Parapety z granitu – właściwości

Bardzo często parapety marmurowe i granitowe są ze sobą mylone. Tak naprawdę mamy do czynienia z dwoma różnymi rodzajami kamienia. Wszystkie parapety kamienne cechują się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na czynniki mechaniczne. Ich zaletą jest ciekawy rysunek, a także bogata kolorystyka do wyboru. Parapety kamienne wyśmienicie odnajdą się w minimalistycznych, eleganckich, jak i również luksusowych wnętrzach. Świetnie będą współgrać z kamiennymi blatami kuchennymi lub płytkami podłogowymi.

Decydując się na parapety marmurowe, trzeba liczyć się z ich trudniejszą dostępnością. Dodatkowo wyróżniają się większą chłonnością wody oraz różnymi agresywnymi preparatami. W związku z tym parapety marmurowe wymagają odpowiedniego zaimpregnowania, które następnie musi być systematycznie odnawiane. Natomiast parapety granitowe są pod tym względem łatwiejsze w utrzymaniu. Dlatego z powodzeniem mogą być stosowane jako parapety zewnętrzne, ponieważ doskonale poradzą sobie ze zmiennymi warunkami pogodowymi.

Parapety granitowe – rodzaje

Podstawowy podział parapetów granitowych dotyczy ich miejsca montażu. Pod tym względem wyróżnia się parapety zewnętrzne z granitu oraz parapety wewnętrzne. Ponadto mamy ogromny wybór kolorów i frakcji, ze względu na dużą ilość odmian granitu. Wśród najpopularniejszych odmian możemy wymienić m.in.:

 • Granit Bianco New Crystal Szary Królewski
 • Granit Rosa
 • Granit Impala Night Padang Dark
 • Granit Kahmir White
 • Granit Kashmir Astoria Gold
 • Mobil Black New Granit
 • Granit Vanga
 • Granit Verde Bahia

Rekomendowane parapety - sprawdź ceny!

Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na wewnętrzne parapety granitowe ze względu na ich dość wysoką cenę, to dużo tańszym zamiennikiem są w tej chwili parapety wykonane z konglomeratu. Na pierwszy rzut oka są bardzo podobne do parapetów wykonanych z naturalnego kamienia. Nawet zyskujemy większy zakres wzorów i kolorów do wyboru. Jednak w odróżnieniu od granitowych elementów, wykonane są one z żywicy, w której znajduje się zatopiony kamień naturalny. Istotne jest to, aby proporcje granitu wynosiły przynajmniej 70 procent. Jeśli szukasz innego modnego rozwiązania, sprawdź także ten artykuł o parapetach drewnianych.

Parapety kamienne – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Już wiemy, że istnieją różne odmiany granitu, które cechują się konkretnymi cechami wizualnymi. Dzięki temu możemy dopasować parapety kamienne pod względem kolorystycznym, a także występującej w nich frakcji. Zamawiając parapety zewnętrzne z granitu lub do wewnątrz budynku, mamy również wpływ na ich wykończenie, czyli obróbkę kamieniarską. W ten sposób możemy dopasować nie tylko dokładne rozmiary parapetów oraz ich grubość, ale również wykończenie boków i krawędzi.

Do najpopularniejszej obróbki elementów granitowych zaliczymy:

 • Wykończenie podstawowe nazywane fazą – każdy bok parapetów posiada wykonaną fazę o szerokości 2 mm. Oczywiście zewnętrzne i wewnętrzne parapety granitowe są wcześniej polerowane.
 • Zaokrąglenie boków – narożniki zewnętrzne są odpowiednio zaokrąglone, dzięki czemu parapety graniowe nabierają łagodności.
 • Ćwierćwałek – zewnętrza krawędź parapetów granitowych jest polerowana od góry, dzięki czemu tworzy łuk o promieniu dopasowanym do indywidualnego zamówienia
 • Półwałek – zewnętrzna krawędź parapetu jest polerowana zarówno od góry i dołu
Ciemny parapet granitowy na zbliżeniu oraz zewnętrzne i wewnętrzne parapety granitowe
Polecane parapety zewnętrzne z granitu i wewnętrzne parapety granitowe

Niezwykle istotną kwestią jest wykonana impregnacja. Powinniśmy się upewnić, czy zamówione zewnętrzne lub wewnętrzne parapety granitowe na pewno zostały odpowiednio zaimpregnowane. W innym przypadku możemy się niemile zaskoczyć podczas ich codziennego użytkowania.

Wybierając firmę, która wykona nam na zamówienie parapet granitowy lub parapety granitowe, często kierujemy się poszukiwaniami kontaktu w Internecie. Warto jest jednak spotkać się osobiście, by podać dokładne wymiary parapetów, a także na własne oczy zobaczyć wszystkie dostępne wzory. Niestety odcienie widziane na ekranie monitora mogą się mocno różnić od rzeczywistych. Dlatego osobiste potwierdzenie wyboru, z jakiej odmiany granitu mają być wykonane parapety, mogą uchronić przed otrzymaniem produktu dalekiego od naszych wyobrażeń. Oprócz tego warto dowiedzieć się, czy firma podejmująca się zlecenia, oferuje także montaż parapetów.

Parapety granitowe – cennik

Parapety granitowe uchodzą za jedne z najdroższych wśród wszystkich typów elementów wykończeniowych tego rodzaju. Dlatego podjęcie decyzji o ich zamówieniu na pewno będzie łatwiejsze, jeżeli sprawdzimy cennik proponowanych usług. Najczęściej podawana jest cena za metr kwadratowy oraz bieżący. W koszty wliczona jest obróbka oraz montaż parapetów. Granitowe parapety to wybór wart rozważenia.

Przykładowy cennik parapetów granitowych

Nazwa produktu

Cennik

Parapety zewnętrzne z granitu Grey Pearl g 603 bianco new cystal szary, grubość 3 cm

Ceny za mb – od 83,40 zł

Parapety zewnętrzne z granitu Tan Brown, grubość 3 cm

Ceny za mb – od 125,40 zł

Wewnętrzne parapety granitowe Mobil Black New, grubość 3 cm

Ceny za mb – od 219,00 zł

Parapety granitowe Viscon White plus montaż, grubość 3 cm

Ceny za mb – od 158,00 zł

Parapety granitowe Kaszmir Gold o grubości 3 cm + montaż

Cena za metr kwadratowy -  od 990,00 zł

Parapety granitowe Verde Bahla o grubości 3 cm

Cena za metr kwadratowy – od 1210,00 zł

Parapety z granitu Strzegom, grubość 3 cm

530,00 zł/m2

Parapety marmurowe Bianco Ibiza o grubości 3 cm i szerokości 25 cm

300,00 zł/mb

Parapety z granitu Yellow Pink o grubości 2 cm

480,00 zł/m2

Parapety z granitu Impala Night o grubości 2 cm

630,00 zł/m2

Parapety z granitu Rosette o grubości 3 cm

685,00 zł/m2

Parapety z granitu Kaszmir White o grubości 3 cm

850,00 zł/m2

Parapety z granitu New Kaszmir White o grubości 3 cm

850,00 zł/m2

Parapety z granitu Crema Astoria o grubości 3 cm

790,00 zł/m2

Parapety z granitu Shivakashi o grubości 3 cm

940,00 zł/m2

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny