Jak wybrać profile do okien?
Wybór profili okiennych to decyzja na długie lata. Nikt nie wymienia okien po roku, dwóch albo trzech, dlatego zanim złoży się zamówienie warto dobrze przemyśleć, czego się potrzebuje, wiedzieć, jakie rozwiązania są dostępne na rynku i jakie parametry mają znaczenie. Które aspekty będą szczególnie istotne?
Profile okienne to te elementy, które tworzą ramy skrzydła, ościeżnice i słupki. Są wykonywane głównie z PVC lub drewna, ale nie tylko. Mają różne wielkości, konstrukcje i liczbę komór, a co za tym idzie różne właściwości akustyczne i termoizolacyjne.
Wbrew pozorom wybór profilu nie jest prosty, bo liczba ofert na rynku może przytłaczać, zaś nieznajomość rozwiązań dodatkowo utrudniać decyzję.
Jak zbudowane są profile do okien?
Budowa profili okiennych
To zależy od producenta i zastosowanego rozwiązania. Dużą popularnością cieszą się profile 5- i 6-komorowe, to znaczy mające 5 albo 6 komór w ramie oraz w skrzydle. Warto wiedzieć, że na statykę profilu wpływają wzmocnienia stalowe, zaś na izolację termiczną i akustyczną – głębokość ościeżnicy i skrzydła, a także możliwość zamontowania głębokich pakietów szybowych. Znaczenie ma również liczba płaszczyzn uszczelnienia okna oraz ochrona antywłamaniowa, np. zastosowanie płetw antywłamaniowych, zaczepów magnetycznych czy kontaktronów.
Klasy profili okiennych
A co z klasą profili okiennych? Zgodnie z normą PN-EN 12608:2004 wyróżnia się trzy klasy profili: klasę A, B i C. To, do której zostanie zaliczony profil, zależy od jego odporności na odkształcenia i grubości ścianek.
Profile klasy A mają minimalną grubość ścianki o powierzchni widocznej nie mniejszą niż 2,8 mm a powierzchni niewidocznej 2,5 mm. Profile klasy B to takie, których minimalna grubość ścianki powierzchni widocznej wynosi 2,5 mm, zaś niewidocznej 2,0 mm. W przypadku klasy C nie określa się dokładnie wymiarów – producent może zdecydować samodzielnie.
Praktycznie rzecz biorąc, klienci wybierają pomiędzy klasą A a B i częściej decydują się na te pierwsze, ponieważ są reklamowane jako trwalsze. Jednak trzeba pamiętać, że to nie jest jedyny istotny parametr wpływający na jakość okien. Równie ważna będzie wspomniana już liczba komór oraz szyb.
Wpływ profili na akustykę i izolację termiczną
To, do jakiej klasy są zaliczane profile, jaka jest ich szerokość, głębokość i ile mają komór, decyduje o izolacyjności akustycznej i termicznej całego okna. Obecnie bez większych problemów można kupić profile spełniające założenia standardu pasywnego – mające parametr izolacji termicznej Uf równy 0,92 W/m2k lub niższy, z szybą osadzoną w podwyższonej listwie przyszybowej i wyższej przyldze eliminującymi powstawanie mostków termicznych oraz z głębokimi pakietami szybowymi. Takie rozwiązania ma w swojej ofercie m.in. firma Gealan (https://www.gealan.de/pl/okna/.
Ponadto, warto pamiętać, że na izolacyjność profili okiennych wpływa również sposób ich montażu. Jeśli chce się uzyskać jak najlepsze efekty, można zastosować tak zwany ciepły montaż z dodatkowymi taśmami zabezpieczającymi okno z obu stron.