by zwrócili uwagę na wielkość pomieszczenia. Jeśli salon jest duży, może okazać się, że jedno źródło światła to za mało i trzeba zamontować dwa. Każde powinno mieć oddzielny włącznik, żeby móc zmniejszyć pobór prądu lub oświetlić tylko daną część pomieszczenia.. Coraz popularniejsze stają się oprawy do zabudowy potocznie zwane oczkami. To ciekawa wizualnie możliwość oświetlania domu, ale podczas montażu trzeba mieć pewność, że każde miejsce w salonie będzie tak samo doświetlone i, że nie będzie to jedyna forma oświetlenia w pomieszczeniu.

W salonie powinna znaleźć się również lampa podłogowa z kloszem lub źródłem światła skierowanym ku górze. Sprawdzi się idealnie przy oglądaniu telewizji. Oczy będą się mniej męczyć, a jednocześnie rozproszone światło nie będzie przeszkadzać w oglądaniu. Jeśli domownicy lubią czytać na kanapie  - warto rozważyć też montaż lub postawienie dodatkowej lampy przy tym meblu.

Dobierając barwę światła do salonu trzeba wziąć pod uwagę kolor ścian, sufitu i mebli. Ogólna zasada jest jednak taka, że światło w salonie powinno być ciepłe -  dające uczucie przytulności. Wybierając żarówki, można zdecydować się na LEDy, które dobrze oddają kolory i dają przyjemne światło dla oczu. To szczególnie ważne, bo w salonie spędza się zdecydowanie najwięcej czasu, więc komfort jest najważniejszy.

Estetycznym dodatkiem do oświetlenia w salonie może być tak zwane oświetlenie akcentujące. Mogą to być ledowe taśmy lub skierowane na ścianę lampki stawiane na podłodze. W wielu modelach można ustawić kolor odpowiedni do okoliczności lub nastroju, który dodatkowo pomoże się zrelaksować.

Kuchnia i jadalnia

Bardzo ważnym przy wyborze oświetlenia do domu jest poświęcenie odpowiednio dużo uwagi kuchni i jadalni. Choć w salonie się wypoczywa, to o kuchni mówi się, że jest sercem domu. W kuchni niezbędnych jest kilka źródeł światła. Główne – pod sufitem, ale koniecznie trzeba też zainstalować dodatkowe nad blatem oraz wyspą kuchenną jeśli taką posiadamy. Prostym rozwiązaniem oświetlenia miejsca do przygotowania posiłków jest wybór oświetlenia podszafkowego, ponieważ często bywa prawie niewidoczne nie musimy się martwić, że nie będzie nam pasować do wystroju kuchni. W jadalni niezbędne jest odpowiednie doświetlenie stołu. Dobrym rozwiązaniem jest umieścić nad nim lampę wiszącą - najlepiej posiadającą kilka źródeł światła.

Przy projektowaniu kuchni najczęściej wybieramy jasne i chłodne kolory, dlatego przy wyborze barwy światła powinniśmy zdecydować się raczej na jej ciepły odpowiednik. Ważne jest również odpowiednie umiejscowienie włączników. W kuchni często coś się nosi, przenosi lub ustawia. W związku z tym włącznik musi być w łatwo dostępnym miejscu i na odpowiedniej wysokości.

Łazienka

Łazienki to najczęściej małe pomieszczenia, więc podczas decydowania o zakupie oświetlenia do domu, wybór światła do łazienki powinien być najprostszy. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze w łazience trzeba raczej zrezygnować z lamp wiszących. W tym pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się płaskie plafony lub reflektory sufitowe. Jeśli w łazience znajduje się duże lustro to warto je dodatkowo doświetlić, ale nie światłem skierowanym bezpośrednio w lustro, bo to będzie je odbijać. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie źródeł światła po obu stronach lustra. Trzeba też pamiętać, że światło musi jak najlepiej oddawać kolory. To szczególnie ważne dla pań, które przy lustrze w łazience robią makijaż.

Miłym dodatkiem może być też coraz popularniejsze wykorzystanie źródeł ledowych (przede wszystkim taśm) dających kojące, rozproszone światło - które w łazience stworzy przestrzeń relaksu przypominającą nastrojem luksusowe SPA.

Wybierając oświetlenie do łazienki trzeba też pamiętać, żeby wybrać to odporne na wilgoć. Mówi o tym wskaźnik IP, który opisuje stopień ochronności danej oprawy. Im wyższe IP tym lampa bardziej odporna na parę i wodę. Przyjmuje się, że lampa w łazience powinna mieć minimum IP44. Jednak gdy chcemy umieścić oprawę w miejscach gdzie będzie ona narażona na bezpośrednie zalanie – musimy kupić taką z IP65 lub wyższym.

Sypialnia

Sypialnia to pokój o bardzo konkretnym przeznaczeniu, do którego trzeba dostosować odpowiednie światło. Jak w każdym innym pomieszczeniu niezbędne jest oświetlenie główne, ale trzeba zadbać, żeby światło które daje żyrandol, plafon lub lampy przysufitowe nie było zbyt ostre. Powinno być ciepłe i rozproszone, aby przed snem nie rozbudzać domowników. Można taki efekt osiągnąć między innymi przez zastosowanie w oprawach mlecznych kloszy.

Niezbędne są również lampki nocne, które z kolei powinny świecić raczej punktowo. Nie każdy z domowników chodzi spać o tej samej porze. Jeśli jedna osoba chce zasnąć, to ta, która chce jeszcze poczytać nie powinna jej tego uniemożliwiać poprzez zbyt mocno świecącą oprawę lub jej złe ukierunkowanie. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór lampek z możliwością regulacji natężenia światła. Na komfort użytkowania wpływa również to, żeby nocna lampka miała włącznik w zasięgu ręki, aby nawet po ciemku w nocy można było ją bez problemu zapalić.

Oświetlenie do domu – ogromny wybór

Można jeszcze krótko wspomnieć o oświetleniu gabinetu, które powinno być raczej zimne, bo poprawia to koncentrację. Ważnym pomieszczeniem jest również pokój dziecięcy, gdzie niezbędnym elementem wyposażenia jest lampka na biurko. Często pomijanym pomieszczeniem przy projektowaniu oświetlenia w domu jest również przedpokój lub inne miejsca przejściowe. Zazwyczaj przebywa się w nich krótko i najważniejszą kwestią jest odpowiednie umieszczenie włączników. Można zdecydować się na bardzo wygodne w takich przestrzeniach czujniki ruchu, które automatycznie włączają światło.

To tylko kilka podstawowych zasad. Bez względu na to na jakie oświetlenie zdecydują się domownicy – wybór będzie ogromny. Bardzo szeroką ofertę oświetlenia różnego typu przeznaczonego do różnych pomieszczeń można bez problemu znaleźć w Internecie, na przykład w sklepie Iluve (https://iluve.com). Taka różnorodność pozwala nie tylko najlepiej wybrać oświetlenie do domu pod względem samego światła, ale również designu.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 62,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny